Logo

Trwa sezon burzowy. Jak chronić sprzęt?

Artykuł dodany: Poniedziałek, 10 lipca 2017
Trwa sezon burzowy. Jak chronić sprzęt?

Sezon burzowy trwa w pełni. Niszczycielską siłę pioruna widzieliśmy pewnie niejednokrotnie. Skutki jego uderzenia może poczuć także sprzęt elektryczny.

Niebezpieczne pioruny
Pioruny powstają gdy ciepłe i zimne masy powietrza się ze sobą zderzą. Wtedy powstają ładunki elektryczne, a w wyniku wyładowania przyjmują postać pioruna. Napięcie wyładowania może wynieść nawet miliard woltów, a natężenie jest porównywane do mocy małej elektrowni jądrowej (kilka tysięcy amperów). Oczywiście najbardziej niebezpieczne są przepięcia bezpośrednie. W przypadku uderzenia pioruna bezpośrednio w linie to sprzęt, który jest do niej podłączony może ulec zniszczeniu. Warto zaznaczyć, że działanie pioruna poprzez zjawisko indukcji elektromagnetycznej można odczuć także na odległość. Powstałe w ten sposób przepięcia są mniej groźne, ale i także mogą spowodować uszkodzenie sprzętu.

Listwa zabezpieczająca
W uniknięciu skutków uderzenia pioruna pomocne mogą być listwy zabezpieczające. Co istotne nie każdy przedłużacz, który posiada włącznik/wyłącznik to lista zabezpieczająca. Ponadto trudno odnaleźć się w nazewnictwie listew. Na rynku są m.in. listwy antyprzepięciowe, zabezpieczające czy antyprzepięciowe z filtrem. Najlepszym wyborem według specjalistów jest listwa antyprzepięciowa. Warto zwrócić uwagę czy dany model posiada choćby jeden warystor, który w przypadku przepięć działa lepiej niż bezpiecznik. Niektóre listwy posiadają także gniazda, dzięki którym jest możliwe filtrowanie napięć linii LAN czy telefonicznych.

Telefony komórkowe i stacjonarne
Co prawda telefony komórkowe emitują fale radiowe, ale nie są one tak silne aby ściągnąć pioruny. Włączony telefon komórkowy w czasie burzy nie jest zatem niebezpieczny. W tracie burzy nie powinniśmy jednak prowadzić rozmów przez stacjonarny telefon – może to grozić nawet porażeniem.

Sprzęt AGD i RTV
Aby być w 100% pewnym, że w czasie burzy nie nastąpi uszkodzenie urządzenia elektrycznego należy wyjąć z gniazda kabel zasilający dany sprzęt. Na przepięcia wrażliwe są szczególnie komputery i telewizory.

EnergiaDirect.pl

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

BR12
12.07.2017 22:04

W czasie burzy nie należy również dotykać armatury łazienkowej, czy grzejników, nie korzystajny także kuchenek gazowych. Asmatycy i sercowcy powinni zachować spokój pozostajac w miejscu bezpiecznym odizolowanym od warunków atmosferycnych.

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno