X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Scena Amatora w gnieźnieńskim teatrze

Środa, 6 kwietnia 2011
  • Scena Amatora w gnieźnieńskim teatrze

Scena Amatora powstała, odpowiadając na zapotrzebowanie młodzieży i dorosłych, którzy w szkołach, Ośrodkach kultury, rozmaitych organizacjach środowiskowych podejmują samodzielne próby realizacji przedstawień teatralnych, poszukując przy tym możliwości sprawdzenia własnych umiejętności i konfrontacji doświadczeń w warunkach profesjonalnej sceny. Pomyślana jako cykl scenicznych prezentacji o charakterze warsztatowym i spotkań edukacyjnych, unika sztywnej, raz na zawsze przyjętej i zamkniętej formuły. Otwarta na potrzeby i oczekiwania zespołów, w każdej następnej edycji, dostosowuje do nich swój charakter i kształt. Na tegoroczną Scenę Amatora zapraszamy 11 kwietnia o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Nowy cykl powstał dzięki pomysłowi aktora naszej sceny - Andrzeja Malickiego i może funkcjonować dzięki życzliwej akceptacji dyrekcji teatru. Scena Amatora ma na swoim koncie już cztery zrealizowane edycje. Po raz pierwszy spotkaliśmy się 28 lutego 2004 roku. Wówczas grupa gnieźnieńskich recytatorów, pracująca pod opieką artystyczną Andrzeja Malickiego, wystawiła sztukę Bożeny Borek pt. „Rysunki na pamiątkę”. W premierowym przedstawieniu uczestniczyła autorka sztuki Bożena Borek, również aktorka i instruktor teatralny. Po spektaklu odbyło się spotkanie autorki sztuki oraz twórców przedstawienia z widzami. Drugie spotkanie odbyło się w dniu 24 kwietnia 2005. Wzięły w nim udział cztery zespoły teatralne: grupa teatralna z Gimnazjum nr 1 w Żninie, dwa zespoły: „Lotka” , i „Eksperymentalne sygnały dobra” z Trzcianki oraz teatr „Przyjaciel diabła” z Mielżyna. Trzecie spotkanie odbyło się w Roku Wyspiańskiego pod hasłem WYSPIAŃSKI - INSPIRACJE. Podczas tego spotkania widzowie mogli zobaczyć  „Dziady po pałucku” w wykonaniu Koła teatralnego „Alternatywa” z Rogowa, przedstawienie „Wyspiański-lekcja” grupy teatralnej z Gimnazjum nr 1 w Krzykosach oraz spektakl „Sami swoi - polska szopa” zespołu Meandry z I L.O. w Szubinie. Czwarta edycja odbyła się  w 2008 roku pod hasłem TEATR AUTORSKI. W spotkaniu wzięli udział: Zespół „Drabina” z Gimnazjum nr 1 w Żninie z przedstawieniem „Spętani”, ponownie Zespół „Lotka” z Trzcianki z nowym spektaklem „Kto widział Błazna?” oraz grupa teatralna „Gang Marcina” , działająca przy Ośrodku Kultury w Murowanej Goślinie z przedstawieniem pt. „Przedział”.
 

Spektakl „Noc Helvera” w wykonaniu zespołu G@j

Ingmar Vilquist NOC HELVERA - jednoaktowe przedstawienie stanowi część spektaklu MIŁOŚĆ  KONCENTACYJNA,  który  powstał w ubiegłym roku  i został zrealizowany w oparciu o teksty Krzysztofa Celka, Damiana Webera, Ingmara Vilquista pt. „Kostka smalcu z bakaliami” i „Noc Helvera”. Autorem scenariusza całości jest  Łukasz Muciok, producentem spektaklu i reżyserem jest Joanna Arndt - Młodzikowska.  Spektakl był prezentowany już dziewięciokrotnie jako całość i spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Zyskał także  sporo entuzjastycznych opinii i omówień. Rozumiejąc ograniczenia czasowe wynikające z przyjętej przez organizatorów „Sceny amatora” formuły spotkań,  zespół oraz realizatorzy spektaklu  wyrazili zgodę na prezentację części przedstawienia.
W jednoaktowym dramacie „Noc Helvera” udział biorą: Marta Żak - Ona,
Jakub Trzaskawka - On, Damian Weber - Komendant
G@j
Grupa teatralna G@j działa przy Zespole Szkół Ekonomiczno - Odzieżowych w Gnieźnie jako stosunkowo młody teatr szkolny. Ma ambicje, aby nie być typowym teatrem szkolnym. Chce szokować formą, treścią, sposobem kreacji, wszystkim co nie jest banalne, chce popełniać teatr, który będzie głośno mówił o tym co ich fascynuje i podnieca, a także o tym co boli i co  im doskwiera. Pragną pokazać świat prawdziwy  wykraczając poza  utarte schematy szkolnej rzeczywistości. Chcą mówić o rzeczach ważnych, poszukując sposobów funkcjonowania w różnych przestrzeniach nie tylko teatralnych. Chcą wreszcie pokazać swoje widzenie świata, inicjując dyskusję przez pozostawienie „pluskiew” w umysłach widzów!

Spektakl „Ja..My…Oni” w wykonaniu zespołu Wentylator

JA…MY…ONI
Spektakl jest efektem wspólnej  pracy grupy dorosłych,  uczestniczących w  warsztatach teatralnych pod opieką Andrzeja Malickiego.  
WENTYLATOR
Teatr „Wentylator” działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Dom Anki” w Gnieźnie

Spektakl „Jak Jest” w wykonaniu zespołu Za kulisami

Malina Prześluga  JAK JEST
Spektakl przygotowała grupa 12 uczniów z pierwszej klasy pod opieką polonistki Romy Szymańskiej,  dotykając trudnego, a jednocześnie frapującego  tematu, który obchodzi każdego z nas. Bowiem każdy z nas zastanawia się, skąd się wziął. Bohater sztuki to typowy homo viator czyli człowiek w drodze.  Poprzez kolejne doświadczenia dociera do własnego wnętrza, do głęboko ukrytego JA. Człowiekiem w pełni staje się nie ten, kto gna przez życie, ale ten, kto docieka do początków swojego istnienia.
ZA KULISAMI
Grupę teatralną „Za kulisami” tworzą uczniowie klas teatralno-filmowych V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu. Na stałe współpracują z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie, dla którego każdego roku przygotowują spektakl w oparciu o wspomnienia i dokumenty byłych więźniów obozu. Owocem tej współpracy jest film dokumentalny "Zniewolony Poznań". Wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5 zespół przygotował spektakl  pt.: „Królewna Śnieżka". Na scenie stanęli obok siebie licealiści i ich młodsi koledzy z zerówki. Oprócz tego, kilka osób uczestniczyło w Turnieju Aktorskim „Monodram” w Środzie Wielkopolskiej. Grupa gościła także na oddziale ortopedycznym Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu. Ponadto,  jak większość szkolnych grup teatralnych, zespół przygotowuje programy okolicznościowe np. święta patrona szkoły.
Małgorzata Urbaniak

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Znani aktorzy i salwy śmiechu w auli Szoły Pomnik W sobotę w auli I LO w Gnieźnie widzowie mogli zobaczyć spektakl pt. "Chcesz się bawić? Zadzwoń!". To... Czwartek, 21 listopada 2019
155 lat gnieźnieńskiego chóru 17 listopada Chór Męski - Towarzystwo Śpiewacze "Dzwon" w Gnieźnie świętował swój kolejny jubileusz... Poniedziałek, 18 listopada 2019
Największa w Gnieźnie wypożyczalnia strojów zaprasza! W ofercie ponad 1 000 modeli dla dzieci i dorosłych! Klub Zabaw dla Dzieci "FANTAZJA" zaprasza do największej w Gnieźnie wypożyczalni strojów! Ponad 1 000... Poniedziałek, 11 listopada 2019
Andrzejki pod miastem, czyli niesamowita zabawa w Woźnikach Już 30 listopada na sali w Woźnikach odbędzie się zabawa andrzejkowa. Zagra znany i lubiany zespół Acord... Środa, 6 listopada 2019