Logo

Z Gniezna po mistrzowski tytuł

Artykuł dodany: Czwartek, 22 czerwca 2017
Z Gniezna po mistrzowski tytuł
REKLAMA

Mistrz Polski 2016 w soft darcie, zdobywca trzeciego miejsca na tegorocznych indywidualnych Mistrzostwach Europy FECS w Chorwacji, dwukrotny członek kadry narodowej - to tylko niektóre z dotychczasowych osiągnięć Romualda Jarzyńskiego, zawodnika drużyny Warka Gniezno i reprezentacji firmowej Bridgestone Poznań. W najbliższy weekend (23 - 25 czerwca 2017) w Toruniu zawodnik będzie bronił mistrzowskiego tytułu i wraz z klubowymi kolegami walczył o występ na sierpniowych Mistrzostwach Europy EDF na Słowenii.

Choć większości kibiców dart kojarzy się bardziej z rekreacją niż wyczynowym sportem, w rzeczywistości wymaga on umiejętności porównywalnych z innymi dyscyplinami, a turnieje bywają równie zacięte, jak prestiżowe zawody sportowe. O popularności darta można przekonać się, biorąc udział w licznych turniejach.

Precyzja i zespołowość
Dart to sport dla ludzi w każdym wieku, który jest bardzo popularny na Wyspach Brytyjskich, a w ostatnich latach również w Holandii. Na zagranicznych turniejach wyróżniają się zawodnicy z tego kraju, którzy mają po 15-17 lat i rzucają równie dobrze, jak doświadczeni gracze. Nie ma co się jednak dziwić, jeśli niektórzy z nich mają po 4-5 lekcji wychowania fizycznego w tygodniu - mówi Romuald Jarzyński, kapitan drużyny Warka Gniezno i reprezentacji firmowej Bridgestone Poznań. Dart to sport, który wymaga dobrego oka, lat ćwiczeń i stalowych nerwów. Stres to potocznie mówiąc "choróbsko", które nie pozwala prosto utrzymać lotki. W strategicznych sytuacjach szczególnie przydaje się pomoc drużyny. Trzeba się wspierać, bo zła atmosfera i pretensje za zły rzut do niczego nie prowadzą - dodaje Romuald Jarzyński, który miał okazję reprezentować nasz region i kraj m.in. na ostatnich Mistrzostwach Europy FECS w Chorwacji.

W każdym turnieju w ramach tych międzynarodowych zawodów brało udział od ok. 80 do 100 zawodników, stąd indywidualne dokonania zawodników z Wielkopolski (3 i 13 miejsce), trio (czyli zespołu złożonego z 2 mężczyzn i 1 kobiety - 7 miejsce) oraz drużynowe (9 na 15 miejsc) powinny cieszyć. Na turniej w Chorwacji ekipa zakwalifikowała się dzięki zwycięstwie w drużynowej wielkopolskiej lidze darta.

Od rekreacji po medal
Słoweńcy, Austriacy i Chorwaci pokazali w Chorwacji, że stanowią światową czołówkę. Przy trybie ich przygotowań naprawdę ciężko im dorównać, znaleźć tyle samo czasu i miejsc do treningów - ocenia Krzysztof Majewski z Bridgestone Poznań, drugi zawodnik, który brał udział w chorwackiej imprezie i wybiera się na najbliższe Mistrzostwa Polski w Toruniu. Jak mówi, drużynowo klub z Wielkopolski ma tam duże szanse na medal, a indywidualnie - za sprawą Romualda Jarzyńskiego - jeszcze większe. Poziom polskich rozgrywek jest jednak jego zdaniem bardzo wyrównany.

Obaj zawodnicy przyznają, że choć trenują w klubie, regularnie biorą udział w zawodach ligowych i turniejach, polski dart ma ich zdaniem sporo do nadrobienia w stosunku do zagranicznych odpowiedników. Dla przyjemności rzucam od 20 lat, a w klubie od 5. Najczęściej trenuję w domu i podczas rozgrywek oraz comiesięcznych turniejów - mówi Romuald Jarzyński. Nagrodą za zdobycie mistrzostwa Polski jest nominacja do kadry narodowej, jednak wyjazd i pobyt na turniejach oraz szybko zużywający się sprzęt finansuje się z własnej kieszeni. Sporo pomaga klub oraz firma Bridgestone Poznań, w której pracuję, jednak występ na turnieju w Anglii czy Irlandii to wciąż odległe marzenie. Choć nagrody są tam wysokie, równie wysokie jest wpisowe - dodaje Romuald Jarzyński, który podkreśla jednak, że dart to przede wszystkim jego pasja, którą chętnie dzieli się z innymi.

Z kolei Krzysztof Majewski dodaje, że ze względu na rodzinne obowiązki ma jeszcze mniej czasu niż Romuald Jarzyński, w wolnej chwili równie chętnie sięga po lotki i szlifuje formę. Zawodnik trenuje od 2000 roku w Gnieźnie i choć mówi, że dart ma dla niego bardziej rekreacyjny wymiar, doczekał się już swoich następców: Na razie moje dzieci są zbyt małe, by trenować w klubie, ale mają tarczę-zabawkę i gdy tylko uda im się trafić do celu, bardzo się cieszą - podkreśla.

Jak pokazuje przykład gnieźnieńskich zawodników, droga od rekreacji do zawodowego sportu może być znacznie krótsza niż może się wydawać. Najważniejsze są jednak radość i satysfakcja z własnych dokonań. Już w najbliższy weekend przekonamy się, czy turniej w Toruniu dopisze do życiorysu zawodników i historii wielkopolskiego darta kolejny ciekawy rozdział.
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno