Logo

Dlaczego rogatki były podniesione, kiedy pociąg znajdował się na przejeździe? PKP odpowiada

Artykuł dodany: Środa, 3 maja 2017
Dlaczego rogatki były podniesione, kiedy pociąg znajdował się na przejeździe? PKP odpowiada

Kilka dni temu pisaliśmy o przejeździe kolejowym w Paczkowie, na którym znajdował się pociąg, a rogatki były podniesione. Chociaż sprawa nie dotyczy naszego powiatu, postanowiliśmy zająć się tym tematem, ponieważ do takiej sytuacji może dojść praktycznie na każdym przejeździe.

Zwróciliśmy się do PKP PLK S.A. z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyjaśniają, że przejazd w miejscowości Paczkowo jest sprawny i był sprawny także w dniu 28 kwietnia. Rogatki na tym przejeździe są uruchamiane automatycznie po najechaniu przez pociąg czujnika umieszczonego na szlaku Swarzędz - Kostrzyn Wielkopolski. W piątek (28 kwietnia) na powyższym szlaku doszło do awarii lokomotywy pociągu DB CARGO relacji Poznań Franowo - Września. Pociąg zatrzymał się tuż za czujnikiem uruchamiającym zamknięcie rogatek i przejazd został prawidłowo zamknięty. Ponieważ akcja oczekiwania na lokomotywę zastępczą i ściągania zepsutego składu trwała kilka godzin, w celu odblokowania przejazdu samochodom, przejazd otwarto. Moment uchwycony na fotografii to właśnie przeciąganie składu lokomotywą zastępczą do stacji Kostrzyn Wielkopolski. Bardzo dziękujemy za czujność i zgłoszenie tej sytuacji, która - jeszcze raz podkreślamy - nie była groźna, a wszystko odbyło się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa (skład toczył się z minimalną prędkością - czyli 20 km/h). Bardzo dobrą reakcją był także sygnał na policję.

Przy okazji apelujemy do kierowców o bezpieczne przekraczanie przejazdów kolejowo-drogowych. Sygnał dźwiękowy, czerwone światło, zamknięte rogatki oraz znak STOP to nie sugestia, lecz bezwzględny nakaz zatrzymania się. Zanim wjedziemy na przejazd kolejowo-drogowy musimy się upewnić, że nic nie nadjeżdża. Reakcja kierowców w Paczkowie była prawidłowa - zadali sobie pytanie czy sytuacja jest prawidłowa, zareagowali i nie próbowali wjeżdżać bez zatrzymywania się. Znajomość przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.
Joanna Kubiak
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno