Logo

Każdy etap w naszym życiu jest ważny - spotkanie autorskie z Anną Cieplak

Artykuł dodany: Środa, 17 maja 2017
Każdy etap w naszym życiu jest ważny - spotkanie autorskie z Anną Cieplak

Aż chciałoby się powiedzieć, że dobra literatura obroni się przed podziałami i szufladkami. Tak przynajmniej stało się w przypadku powieści Anny Cieplak pt. "Ma być czysto", gdzie głównymi bohaterami są nastolatki, ale nie jest to jedynie książka dla młodzieży, mniejszy kapitał ekonomiczny i kulturowy nie musi oznaczać degradacji, a emocje i przyjaźń zawsze są ważne.

ALBUMY ARTYKUŁU:

W końcu o sile powyższej pozycji mogli przekonać się goście, którzy w piątkowe popołudnie 12 maja przybyli do Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I. Jednak zanim przybliżymy klimat rozmowy o dziele Anny Cieplak, warto odnotować, że samo spotkanie było niezwykłym wydarzeniem przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze odbywało się w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, święta wszystkich bibliotekarzy i czytelników. Po drugie było efektem połączonych sił Klubu Dyskusji o Książce oraz pasji jednej z klubowiczek związanej także z lokalnym Klubem Krytyki Politycznej.

Tymczasem dyskusja z młodą pisarką, która na co dzień pracuje w cieszyńskiej Świetlicy KP z dziećmi i młodzieżą, zaczęła się od próby opisu czasu dojrzewania i odpowiedzi na pytanie czy jest on czymś więcej niż "grą w przetrwanie" i "męką". Według Ani Cieplak to czas jak każdy inny i jeden z tak samo ważnych etapów życia z którego się nie wyrasta, bo on po prostu sam przemija. Kolejną kwestią, która się pojawiła było zdefiniowanie różnic społecznych między bohaterkami pochodzącymi przecież z domów o różnej zamożności i zasobie kulturowym. Podczas rozmowy okazało się więc, że wywodząca się z biedniejszej rodziny Oliwka, która w dodatku na co dzień zobowiązana jest do opieki nad młodszym rodzeństwem i w razie szkolnych trudności nie może liczyć na płatne korepetycje, nie musi być wcale skazana na życiową porażkę w przeciwieństwie do otoczonej opieką i dobrobytem Julki. Dalej, równie ważnym wątkiem przy którym do debaty włączyła się zgromadzona publiczność, było państwo lub jak kto woli - system. Nie zawsze sprawiedliwy, bo czasem karzący zbyt surowo, a innym razem za bardzo pobłażliwy i w którym znów trudniej się obronić nieuprzywilejowanym jednostkom. Warto dodać, że to oczywiście nie wszystkie wątki jakie pojawiły się na spotkaniu, bo np. sama autorka przybliżyła też swoich męskich bohaterów. I w końcu nie zabrakło jeszcze refleksji na temat dzisiejszej rodziny, która coraz mniej przypomina tę tradycyjną, znaczeniu młodzieńczej przyjaźni i emocji, które są kluczowe dla zrozumienia postaci czy konstrukcji realnego i wirtualnego świata.

Warto dodać, że kolejne, tym razem już tradycyjne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce odbędzie się 27 czerwca (we wtorek) o godz. 18.00. Tematem dyskusji będzie powieść Macieja Płazy "Skoruń". Serdecznie zachęcamy do lektury i wspólnej rozmowy na temat publikacji w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15.
tekst: Klub Krytyki Politycznej
foto: Klub Krytyki Politycznej

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno