Logo

W Jankówku powstaje nowoczesny dom opieki dla seniorów

Artykuł dodany: Poniedziałek, 24 kwietnia 2017
W Jankówku powstaje nowoczesny dom opieki dla seniorów
REKLAMA

Pod Gnieznem otwiera się jeden z największych i najbardziej nowoczesnych domów opieki w Wielkopolsce. Dębowy Gaj założony przez gnieźnianki to zupełnie nowy obiekt z opieką medyczną 24/7, personelem specjalizującym się stricte w opiece długoterminowej, geriatrycznej i paliatywnej, z bazą rehabilitacyjną na miejscu oraz 10 000 m kw. zieleni. Ośrodek oficjalnie startuje już w maju.

Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który prowadzi aktualny rejestr placówek tego typu, w naszym regionie działa ponad 60 tzw. DPS-ów, czyli domów opieki społecznej oraz niemal 30 obiektów prywatnych, zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Już w maju dołączy do nich Dom Opieki Dębowy Gaj - zupełnie nowy, czterokondygnacyjny budynek, który finalnie zapewni miejsce dla ponad 70 seniorów i osób wymagających intensywnej opieki. Tym samym, będzie to jeden z największych i najbardziej kompleksowych obiektów tego typu w Wielkopolsce.

Pielęgniarka, opiekunka , rehabilitant - wszystko na miejscu
Kilka lat temu zrodził się pomysł budowy własnego stacjonarnego domu opieki. Postanowiłyśmy wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w opiece nad nieuleczalnie chorymi, zgromadzone przez lata działalności w zawodzie. Naszym celem było stworzenie takiej placówki, w której będziemy mogły godnie zaopiekować się osobami w podeszłym wieku, zapewniając im nie tylko stały i specjalistyczny nadzór medyczny na miejscu, ale przede wszystkim domowe warunki i prywatność. Bo każdy z nas może kiedyś takiego wsparcia potrzebować - mówią Bożena Kwaśniewska i Alina Duszyńska, założycielki Domu Opieki Dębowy Gaj. Gnieźnianki mają za sobą 30 lat pracy w lokalnej służbie zdrowia, są także pomysłodawczyniami i współzałożycielkami pierwszego w powiecie hospicjum domowego dla dzieci i dorosłych.

W Dębowym Gaju będą mogły zamieszkać osoby na każdym etapie schorzenia lub niepełnosprawności - także ci, którzy na co dzień są całkowicie zależni od pomocy innych. Zapewnienie odpowiedniej opieki osobom ciężko chorym, nie wstającym z łóżka, wymaga bowiem świadczenia warunków zbliżonych do szpitalnych, w tym dostępu do personelu medycznego i rehabilitacji. Dlatego założycielki nowego domu opieki podkreślają, jak istotne jest zatrudnienie wyspecjalizowanego personelu. Dębowy Gaj został zaprojektowany jako samowystarczalny obiekt. Dlatego nasza kadra to pracownicy ze specjalizacją w geriatrii, opiece długoterminowej i paliatywnej, dzięki czemu możemy zapewnić opiekę 24/7 stacjonarnie. W kompleksowość opieki wpisuje się także bogate zaplecze rehabilitacyjne, które również udostępniamy w obiekcie, m.in. dedykowane sale do ćwiczeń ogólnousprawniających, hydroterapii, fizykoterapii i masaży - dodają założycielki Domu Opieki Dębowy Gaj.

Nowoczesne domy seniora to elastyczne podejście do potrzeb rodzin
Podstawą funkcjonowania legalnych obiektów tego typu z całodobową opieką jest Ustawa o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku, która precyzuje szereg wymogów dotyczących warunków pobytu, m.in. minimalną powierzchnię pokoi mieszkalnych czy ich wyposażenie. Nowy dom opieki w Jankówku został zaprojektowany ponad standard wymagany przez ustawodawcę tak, by móc pełnić rolę nie tyle "ośrodka szpitalnego", ale przede wszystkim zapewnić optymalne, domowe warunki życia, komfort i poszanowanie prywatności mieszkańców. W Dębowym Gaju każdy pokój będzie miał swój taras i łazienkę przystosowaną do osób niepełnosprawnych, system przywoławczy w pokoju oraz w toalecie, TV, dostęp do Internetu. Dodatkowo szereg udogodnień dla wszystkich mieszkańców, m.in. salon dzienny z biblioteką, jadalnię, miejsce kultu, strefę wellness. Na zewnątrz budynku rozległe tarasy, 10 000 metrów kwadratowych zieleni z możliwością uprawy "swojego" fragmentu ogrodu, łowienia ryb w stawie czy relaksu z książką na ławce.

We współczesnych domach opieki dla seniorów, niezbędne jest elastyczne podejście do świadczonych usług - głównie z uwagi na potrzeby rodzin i bliskich tych osób, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego Dębowy Gaj to nie tylko opieka długoterminowa. Udostępnimy 4 kategorie pobytu, gdzie oprócz tych na czas nieograniczony, dostępne będą pobyty rehabilitacyjne, kilkutygodniowe m.in. dla osób, które wróciły ze szpitala, ale nadal wymagają intensywnej opieki oraz dzienne na pobyt w godzinach od 7.00 do 17.00. Wiele rodzin chce mieć bowiem rodziców lub dziadków nadal przy sobie, jednak codzienna praca uniemożliwia im stałą opiekę nad bliskim - dodają pomysłodawczynie Dębowego Gaju.

W każdym pobycie m.in.: zakwaterowanie w komfortowym pokoju, 5 posiłków dziennie, opieka pielęgniarska 24/7, całodobowe usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, dostęp do specjalistycznych konsultacji lekarskich w partnerskiej przychodni medycznej, ćwiczenia ogólno usprawniające, indywidualna rehabilitacja przyłóżkowa, a do tego szereg udogodnień wspólnych.

Więcej na stronie: www.debowygaj.pl
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno