Logo

Motoparalotniarz złamał prawo? Jest opinia Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Artykuł dodany: Środa, 2 sierpnia 2017
Motoparalotniarz złamał prawo? Jest opinia Urzędu Lotnictwa Cywilnego
REKLAMA

Po akcji ratunkowej na żwirowni w Cielimowie rozgorzała dyskusja na temat zachowania jednego z motoparalotniarzy, który utrudniał prowadzenie działań. Stanowisko w tym temacie zajął Urząd Lotnictwa Cywilnego.

O sytuacji pisaliśmy w artykule: "Kobieta utonęła na żwirowni w Cielimowie". Urząd Lotnictwa Cywilnego zajął stanowisko w tej sprawie. Wynika z niego, że motoparalotniarz nie tylko zlekceważył normy etyczne, ale również złamał prawo:

W imieniu Pani Rzecznik Kariny Lisowskiej uprzejmie informuję, że Urząd Lotnictwa Cywilnego przed wydaniem świadectwa kwalifikacji pilota paralotni z napędem lub pilota motolotni weryfikuje wiedzę teoretyczną oraz praktyczną uzyskaną podczas szkolenia oraz znajomość przepisów obowiązujących w ruchu powietrznym (szkolenie teoretyczne, praktyczne oraz egzamin państwowy).

Świadectwo kwalifikacji pilota paralotni z uprawnieniem do wykonywania lotów z napędem lub pilota motolotni upoważnia do samodzielnego wykonywania lotów (zał. 2 i 3 do rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013 r. poz. 664, z późn. zm.). Możliwe jest także wykonywanie lotów na paralotniach bezpośrednio, zgodnie z brzmieniem art. 94 ust. 1 ustawy - Prawo lotnicze.

Paralotnie w Polsce, zgodnie z powyższym rozporządzeniem, nie są rejestrowane oraz nie widnieją w ewidencji statków powietrznych. Natomiast w przypadku motolotni istnieje obowiązek ich ewidencjonowania.

Każdy pilot, w tym motoparalotni, wykonując lot powinien być świadomy obowiązujących go przepisów oraz naruszenia przepisów lotniczych.

Jeśli nastąpiło naruszenie przepisów poruszania się w przestrzeni powietrznej, należałoby zgłosić zdarzenie do organów ścigania, a następczo Prezes Urzędu podejmie odpowiednie kroki w celu zbadania zajścia. Urząd nie jest organem ścigania i nie ma uprawnień do prowadzenia tego typu dochodzeń, natomiast wspiera działania Policji np. w zakresie przepisów lotniczych lub innych spraw, o które wnioskuje Policja.
Z

Zgodnie z przepisami mającymi zastosowanie do lotów motoparalotniami (pkt. 5.6.10 pkt. 3 lit. a Załącznika 2 do rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków) lotu motoparalotnią nie wykonuje się nad zgromadzeniem osób na otwartym powietrzu na wysokości mniejszej niż 150 m nad poziomem terenu. W opisanej sytuacji oraz z materiału zdjęciowego wynika, że motoparalotniarz latał nad zgromadzeniem osób więc powinien zachować wysokość co najmniej 150 m. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że pilot nie zastosował się w tym wypadku do obowiązujących przepisów w zakresie minimalnej wysokości lotu.

Dodatkowo należy pamiętać, iż zgodnie brzmieniem art. 211 pkt 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2017 r. poz. 959, z późn. zm.) "Kto wbrew art. 97 ustawy wykonuje lot lub inne czynności lotnicze, nie mając ważnej licencji lub świadectwa kwalifikacji lub niezgodnie z ich treścią i warunkami (...) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".

Zgodnie zaś z art. 2012 ust. 1 pkt 1 lit. a w związku z ust. 3. ustawy Prawo lotnicze, kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązującego w obszarze, w który lot się odbywa - podlega karze pozbawienia wolności do lat 5, zaś w przypadku działania nieumyślnego - grzywnie, ograniczeniu wolności lub jego pozbawieniu do 1 roku.
Pozdrawiam
Marta Chylińska
Biuro prasowe, Biuro Prezesa ULC
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Gniezno112.pl

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (6)

ZośkaD
03.08.2017 09:06

A może nie utrudniał tylko z powietrza wypatrywał ciała? Mógł pomóc a wszyscy go oskarżają!

Odpowiedz
Obserwator
02.08.2017 14:47

Ciekawe czym ten paralotniarz podpadł Redaktorowi, że ten tak szuka sensacji i rozdmuchuje temat. Pomysłów na inne newsy brak?

Odpowiedz
Belfer
02.08.2017 12:28

W jaki sposób utrudniał akcję ratowniczą?

Odpowiedz
Mieszkaniec
02.08.2017 10:25

Motolotniarze regularnie latają zbyt nisko nad Osińcem

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Polaj - 02.08.2017 22:06

Tzn co widzą co pieczesz na grillu

Mistrz Paragrafu
02.08.2017 10:25

A po polsku? Bez paragrafów?

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno