Logo

Wyłoniono zwycięzców konkursu "Trakt Królewski w Gnieźnie"

Artykuł dodany: Czwartek, 13 kwietnia 2017
Wyłoniono zwycięzców konkursu

Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski "Trakt Królewski w Gnieźnie" dobiegł końca. We wtorek i środę odbyły się obrady sądu konkursowego, a w czwartek w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, przy ul Łubieńskiego w Gnieźnie, odbyło się ogłoszenie laureatów.

Jury konkursowe w skłądzie: prof Stanisław Radwański, artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, Michał Bogacki - dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego, architekt Ewa Gulczyńska oraz Prezydent Miasta Gniezna ogłosili autorów zwycięskich projektów.

Do realizacji postaci pięciu koronowanych w Gnieźnie królów zaproszony zostanie Rafał Nowak z Poznania; piętnaście zwycięskich królików zaprojektował Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia, a dwie legendy o Gnieźnie - Jarosław Bogucki z Mosiny. Zwycięzca każdej z konkursowych kategorii otrzyma 5 000 złotych brutto, oraz zostanie zaproszony do realizacji posągów w trybie zamówienia z wolnej ręki. Całkowita wartość realizowanego projektu ma wynieść 3.494.211 złotych, z czego 2.537.249,98 złotych to pozyskane środki zewnętrzne.

Ogólnopolski konkurs rzeźbiarski "Trakt Królewski w Gnieźnie" składał się z trzech części: zaprojektowanie rzeźb pięciu koronowanych w Gnieźnie królów; zaprojektowanie dwóch postaci legendarnych Lecha oraz Piasta; zaprojektowanie rzeźb piętnastu królików, nawiązujących do historii i tradycji naszego miasta. Rzeźby pojawią się w różnych częściach Gniezna i wraz z makietami oraz infokioskami stworzą szlak, który ma być atrakcją turystyczną i zachętą dla mieszkańców do odkrywania historii Pierwszej Stolicy na nowo. W ramach Traktu pojawi się także aplikacja mobilna i przewodnik turystyczny. Realizacja Traktu przewidziana jest na 2017 i 2018 r.
tekst: Urząd Miasta Gniezna, Andrzej Bukowski
foto: Urząd Miasta Gniezna

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno