Logo

Nowy skwer z nowym patronem

Artykuł dodany: Sobota, 27 maja 2017
Nowy skwer z nowym patronem

Podpułkownik Adam Borys, pseudonim "Pług" był cichociemnym i pierwszym dowódcą batalionu "Parasol". Był także oficerem Kedywu AK oraz organizatorem wielu akcji, w tym zamachu na Dowódcę Policji i SS w Warszawie Franza Kutscherę. Po upadku powstania warszawskiego, w którym został ciężko ranny, dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu II Wojny Światowej powrócił do kraju, w którym był represjonowany i więziony. Po roku 1957 włączył się aktywnie w nurt życia gospodarczego kraju, pełniąc funkcje kierownicze na eksponowanych stanowiskach. Zmarł nagle 28 sierpnia 1986 roku. Był kawalerem orderów Virtuti Militari i Polonia Restituta; odznaczony był też licznymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi. W roku 1981 przyznano mu stopień podpułkownika. Związany był z ziemią gnieźnieńską - urodził się w Niechanowie, uczył w Gimnazjum Państwowym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a zmarł w Witkowie.

ALBUMY ARTYKUŁU:

26 maja 2017 roku w Pierwszej Stolicy Polski odbyły się uroczystości upamiętniające tego wspaniałego człowieka, poprzez nadanie nowo wyremontowanemu skwerowi przy Szkole Podstawowej nr 9 jego imienia. W wydarzeniu wzięło udział wielu młodych ludzi, którzy chcą kultywować pamięć o bohaterach naszej historii. Licznie przybyli także członkowie stowarzyszeń kombatanckich, działacze samorządowi oraz gnieźnianie. Specjalnie na tą okazję do Gniezna przyjechali także żołnierze z Jednostki Wojskowej Agat z Gliwic oraz z Zespołu Bojowego C Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, kultywujących tradycje Batalionu "Parasol". Nie zabrakło oczywiście również wielu młodszych i starszych harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, który wraz z Urzędem Miejskim w Gnieźnie był organizatorami tej uroczystości.

Głównym punktem wydarzenia było odsłonięcie obelisku upamiętniającego powstańca warszawskiego, którego dokonali wspólnie Prezydent Miasta Gniezna oraz syn cichociemnego - Hubert Borys, który przybył na uroczystość wraz z siostrą oraz żoną i synem. Wspólnie odśpiewano także pieśni patriotyczne, a harcerze przygotowali specjalne statuetki, które wręczyli wszystkim, którzy przyczynili się do zachowania pamięci o Adamie Borysie. Komenda Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego wyróżniła także Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza Srebrną Honorową Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Uroczystości zakończyło składanie kwiatów oraz wernisaż wystawy związanej z życiem Adama Borysa w pobliskiej filii gnieźnieńskiej biblioteki.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno