Logo

Pożar łodzi w Skorzęcinie! Strażacy w akcji

Artykuł dodany: Wtorek, 16 maja 2017
Pożar łodzi w Skorzęcinie! Strażacy w akcji
REKLAMA

W miniony weekend, 13 i 14 maja, odbyły się VI Zawody i Warsztaty w Ratownictwie OSP KSRG "Medyk 2017". Organizatorem tego wydarzenia była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie, przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, Starostwem Powiatowym w Gnieźnie oraz Urzędem Gminy i Miasta Witkowo. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

Materiał video: Medyk 2017

Medyk 2017

ALBUMY ARTYKUŁU:

W sobotę na starcie zarejestrowało się 14 drużyn z terenu Wielkopolski oraz 17 ratowników medycznych. Łącznie w dwudniowych zmaganiach wzięło udział 140 osób. Zawody, jak co roku, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników jak i obserwatorów. Do rywalizacji stanęły jednostki: OSP Trzuskołoń, OSP Witaszyce, OSP Strzałkowo, OSP Wola Koszucka, OSP Turek, OSP Witkowo, OSP Powidz, OSP Swarzędz, OSP Szyszłowo, OSP Mieszków, OSP Skorzęcin, OSP Pobiedziska oraz gościnnie Zakładowa Straż Pożarna Volkswagen Crafter i reprezentacja z województwa łódzkiego.

Głównym celem a zarazem przesłaniem zawodów było podnoszenie wiedzy i umiejętności strażaków - ratowników w zakresie wszystkich gałęzi ratownictwa ze szczególnym naciskiem na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W sobotę, po rejestracji drużyn i oficjalnym otwarciu, odbył się coroczny przejazd ulicami Witkowa do Skorzęcina. Sobotnie zmagania strażaków miały charakter przede wszystkim szkoleniowy. Na specjalnie przygotowanych i wyreżyserowanych scenkach strażacy-ratownicy mogli dowiedzieć się wielu nowych interesujących zagadnień prowadzonych przez kadrę ratowników medycznych i specjalistów z firmy FLIR. Wszystkie zajęcia w tym dniu zostały przeprowadzone w oparciu o sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu typowego samochodu ratowniczo - gaśniczego.

W programie tegorocznej części warsztatowej między innymi: działania ratownicze z udziałem pojazdów ciężarowych, termowizja w działaniach gaśniczych i ratowniczych - FLIR, niekonwencjonalne sposoby transportu wody, poród w warunkach polowych prezentowany na specjalnym fantomie porodowym przez wykwalifikowaną położną, oraz urazy klatki piersiowej i wentylacja płuc zaprezentowane na prawdziwych płucach świńskich.

Od strony medycznej w organizacji warsztatów i zawodów pomagali konsultanci medyczni - Mikołaj Ambrożak i Izabela Musielak.

W sobotę wszystkim scenkom przyglądali się również uczniowie klasy o profilu ratownictwo medyczne III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Niedzielne zmagania dały możliwość w praktyce sprawdzić swoje umiejętności udzielania niezbędnej pomocy medycznej, po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia byli przygotowani do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Wdarł się również element zdrowej rywalizacji, gdyż każda ze startujących drużyn chciała wypaść jak najlepiej.

Każda z drużyn mogła sprawdzić się we wspólnej rywalizacji i zastosować wiedzę z dnia poprzedniego. Niedzielne zmagania polegały na przejechaniu wskazanej trasy, gdzie rozlokowane były specjalnie zainscenizowane scenki medyczne. W tym roku na trasie zmagań strażacy mogli się spotkać m.in. z:
 • pożarem na łodzi zacumowanej blisko brzegu,
 • samobójcą,
 • osobą poszkodowaną podczas prac z piłą spalinową
 • poszkodowaną w trudnych warunkach i niesprzyjających okolicznościach - czarna msza

Po przejechaniu i zaliczeniu wszystkich punktów kontrolnych zawody medyczne zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Wyniki końcowe zawodów w klasyfikacji ogólnej przedstawiały się następująco:
 • I miejsce - OSP Mieszków - 201 pkt
 • II miejsce - OSP Powidz - 196 pkt
 • III miejsce - OSP Witkowo - 195 pkt
 • OSP Trzuskołoń- 189 pkt
 • OSP Strzałkowo - 187 pkt
 • OSP Witaszyce - 175 pkt
 • OSP Wola Koszucka -169 pkt
 • Zakładowa Straż Pożarna VW Crafer - 169 pkt
 • OSP Pobiedziska- 165 pkt
 • OSP Turek -147 pkt
 • OSP Szyszłowo - 135 pkt
 • OSP Swarzędz - 125 pkt
 • OSP Skorzęcin - 123 pkt

Na zwycięskie drużyny czekały nagrody:
 • deska ortopedyczna
 • sakwy ratownicze
 • torby do sprzętu strażackiego
 • kamizelka KED pediatryczna

Puchary, dyplomy oraz ufundowane nagrody rzeczowe wręczali:
W imieniu Starosty Gnieźnieńskiego Pani Beaty Tarczyńskiej - Marcin Makohoński - Dyrektor Wydziału Sportu, Turystyki i Promocji, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo - Marian Gadziński oraz Dyrektor ZOZ Gniezno Krzysztof Bestwina.

Wszyscy uczestnicy warsztatów i zawodów otrzymali pamiątkowe kubki od firmy NORFI.

Fachowa pomoc ratowników medycznych, instruktorów oraz życzliwych ludzi i zaangażowanie wszystkich uczestników gwarantowała niepowtarzalną ratowniczą atmosferę, która panowała przez dwa dni na terenie Gminy Witkowo.

Organizatorzy są pełni uznania dla zastępów biorących udział w warsztatach oraz zawodach za ogromne zaangażowanie podczas wykonywania powierzonych zadań i wykorzystywanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego.
źródło: OSP Witkowo

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno