Logo

Gdzie po kredyt hipoteczny w kwietniu?

Artykuł dodany: Środa, 5 kwietnia 2017
Gdzie po kredyt hipoteczny w kwietniu?

Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych zachęca do podejmowania decyzji o zakupie domu lub mieszkania właśnie w ten sposób. Na razie nie zapowiada się, by stopy procentowe, od których uzależnione jest oprocentowanie, wzrosły. Stąd korzystnym posunięciem jest rozpoczęcie spłacania kredytu teraz.

Problemem jest jednak inna decyzja - w jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? Jakie oferty warto wziąć pod uwagę?

W kwietniu oferty jeszcze na starych warunkach
Pod koniec marca 2017 parlament przyjął nową ustawę o kredytach hipotecznych, jednak minie trochę czasu, zanim zacznie ona obowiązywać. Banki jednak już powoli wprowadzają zasady, które są w niej zawarte. Pierwszą dużą zmianą było ograniczenie udzielania kredytów w obcych walutach - obecnie na nie liczyć mogą jedynie osoby, których co najmniej 50% dochodów wypłacane jest w danej walucie.

Kolejną dużą zmianą, jaką przyniesie ustawa, jest zwiększenie poziomu informacji kredytowej. Banki będą musiały ujednolić przykładowe kalkulacje, prezentując je na najczęściej wybieranych parametrów. Do tej pory często stosowano triki, że wyliczenia przykładowo przeprowadzane były na kredytach aż z 50% wkładu własnego. Mają one dużo korzystniejsze warunki, niż standardowe pożyczki z zaledwie 20% własnych środków. Atrakcyjnie prezentowały się w reklamach, jednak przy podpisywaniu umowy klienci otrzymywali inne oprocentowanie. Już niedługo banki będą zobowiązanie do zaprzestania takich praktyk.

Inne posunięcia dotyczyć będą: zakazu sprzedaży wiązanej, obowiązku ujawniania prowizji przez pośredników i doradców kredytowych, uregulowania kwestii wcześniej spłaty kredytu. Podsumować je można jednym zdaniem: nowa ustawa oznacza lepszą ochronę kredytobiorców.

Sprzedaż kredytów nadal nakręca Mieszkanie dla Młodych

Kolejnym, istotnym czynnikiem, który przemawia na korzyść wzięcia kredytu w tym okresie, jest rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Obecnie trwa nabór na pierwszą pulę na 2018 rok. W praktyce wygląda to tak, że po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków, należy podpisać o umowę o kredyt hipoteczny i dopełnić formalności ze sprzedającym. Pieniądze z MdM wypłacone natomiast zostaną w 2018 roku. W województwie wielkopolskim MdM cieszy się dużą popularnością, a deweloperzy i sprzedawcy prywatni zgadzają się poczekać na środki. Więcej o tym poczytać można tu: https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2018/.

W jakim banku kredyt hipoteczny w kwietniu 2018?

Ranking kredytów hipotecznych Hipoteki.net nie zostawia wątpliwości, w czołówce najlepszych banków jest: Bank Pocztowy, PKO BP, bank BPS, Millenium Bank oraz BZ WBK. Prowadzą one w czołówkach polskich rankingów od lat. Warto jednak pamiętać, że nawet najatrakcyjniejsze oferty nie zawsze będą szły w parze z realnymi propozycjami, jakie dostanie konkretna osoba. Nadal obowiązuje także zasada, że w pierwszej kolejności warto udać się do banku, w którym mamy konto bankowe - zwykle wymaga on od nas mniej formalności. Gdy już jesteśmy przy "papierologii" - warto pamiętać także o banku, który oferuje i niezłe warunki i uproszczoną procedurę w przypadku kredytów do 300 tyś zł. Mowa o Pekao S.A.

Obecnie przeciętne koszty kredytu hipotecznego przy 80% wartości nieruchomości wynoszą: marża waha się od 2 do 2,5%, a całkowite oprocentowanie roczne zamyka się w kwocie 4-5%. Do tego naliczyć koszty prowizji - od 0 do 5%, z której jednak banki chętnie rezygnują na rzecz dodatkowego ubezpieczenia: na życie lub od utraty pracy. Jeśli jesteśmy przy kosztach ubezpieczenia - warto skorzystać z pomocy doradcy i poszukać tańszych polis, spełniających kryteria banku. Zabezpieczają one przede wszystkim interes kredytodawcy, a nie klienta, lepiej więc doubezpieczyć się samemu za dodatkowe środki.
Marta Kliś, Hipoteki.net

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno