Logo

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

Wyłoniono zwycięzców konkursu "Trakt Królewski w Gnieźnie"

Artykuł dodany: Czwartek, 13 kwietnia 2017
Wyłoniono zwycięzców konkursu
REKLAMA

Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski "Trakt Królewski w Gnieźnie" dobiegł końca. We wtorek i środę odbyły się obrady sądu konkursowego, a w czwartek w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, przy ul Łubieńskiego w Gnieźnie, odbyło się ogłoszenie laureatów.

Jury konkursowe w skłądzie: prof Stanisław Radwański, artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, Michał Bogacki - dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego, architekt Ewa Gulczyńska oraz Prezydent Miasta Gniezna ogłosili autorów zwycięskich projektów.

Do realizacji postaci pięciu koronowanych w Gnieźnie królów zaproszony zostanie Rafał Nowak z Poznania; piętnaście zwycięskich królików zaprojektował Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia, a dwie legendy o Gnieźnie - Jarosław Bogucki z Mosiny. Zwycięzca każdej z konkursowych kategorii otrzyma 5 000 złotych brutto, oraz zostanie zaproszony do realizacji posągów w trybie zamówienia z wolnej ręki. Całkowita wartość realizowanego projektu ma wynieść 3.494.211 złotych, z czego 2.537.249,98 złotych to pozyskane środki zewnętrzne.

Ogólnopolski konkurs rzeźbiarski "Trakt Królewski w Gnieźnie" składał się z trzech części: zaprojektowanie rzeźb pięciu koronowanych w Gnieźnie królów; zaprojektowanie dwóch postaci legendarnych Lecha oraz Piasta; zaprojektowanie rzeźb piętnastu królików, nawiązujących do historii i tradycji naszego miasta. Rzeźby pojawią się w różnych częściach Gniezna i wraz z makietami oraz infokioskami stworzą szlak, który ma być atrakcją turystyczną i zachętą dla mieszkańców do odkrywania historii Pierwszej Stolicy na nowo. W ramach Traktu pojawi się także aplikacja mobilna i przewodnik turystyczny. Realizacja Traktu przewidziana jest na 2017 i 2018 r.
tekst: Urząd Miasta Gniezna, Andrzej Bukowski
foto: Urząd Miasta Gniezna
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia
Copyright © 2017 Moje Gniezno