Logo

Niezwykłe odkrycie na dnie Jeziora Niedzięgiel! Nurek odkrył zabytkową łódź!

Artykuł dodany: Wtorek, 18 kwietnia 2017
Niezwykłe odkrycie na dnie Jeziora Niedzięgiel! Nurek odkrył zabytkową łódź!
REKLAMA

Adam Witczak z Centrum Nurkowego "Dekompresja" w Gnieźnie odkrył w Jeziorze Niedzięgiel łódź jednopienną. Znalezisko znajduje się na głębokości ok. 8,5 metra w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Dłubanka została znaleziona w okolicy Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. 5 grudnia 2016 roku odkrywca zgłosił znalezisko do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wówczas było już pewne, że łódź nie znajduje się na żadnych mapach, czyli jest to nowoodkryty obiekt. Na dłubankę natrafiłem przypadkowo podczas nurkowania pod koniec listopada 2016 roku - mówi Adam Witczak z Centrum Nurkowego "Dekompresja" w Gnieźnie. W pierwszej chwili wydawało mi się, że na dnie leży kłoda drewna, ale wymacałem obiekt i okazało się, że jest to łódź jednopienna zwana potocznie dłubanką.

Treść protokołu odkrycia zabytku złożonego do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu:
W dniu 5 grudnia 2016 roku do Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu przesłano drogą mailową informację o odkryciu w Jeziorze Niedzięgiel łodzi jednopiennej. Łódź odkryta została podczas rekreacyjnego nurkowania przez Pana Adama Witczaka. Odkrycia dokonano w dniu 27.11.2016 w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Skorzęcin. Łódź zalega w wodzie na głębokości ok. 8,5 metra. Według wstępnych obliczeń długość łodzi to około 6 metrów. Na podstawie zdjęć wykonanych przez znalazcę stan zachowania zabytku jest bardzo dobry.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Adam Witczak

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno