Logo

Fotografie Jerzego Andrzejewskiego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Artykuł dodany: Środa, 21 czerwca 2017
Fotografie Jerzego Andrzejewskiego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
REKLAMA

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wernisaż wystawy "Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego", który odbędzie się 27 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w holu głównym Muzeum. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie ponad 80 zdjęć ukazujących zabytki architektury romańskiej, które pochodzą z bogatego dorobku Jerzego Andrzejewskiego, zawodowego fotografa o bodaj najdłuższym stażu w Gnieźnie. Wystawa czynna będzie do 27 sierpnia 2017 r.

Ekspozycja prezentuje ponad 80 fotografii ukazujących zabytki architektury romańskiej (od X do XIII w.) z Polski, Francji i Niemiec. Twórcy wystawy skupili się na wyborze zdjęć budowli sakralnych - kościołów i klasztorów: ich sylwetek, wystroju, detali.

W wielowątkowej działalności Jerzego Andrzejewskiego na polu fotografii dokumentalnej znaczące miejsce ma współpraca przy realizacji książek i albumów. Realizując zlecenia, często w ramach pro-jektów naukowych, był w wielu miejscach, które tchną historią. Można powiedzieć, że część swojej drogi twórczej poświęcił na śledzenie i utrwalanie śladów przeszłości - zarówno w kraju, jak i Europie. W obiektywie Jerzego Andrzejewskiego znalazły się setki obiektów dziedzictwa kulturowego. Z czasem specjalnością stały się zdjęcia dokumentujące zabytki średniowiecznej architektury.

Wybrane kadry ze spotkań z murowaną architekturą romańską, czy może lepiej powiedzieć: z jej pozostałościami (zwłaszcza z terenu Polski), pozwalają docenić zarówno walor techniczny zdjęć (wykonanych w zastanym kontekście, aurze i świetle, bez użycia statywu), jak i urok ukazanych miejsc. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie historii architektury, by docenić piękno tych zabytków sprzed wieków. Surowa w wyrazie architektura romańska, o masywnych bryłach, oszczędnym detalu rzeźbiarskim, szorstkiej fakturze muru z bloków kamienia lub cegły oferuje wiele doznań, którym fotografia stara się dać świadectwo.

Uzupełnieniem wystawy zdjęć jest pokaz wybranych średniowiecznych detali architektonicznych z kolekcji MPPP w Gnieźnie.
Kurator wystawy: Dariusz Stryniak (Dział naukowy - pracownia historii sztuki i wydawnictw muzeal-nych MPPP w Gnieźnie)

O autorze fotografii:
Jerzy Andrzejewski - ur. 20 stycznia 1948 r., z zawodu technik fotograf. Fotografią zajmuje się od 1968 r. Wykonywał zdjęcia reporterskie oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach oraz wykonywał zlecenia m.in. dla muzeów poznańskich, Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Odra w Świnoujściu. Od 2000 r. współpracuje z MPPP w Gnieźnie i Archidiecezją Gnieźnieńską oraz z Instytutami Historii Sztuki w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Jego zdjęcia publikowano w kilkunastu albumach o charakterze popularno-naukowym oraz katalogach wystaw. Znaczna część prezentowanych na wystawie zdjęć zabytków polskich powstała w ramach projektu naukowego, którego efektem stał się album Kościoły romańskie w Polsce z tekstem prof. UAM dr. hab. Jarosława Jarzewicza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wyd. M, Kraków 2014).
źródło: MPPP

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno