Logo

"Nowowiejski na propsie!" po raz pierwszy!

Artykuł dodany: Poniedziałek, 29 maja 2017

Miejski Ośrodek Kultury oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych zapraszają na koncert pieśni Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki, który odbędzie się we środę, 31 maja 2017 r. o godz. 18.00 w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Mieszka I 20. Utwory wybitnych polskich kompozytorów wykona mezzosopranistka Agnieszka Olszewska z akompaniatorem.

W programie m.in.:
  • Feliks Nowowiejski: 4 pieśni na motywach ludowych op.16 nr 2 "Pasterka", "Którędy Jasiu", "Kujawiak", "Czarne oczki", "Kołysanka" op.59 nr 1, "Księżyc osrebrza brzozy" op.59 nr 12;
  • Stanisław Moniuszko: "Pieśń wieczorna", "Cztery pory roku";
  • Fryderyk Chopin: "Życzenie", "Piosnka litewska".

Wydarzenie otworzy cykl koncertów realizowanych w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie pn. "Nowowiejski na propsie!" i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Nowowiejski 2017".

Z okazji obchodzonej w 2016 roku siedemdziesiątej rocznicy śmierci Feliksa Nowowiejskiego, a w 2017 roku - 140. rocznicy urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2016 Rokiem kompozytora. Ideą przewodnią obchodów jest uhonorowanie postaci Feliksa Nowowiejskiego jako kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Polsce, a także ukazanie - na przykładzie biografii kompozytora - złożonego procesu zmian politycznych, historycznych i kulturowych, jakim podlegała Polska na przełomie XIX i XX wieku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił program "Nowowiejski 2017", którego zadaniem jest dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu przybliżenie olbrzymiej spuścizny muzycznej Nowowiejskiego, znanego Polakom głównie jako kompozytora "Roty" oraz przypomnienia jego patriotycznej i społecznej postawy. Instytucją Zarządzającą programem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń w ramach obchodów Roku Nowowiejskiego w Polsce prezentuje strona Instytutu Muzyki i Tańca: www.imit.org.pl.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno