moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

10 lat wspólnej troski o poprawę bezpieczeństwa

Wtorek, 19 kwietnia 2011
  • 10 lat wspólnej troski o poprawę bezpieczeństwa

Z inicjatywy posła Tadeusza Tomaszewskiego - Wiceprzewodniczącego Poselskiego Zespołu Strażaków, członka Prezydium OW ZOSP RP w Poznaniu, po raz dziesiąty ochotnicy OSP z Wielkopolski, przedstawiciele PSP i samorządów terytorialnych spotkali się 16 kwietnia w auli Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie na Regionalnym Seminarium "Ochrona Przeciwpożarowa Ważnym Elementem Bezpieczeństwa Społeczności Lokalnych".

Pierwsze seminarium odbyło się w 2000 roku w Witkowie, w którym uczestniczył m.in. Prezes ZG ZOSP RP - Waldemar Pawlak. Kolejne spotkania odbywały się na terenie powiatu słupeckiego, wrzesińskiego, wągrowieckiego i gnieźnieńskiego. Od 6 lat w czasie seminarium wręczane są honorowe wyróżnienia „Lider Ochrony Przeciwpożarowej” dla gmin i powiatów za największe nakłady na ochronę przeciwpożarową w budżetach za dany rok oraz wyróżnienia dla najaktywniejszych OSP z KSRG, MDP oraz wyróżnienia specjalne. Za rok 2010 wyróżnienia zostały wręczone przez gości seminarium, m.in. parlamentarzystów, Komendanta Wojewódzkiego PSP, Dyrektora OW ZOSP RP w Poznaniu. Wyróżnienia otrzymali:

Tytuł „Lidera Ochrony Przeciwpożarowej" w kategorii gmin:

gmina Witkowo - powiat gnieźnieński
gmina Powidz - powiat słupecki
gmina Gołańcz - powiat wągrowiecki
gmina Kołaczkowo - powiat wrzesiński
Grawertony wręczali: Eugeniusz Grzeszczak - Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Paweł Arndt - Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Na wniosek Komend Powiatowych PSP wyróżniono OSP wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, za rok 2010 wyróżnienia otrzymały:

OSP Trzemeszno - powiat gnieźnieński
OSP Zagórów - powiat słupecki
OSP Miłosław - powiat wrzesiński
OSP Skoki - powiat wągrowiecki
Grawertony wręczali: Bożena Szydłowska - Poseł na Sejm RP, Jacek Kowalski - Prezydent Miasta Gniezna

Za całokształt działalności wyróżniono Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, za rok 2010 wyróżnienia otrzymały:

MDP Modliszewo - powiat gnieźnieński
MDP Lądek - powiat słupecki
MDP Kaczanowo - powiat wrzesiński
MDP Popowo Kościelne - powiat wągrowiecki
Grawertony wręczali: Andrzej Jankowski - Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Poznaniu, Zbigniew Dolata - Poseł na Sejm RP

Tytuł „Lidera Ochrony Przeciwpożarowej” w kategorii powiatów za rok 2010 otrzymał:

powiat słupecki
Grawertony wręczali: Piotr Gruszczyński - Senator RP, Adam Langner - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu

Podziękowanie za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Regionalnych Seminariów nt. „Ochrona Przeciwpożarowa Ważnym Elementem Bezpieczeństwa Społeczności Lokalnych” w latach 2000 - 2011 otrzymali:

Marek Wegner
Waldemar Janusz
Grawertony wręczali: Tadeusz Tomaszewski - Poseł na Sejm RP, Adam Langner - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu

Podziękowanie za propagowanie honorowego krwiodawstwa i oddanie 234 litrów krwi w latach 2006 - 2011 otrzymał:

Klub Honorowych Dawców Krwi OSP Mieleszyn - Prezes Mirosław Nadolski
Grawertony wręczali: Tadeusz Tomaszewski - Poseł na Sejm RP, Piotr Gruszczyński - Senator RP

„Medale Milenijne Zjazdu Gnieźnieńskiego” za pomoc w organizacji oraz promocji ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu gnieźnieńskiego otrzymali:

Eugeniusz Grzeszczak - Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera
nadbryg. Wojciech Mendelak - Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
Grawertony wręczali: Dariusz Pilak - Starosta Gnieźnieński, Zdzisław Kujawa - Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego

Seminarium podzielono na 3 robocze sesje, których moderatorami byli Tomasz Wiśniewski z KW PSP w Poznaniu oraz druh Tadeusz Tomaszewski.
Sesja I-sza poświecona była programowi rozwoju i optymalizacji funkcjonowania OSP włączonych do KSRG. W Wielkopolsce jest ich 316, a w powiecie gnieźnieńskim 11. W ramach tej sesji przedstawiciele KW PSP zaprezentowali stan sieci KSRG z uwzględnieniem gotowości operacyjnej i standardy wyposażenia OSP. Prelegenci zaprezentowali wnioski dotyczące doskonalenia zawodowego ochotników oraz programy prewencji społecznej. (Andrzej Król - Naczelnik Ośrodka Szkolenia KW PSP w Poznaniu, Tomasz Wiśniewski - Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacji i Nadzoru KW PSP w Poznaniu.
W drugiej sesji uczestnicy gnieźnieńskiego spotkania zostali zapoznani z rekomendacjami wynikającymi z raportów działań powodziowych, analizą określonych zdarzeń oraz zasadami współdziałania OSP z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. ( Andrzej Król - Naczelnik Ośrodka Szkolenia KW PSP w Poznaniu).
W trzeciej sesji zastanawiano się nad rolą i miejscem oddziałów Związku OSP RP we wspieraniu funkcjonowania i rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych. Zostały także zaprezentowane programy wsparcia OSP w zakupie sprzętu i umundurowania realizowane przez Oddział Wojewódzki ZOSP RP, które zaprezentował Dyrektor Biura Wykonawczego Związku - Andrzej Jankowski. Działacze Związku z Czerniejewa (Jan Kulpiński) i Wągrowca (Andrzej Woźnicki) zaprezentowali swoje doświadczenia i wnioski związane z funkcjonowaniem oddziału gminnego i powiatowego oraz Komendanta Gminnego Związku OSP RP, będącego jednocześnie Komendantem Gminnym Ochrony Przeciwpożarowej.
W seminarium wzięło udział 186 osób z terenu Wielkopolski. W czasie seminarium przygotowano wystawę sprzętu i umundurowania. Samorządowcy wspólnie z ochotnikami mieli możliwość zapoznania się z nowymi rozwiązaniami organizacyjnymi na rzecz poprawy i utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Organizatorami Seminarium był Społeczny Komitet składający się z przedstawicieli:
  • Parlamentarnego Zespołu Strażaków
  • Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu
  • Komend Powiatowych PSP w Gnieźnie, Słupcy, Wągrowcu i Wrześni
  • Zarządu Wojewódzkiego OSP RP w Poznaniu
  • Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan
  • Urzędu Miejskiego w Gnieźnie
  • Starostwa Powiatowego w Gnieźnie
  • Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie
Przygotowaniami merytorycznymi i organizacyjnymi współkierowali: Marek Wegner - Komendant Powiatowy PSP w Gnieźnie we współpracy z KW PSP w Poznaniu i Komendami Powiatowymi PSP w Słupcy, Wrześni i Wągrowcu oraz Poseł Tadeusz Tomaszewski we współpracy z władzami samorządowymi Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego oraz Parlamentarnym Zespołem Strażaków w Warszawie.
Tadeusz Tomaszewski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Żelazkowo wygrało XIII Zimową Spartakiadę Sołectw Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan zorganizowało we współpracy z wójtem Gminy Niechanowo, Szkołą Podstawową,... Środa, 26 lutego 2020
VII otwarte zawody z karabinka pneumatycznego "O Puchar Hetmana Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie" W sobotę już po raz siódmy w miłej i przyjemnej atmosferze na Sportowej Strzelnicy Pneumatycznej w Hali... Niedziela, 16 lutego 2020
Świetna zabawa i niespodzianki na dziesięciolecie Stowarzyszenia Lider Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Lider, obchodziło swój jubileusz dziesięciolecia istnienia... Poniedziałek, 27 stycznia 2020
Jakub Gewert przedłużył kontrakt w lidze niemieckiej! Prezent prosto na nowy rok sprawił sobie i swoim sympatykom gnieźnieński tenisista ziemny Jakub Gewert... Piątek, 10 stycznia 2020