Logo

Inauguracja Festiwalu Akademia Gitary ponownie w Gnieźnie

Artykuł dodany: Poniedziałek, 26 czerwca 2017
Inauguracja Festiwalu Akademia Gitary ponownie w Gnieźnie
REKLAMA

Festiwal zainauguruje koncert "The Best of". Usłyszymy utwory, które do tej pory festiwalowa publiczność przyjęła najcieplej, czyli Hiszpańskiej i Argentyńskiej Nocy. To będą hity z obu tych wydarzeń podczas jednego wieczoru! Tango najczęściej kojarzymy z tańcem zbuntowanych kochanków, zupełnie zapominając o dźwiękach, które towarzyszą tancerzom. Czym byłby ten zmysłowy styl tańca bez niepowtarzalnej harmonii i muzycznego niepokoju? Podczas tegorocznych koncertów inauguracyjnych dwaj wybitni muzycy - gitarzysta Łukasz Kurpaczewski oraz doceniany przez szeroką publiczność Marcin Wyrostek (a w Berlinie Maciej Frąckiewicz) wraz z orkiestrą po raz kolejny przybliżą tę wspaniałą muzykę, która jest dziedzictwem gorącej Argentyny. Usłyszymy utwory najwybitniejszego kompozytora argentyńskiego tanga - Astora Piazolli. Wybierzemy się też w podróż do Hiszpanii za sprawą słynnego "Concierto de Aranjuez". To będą wieczory pełne pasji, ale i melancholii!

The best of: Łukasz Kuropaczewski / Marcin Wyrostek / Maciej Frąckiewicz / Kammerorchester Berlin
 
11 sierpnia 2017 | Archikatedra Gnieźnieńska | godz. 19.00
12 sierpnia 2017 | Aula UAM w Poznaniu | godz. 19.00
13 sierpnia 2017 | Aula Universität der Künste Berlin | godz. 19.00

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI - Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzysto w klasycznych. Ceniony za nieprzeciętne zdolności techniczne i interpretacyjne. Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA, gdzie studiował pod okiem samego Maestro Manuela Barrueco. Koncertuje w Europie, obu Amerykach oraz w Azji. Nagrał sześc płyt. Pierwsza z nich, zatytułowana "Recital Gitarowy", zebrała entuzjastyczne opinie krytyko w z całego s wiata, którzy podkreślali ogromny zmysł muzyczny artysty. Drugi album - "Łukasz Kuropaczewski wykonuje Muzykę Hiszpańska" zdobył jeszcze większe uznanie krytyki. Grę muzyka opisywano jako przekraczająca próg wirtuozerii i mistrzostwa. Z entuzjastycznymi opiniami krytyków spotkały się również następne płyty. W 2012 roku ukazał się najnowszy album - "Nocturnal", zawierający nagranie Koncertu na gitarę, orkiestrę i kotły, napisanego specjalnie dla Łukasza Kuropaczewskiego przez Krzysztofa Meyera.

MARCIN WYROSTEK
- Pierwszym akordeonistą w rodzinie i nauczycielem Marcina był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w szkole muzycznej w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu, ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą. Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango" oraz podwójną platynową płytę za krążek "Coloriage".Koncertował na największych polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy na Festiwalu Warszawa Singera. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

MACIEJ FRĄCKIEWICZ - Jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie - XX Międzynarodowego Konkursu "Arrasate Hiria" w Hiszpanii. W czerwcu 2012 roku wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki "za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej". Współpracuje z wybitnymi kompozytorami, takimi jak: Krzysztof Penderecki, Zygmunt Krauze czy Dariusz Przybylski. Otrzymał szereg stypendiów, w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska" na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). W 2014 roku ukazała się jego debiutancka płyta solowa zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie "Sinfonietty" na akordeon Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy. Gra na akordeonie Pigini Nova, który jest uważany za najbardziej ekskluzywny na świecie.

KAMMERORCHESTER BERLIN - Została założona w 1945 roku i jest jedną z czołowych orkiestr w Berlinie. Pierwszym dyrektorem orkiestry był znany na świecie muzyki Helmut Koch. W tym czasie orkiestra zdobywała wiele nagród oraz wyruszała w międzynarodowe trasy koncertowe po największych ośrodkach muzycznych w Europie. W latach 1970-1990, wraz ze śpiewakiem i dyrygentem Peterem Schreierem, orkiestra dawała liczne koncerty, wydawała płyty oraz występowała w produkcjach telewizyjnych, m.in. nagrywając wszystkie świeckie kantaty J.S. Bacha. Ponadto Kammerorchester Berlin pracowała w tym czasie z takimi artystami jak: Vittorio Negri, Ludwig Güttler, Kurt Masur i Jeffrey Tate.

Pierwszy koncert inauguracyjny odbędzie się 11 sierpnia w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, 12 sierpnia - w Auli UAM w Poznaniu, a 13 sierpnia w Berlinie.

Bilety na koncert w Poznaniu w cenach: 39 zł (strefa E), 59 zł (strefa D), 79 zł (strefa C), 99 zł (strefa B), 119 zł (strefa)
Dostępne na: www.bilety24.pl, www.eventim.pl, www.biletomat.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej, sklepach sieci Empik, Saturn, Media Expert i Media Markt

Bezpłatne wejściówki na koncert w Gnieźnie do odbioru od lipca w eSTeDe w Gnieźnie. Informacje o wejściówkach na koncert w Berlinie już wkrótce.
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno