Logo

S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe otwarta

Artykuł dodany: Czwartek, 4 maja 2017
S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe otwarta

Dwa miesiące przed ostatecznym terminem zakończenia inwestycji, nastąpiło przekazanie do ruchu kolejnego odcinka drogi ekspresowej S5 od węzła "Mieleszyn" do węzła "Gniezno Południe" (dł. 18,5 km).

ALBUMY ARTYKUŁU:

Oddany do ruchu fragment S5 pozwoli wyjeżdżającym z Poznania dojechać trasą ekspresową nie tylko do węzła "Mieleszyn", lecz aż za Gniezno, do węzła "Gniezno Południe", na którym zjedziemy na drogę krajową nr 5, gdzie trwa przebudowa do parametrów drogi ekspresowej. W drugiej połowie 2019 r. planowane jest oddanie kolejnych odcinków S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza.

Droga ekspresowa S5 na odcinku Żnin - Gniezno przyczyni się w docelowym układzie drogowym do zapewnienia sprawnego połączenia autostrady A1 Gdańsk-Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa i za jej pośrednictwem z drogami ekspresowymi S11 oraz S5 do Wrocławia. Inwestycja realizowana przez poznański oddział GDDKiA kończy się na granicy województwa kujawsko - pomorskiego. Dalszy etap realizuje obecnie bydgoski oddział GDDKiA.

Dwujezdniowa droga ekspresowa przyczyni się do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta Gniezna, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Nowa, ponad 18-kilometrowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 19 obiektów inżynierskich: 4 mostów w ciągu drogi S5, 5 wiaduktów w ciągu S5, 9 wiaduktów nad S5, 1 przejścia dla zwierząt.

Wybudowane zostały dwa miejsca obsługi podróżnych, powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni. Przeprowadzono badania archeologiczne na 15 stanowiskach archeologicznych o łącznej powierzchni ok. 9 ha. Badania objęły obszar o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego i stanowiły uzupełnienie wiedzy o przeszłości Polski.

Najważniejsze informacje:
  • Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 3 grudnia 2014r.
  • Wykonawca - konsorcjum firm Budimex S.A. (Lider) oraz Ferrovial Agroman S.A. (Partner) - miał 22 miesiące na ukończenie robót (nie wliczając okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).
  • Planowana data ukończenia robót to 3 lipca 2017r.
  • Wartość robót budowlanych to ponad 500 mln zł z czego część stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
  • Nadzór inwestorski nad całością robót prowadzi firma Lafrentz - Polska Sp. z o.o.
tekst: GDDKiA
foto: Andrzej Bukowski

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (4)

Tomek
07.05.2017 14:07

"S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe otwarta" a kończenie budowy będzie trwało jeszcze kilka lat, wystarczy zobaczyć na jakim etapie budowy są np.drogi dojazdowe ! Najważniejsze, otwarcie było a mieszkańcy cóż niech się męczą jak przyjdzie czas to otwierający sobie o nich przypomną !

Odpowiedz
Przemo
05.05.2017 16:01

Szumnie obwodnica miasta a ruch na Toruń puszczony nadal przez miasto....

Odpowiedz
Morter
05.05.2017 14:48

Przecież "Gniezno Południe" to ten pierwszy zjazd na Gniezno od strony Poznania to czemu w tekście jest, że droga pozwoli dojechać AŻ do węzła "Gniezno Południe"?

Odpowiedz
Shredder
05.05.2017 07:39

Więcej ich juznie mogło się dopchnąć do tej szafy...

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno