moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nauka angielskiego, jako inwestycja w rozwój osobisty

Wtorek, 25 lipca 2017
  • Nauka angielskiego, jako inwestycja w rozwój osobisty

Powszechnie znane jest powiedzenie, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie. Rozwój osobisty to położenie nacisku na to, aby kształtować swoje umiejętności, oraz rozwijać swoje talenty. Poszerzać swoją wiedzę można w bardzo różnych kierunkach. Bardzo dużo osób traktuje naukę języka obcego, a szczególnie naukę języka angielskiego, jako przyczynek do swojego rozwoju osobistego.

Dobra znajomość języka angielskiego jest dziś powszechnie wymagana nie tylko na polu zawodowym. Umiejętność porozumiewania się w tym języku bardzo przydaje się w życiu prywatnym, na przykład podczas podróży i w kontaktach z międzynarodowymi przyjaciółmi.

Co to jest rozwój osobisty?
Najprościej rzecz ujmując rozwojem osobistym można nazywać wszystkie działania zmierzające do tego, aby być lepszym w jakiejś dziedzinie. Jest to także rozwijanie zupełnie nowych umiejętności, uprawnień i kompetencji. Rozwijać można się na wiele sposobów, praktycznie w każdym momencie można z życia wynieść coś dla siebie, dzięki czemu będzie się lepszym.

Co daje znajomość języka angielskiego?
Dobra znajomość języka angielskiego niesie za sobą cały szereg korzyści. Dzięki tej umiejętności można realizować swoje cele zawodowe, można także rozwijać się w życiu prywatnym. Znajomość języka angielskiego jest narzędziem, które otwiera drzwi do dalszych działań mających dostarczyć wiedzę, oraz nowe wiadomości. Ludzie, którzy postawili na korepetycje z języka angielskiego czy naukę innego języka mają o wiele większe możliwości na rynku pracy, ich wynagrodzenie za pracę jest często wyższe niż te, które otrzymują osoby bez znajomości języka angielskiego. Nie ma również żadnych przeciwwskazań ku temu, aby rozwijać swoją karierę zawodową za granicą, lub współpracy z firmą zagraniczną.

Znając język angielski, łatwiej jest zrozumieć kulturę angielską. Możesz korzystać z bezpośrednich źródeł w języku oryginalnym i czytać dzieła najsłynniejszych angielskich pisarzy w oryginale. Język angielski to język Internetu, dzięki jego znajomości można w pełni korzystać z bogatych zasobów sieci internetowej. Znajomość czytania po angielsku przydaje się także w momentach, kiedy trzeba przeczytać instrukcję danego urządzenia, do którego nie dodano tłumaczenia po polsku.

Znajomość języka angielskiego poszerza horyzonty, daje wiedzę i dostęp do zagranicznych informacji emitowanych przez angielskojęzyczne stacje telewizyjne. Najwięcej nowinek technologicznych jest publikowanych w języku angielskim, przeważnie mija trochę czasu zanim zostaną one przetłumaczone na język polski. No a co w sytuacji, kiedy odezwą się krewni, którzy dawno temu wyemigrowali, lub też ich dzieci, które nie do końca potrafią porozumiewać się w języku ojczystym? W wielu polskich rodzinach takie sytuacje mają miejsce. Dzięki umiejętnościom językowym, można nadal utrzymywać kontakty z dawno niewidzianymi krewnymi. Nauka języka angielskiego jest także doskonałą gimnastyką dla umysłu. W ten sposób można ćwiczyć swoją pamięć długo i krótkoterminową.

Dzięki nauce umysł staje bardziej elastyczny, następuje rozwój takich cech jak: kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność szybkiego kojarzenia. Nauka języka angielskiego jest na pewno sposobem na to, aby polepszyć swoje życie i uczynić je bardziej pełnym.

Jak skutecznie inwestować w siebie ucząc się języka angielskiego?
Nie wynaleziono jeszcze jednej skutecznej metody nauki, która byłaby odpowiednia dla każdego. Zdolność przyswajania wiedzy jest kwestią bardzo mocno indywidualną i zależną od wielu czynników. Każdy posiada również swoje tempo nauki, dlatego nauka języka w dużych grupach bardzo często jest mało efektywna. W dzisiejszej dobie szybkiego rozwoju technologicznego można korzystać z szeregu nowinek technicznych umożliwiających skuteczną i szybszą naukę języka angielskiego. Zaczynając naukę języka angielskiego należy jasno określić sobie cel, jaki chce się osiągnąć. Określenie celu pozwoli na to, aby szczegółowo rozplanować sobie proces nauki. Nic nie dzieje się natychmiast, tak, więc i nauka języka angielskiego, aby była efektywna musi być odpowiednio w czasie rozplanowana. Kolejną bardzo istotną kwestią jest sposób nauki. Są ludzie, którzy więcej zapamiętują słysząc, inni natomiast muszą widzieć słowo pisane. Generalnie uczących się można podzielić na trzy grupy:
  • słuchowcy - czyli takie osoby, które lubią dużo mówić, słuchać nagrań, wypowiedzi, rozmawiać.
  • wzrokowcy - czyli takie osoby, które w przenośni uczą się oczami, zapamiętują bardzo dobrze kolory oraz rysunki, podczas nauki bardzo często robią swoje własne notatki
  • kinestetycy - czyli osoby, które lubią ruch i jak się coś ciekawego dzieje, lubią ruch

Najbardziej skuteczną formą nauki języka angielskiego jest ta najbardziej dobrana do indywidualnych predyspozycji.

Swoje preferencje dotyczące metod nauki można sprawdzić, w tym celu potrzebny będzie nieznany wcześniej tekst w dwóch wariantach, w postaci nagrania, oraz w formie drukowanej. Do tego doświadczenia przyda się również pomoc drugiej osoby. Niekiedy dobre rezultaty uzyskuje się poprzez połączenie dwóch metod nauki. Na pewno o wiele łatwiej jest się uczyć w sytuacji, kiedy wie się, jakie masz preferencje, co do metod nauczania.

Języka angielskiego można uczyć się w każdym wieku, nie ma tu żadnego tabu, inwestować w swój rozwój osobisty trzeba i można z powodzeniem w każdym wieku. W starszym wieku kompetencje językowe są bardziej rozwinięte, pojawia się także większa jak w młodości wrażliwość na gramatykę. Osoby dojrzałe są w stanie w lepszym stopniu zrozumieć relacje znaczeniowe. Nauka języka angielskiego jest doskonałym treningiem dla mózgu. Planując tego typu inwestycje w swoje kompetencje należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych elementach mających wpływ na skuteczność nauki, są to systematyczność i konsekwencja.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • Zgadzam się na 100%, ponieważ, obecnie Angielski otwiera świat i jest niesamowite, że mamy tyle sposobów do nauki, dla siebie jednak wybrałam korepetytora z buki.org.pl/korepetycje-online/jezyk-angielski/, ponieważ potrzebuję, żeby ktoś mi systematyzował wiedzę i tak naprawdę polecam!

PODOBNE TEMATY
Przewodnik "Dzieciaki na Szlaki" trafił do szkół podstawowych w całym powiecie! "Dzieciaki na szlaki" to tytuł wydanego z początkiem kwietnia przez Starostwo Powiatowe historyczno-turystycznego... Poniedziałek, 1 czerwca 2020
Jak zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy? Aktualnie zachodzące zmiany na rynku pracy spowodowanem.in. pandemią koronawirusa już teraz wymuszają... Poniedziałek, 1 czerwca 2020
Dopuszczalna liczba godzin przed komputerem a nauka zdalna Ile godzin dziennie może przebywać uczeń szkoły podstawowej i ponadgimnazjalnej przed komputerem podczas... Sobota, 30 maja 2020
Z "Szesnastki" dla szpitali Członkowie Koła Naukowego KN3D, działającego w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Gnieźnie... Poniedziałek, 27 kwietnia 2020