moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Wtorek, 19 kwietnia 2011
  • Bezpieczne Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne są okresem szczególnym dla każdego człowieka. Jest to czas radości i nadziei na przyszłość, a okres przedświąteczny charakteryzuje się gorączką zakupów. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, o zachowanie w tym okresie szczególnej ostrożności, bowiem pośpiech, roztargnienie często wykorzystują przestępcy, a rozkojarzeni, zabiegani ludzie stają się ofiarami kradzieży, napadów lub zdarzeń komunikacyjnych. Prosimy w tych dniach o szczególną rozwagę, abyśmy mogli wszyscy cali i zdrowi spotkać się po świętach.

Mając powyższe na uwadze uprzejmie prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz przekazujemy kilka rad prewencyjnych, które być może ustrzegą mieszkańców przed przykrymi zdarzeniami, a zastosowanie się do nich pozwoli na spokojne spędzenie Świąt.
Apelujemy do wszystkich kierowców:
 - zachowajcie szczególną ostrożność wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych, zachowujcie się, tak jakbyście chcieli, aby inni zachowywali się wobec Was,
- parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,
- Jeżeli piliście alkohol, nie wsiadajcie za kółko. Pijani kierowcy mają na sumieniu co dziesiątą ofiarę wypadków drogowych.
- nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”,
Z całą pewnością część z nas planuje w tych dniach wyjazdy na kilka dni do rodziny czy przyjaciół. Istnieje niebezpieczeństwo, że przestępcy w tym czasie mogą zainteresować się naszymi opuszczonymi chwilowo mieszkaniami. W tym okresie policjanci pełnią wzmożoną służbę patrolowo-interwencyjną m.in. po to, aby zapobiec takim zdarzeniom. Jednak wszyscy mogą i powinni zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia przestrzegając następujących rad i wskazówek:
- Wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnienie skrzynki na listy, tak, aby pozostawiona dla nas korespondencja nie stała się pożywką dla „złodziei”. Poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby przez ten czas ktoś u nas zamieszkał. Jeżeli jest to niemożliwe to w trakcie nieobecności dobrze jest zadbać o tzw. „ożywienie mieszkania „ poprzez zamontowanie „włączników zmierzchowych” światła, jak również wykorzystać inne osiągnięcia techniki.
- Przed wyjazdem należy zadbać o to, aby biżuterię ulokować w skrytkach bankowych, a pieniądze na koncie.
Rodzice powinni uczulić swoje dzieci na kontakty z nieznajomymi, gdyż włamywacz zanim zdecyduje się na włamanie musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania, dlatego najłatwiej tę wiedzę wydobyć podstępnie od dzieci.
W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, autobusy, sklepy) pojawiają się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:
- wsiadając do autobusu sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
- torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę,
- zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu i obserwujące pasażerów,
- w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku,
- nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
- jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
- nie „zajmuj” siedzącego miejsca swoją torebką, sam jednocześnie kasując bilet,
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
- kluczy od mieszkania nie noś razem z dokumentami,
- w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij policję: tel. 997
Policja gnieźnieńska w tym czasie będzie skutecznie reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z tzw. ”lanym poniedziałkiem” powinna przebiegać w granicach rozsądku. Policja będzie dyscyplinować te osoby, których zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu innych. W zależności od znamion czynu policjanci będą kierować sprawy do Sądu Rejonowego bądź wszczynać postępowania karne.
Wspólnie zadbajmy o to, żeby tradycja była tradycją, a nie wybrykiem chuligańskim. Zawsze możecie Państwo liczyć na naszą pomoc i opiekę. Prosimy o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa, tak, abyśmy po tych świętach wszyscy mogli się spotkać zdrowi, weseli i szczęśliwi.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
16-latek pobity przez grupę mężczyzn! Sportowiec musiał przerwać treningi We wtorek, 28 kwietnia, ok. godz. 17.00 na ul. Zamiejskiej w Gnieźnie doszło do pobicia 16-letniego... Wtorek, 5 maja 2020
Pracowity weekend Wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego Okres długiego weekendu był czasem intensywnej pracy patroli z Wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.... Wtorek, 5 maja 2020
Dzielnicowy z Czerniejewa realizuje zadanie priorytetowe Dzielnicowy rejonu nr I gmina Czerniejewo informuje o wdrożeniu "Planu Działania Priorytetowego" w miejscowości... Wtorek, 5 maja 2020
Policjanci przechwycili 85 gramów amfetaminy. Podejrzany już usłyszał zarzuty Policjanci z Kłecka i z Gniezna zatrzymali 27-letniego mieszkańca powiatu gnieźnieńskiego, podejrzewanego... Wtorek, 5 maja 2020