Logo

Nowy skwer z nowym imieniem

Artykuł dodany: Piątek, 19 maja 2017
Nowy skwer z nowym imieniem

26 maja odbędzie się uroczystość nadania imienia ppłk. Adama Borysa ps. "Pług" nowo powstałemu skwerowi przy Szkole Podstawowej nr 9. Upamiętnieniu urodzonego w Niechanowie dowódcy Batalionu Parasol towarzyszyć będą konkursy dla dzieci, festyny oraz rajd rowerowy.

Niespełna rok temu prezydent Tomasz Budasz, podczas rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zadeklarował kombatantom i harcerzom, że pamięć ppłk Adama Borysa "Pługa" będzie uczczona. Tak też się stanie. Patriotyczne uroczystości organizowane przez Urząd Miejski, Szkołę Podstawową nr 9 oraz hufiec ZHP Gniezno rozpoczną się w piątek 26 maja o godz. 11.00 uroczystością nadania imienia ppłk. Adama Borysa ps. "Pług" skwerowi przy Szkole Podstawowej nr 9. Czyny, jakimi wsławił się dla naszego kraju ppłk Adam Borys, mają dla nas, osób o nim pamiętających,  ogromną wartość. Poprzez nadanie imienia skwerowi, chcemy przede wszystkim utrwalić pamięć o tym niezwykłym człowieku. Miejsce, które chcemy nazwać jego imieniem nie jest przypadkowe. Obok niego znajduje się szkoła. Poprzez kultywowanie historii o bohaterach z czasów II Wojny Światowej pragniemy na stałe wpisać się w świadomość uczniów wzorce, które warto naśladować - mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna, pomysłodawca uroczystości. Również w piątek o godz. 12.15 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej ppłk. Borysowi w Bibliotece Publicznej przy ul. Staszica, a po południu o godz. 17.00 na dziedzińcu SP 9 odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gniezna.

Imprezą towarzyszącą uroczystościom patriotycznym będzie Rajd Rowerowy organizowany przez gnieźnieńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego. Wyjedzie on w sobotę 27 maja z gnieźnieńskiego Rynku o godz. 10.00 (rejestracja od 9.30), po pokonaniu 24 km, o 11.00 dojedzie do SP 9 gdzie rozpocznie się Festyn Rowerowy. Również w sobotę o godz. 15.00 promenadzie wokół jeziora Winiary zostanie nadane imię Batalionu Parasol, natomiast zejście od ul. Staszica do jeziora Winiary będzie Aleją Szarych Szeregów.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno