Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Stanowisko senatora Roberta Gawła w sprawie decyzji o likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie

Niedziela, 19 lutego 2017
 • Stanowisko senatora Roberta Gawła w sprawie decyzji o likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie

Publikujemy stanowiska Roberta Gawła - senatora Prawa i Sprawiedliwości - partii, która wprowadził reformę edukacji i postawiła samorządy przed trudnymi decyzjami, które budzą wiele kontrowersji - w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Gnieźnie.

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o decyzji władz Miasta Gniezna w sprawie nie powołania do życia Szkoły Podstawowej numer 4 w Gnieźnie. Uważam, że rządowa reforma oświaty, wprowadzająca ośmioklasowe szkoły podstawowe zamiast modelu sześcioletnie podstawówki plus trzyletnie gimnazja, stała się wyłącznie pretekstem dla zakończenia funkcjonowania szkoły.

Budynek przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie jest wykorzystywany na cele oświatowe od 2 września 1958 roku, natomiast 12 stycznia 1959 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o przyjęciu przez szkołę imienia "Powstańców Wielkopolskich 1918/19". Jako prezes gnieźnieńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego wyrażam głębokie ubolewanie, że jedną urzędniczą decyzją przerywa się bogate doświadczenie szkoły z tradycją powstańczą. W przyszłości nasi potomkowie, badający historię Gniezna, odbiorą to kontrowersyjne rozstrzygnięcie jako smutny symbol w przededniu obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mam nadzieję, że w przypadku zatwierdzenia decyzji władz Miasta Gniezna w sprawie likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie, znajdzie się odpowiednia placówka oświatowa, która przejmie tradycje powstańcze.

Jestem przekonany, że o tym, czy dana szkoła będzie istniała, czy nie, powinny decydować przede wszystkim wybory rodziców, posyłających swoje dzieci do poszczególnych placówek oświatowych. Wprowadzenie bonu edukacyjnego byłoby najlepszym rozwiązaniem, gdyż o sieci szkół decydowaliby wtedy w dużej mierze rodzice, a nie politycy. Mówiłem o tym na posiedzeniu Senatu RP podczas dyskusji na temat projektu ustawy Prawo oświatowe 15 grudnia 2016 roku.
Robert Gaweł
senator RP
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 21.02.2017 12:47  Odpowiedz na komentarz

  Senator Gaweł to zwykły karierowicz podobnie jak jego ojciec-działacz PZPR.

 • 20.02.2017 09:32  Odpowiedz na komentarz

  Może by jeszcze więcej parlamentarzystów z Gniezna bo tych kilku których mamy to jakoś nic albo niewiele potrafią zdziałać.

 • 19.02.2017 22:32  Odpowiedz na komentarz

  Senator tylko potrafi przedstawiać swoje stanowiska i na tym koniec. Brak działania oraz zaangażowania, brak konkretów, brak siły na zmianę złych decyzji. Skoda.

  20.02.2017 11:52

  Senator sobie kpi z nas. Najpierw głosuje za reforma, a teraz nam głupoty opowiada.Chyba nikt mu nie wierz ?

 • 19.02.2017 22:23  Odpowiedz na komentarz

  A ja szukam pracy jako wychowawca w świetlicy szkolnej. Miałam nadzieję, że może w SP 4 udałoby mi się ją dostać.

PODOBNE TEMATY
Magnez w tabletkach- zalety zastosowania Drżąca powieka, trzęsące się dłonie, skurcze mięśni w kończynach, zmęczenie, senność a nawet zasłabnięcia... Środa, 11 września 2019
"Byłem przerażony faktem, że Alstal ma dokończyć budowę szpitala za pieniądze, które były w pierwotnym kontrakcie" Grzegorz Sadowski, projektant trwającej budowy szpitala, wypowiedział się na temat umowy z generalnym... Wtorek, 10 września 2019
Prezydent nie popiera posłanki? Radni miejscy są pełni obaw! Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz najwyraźniej zaliczył kolejną wpadkę. Tym razem nastawił przeciw... Niedziela, 8 września 2019
Poseł Krzysztof Ostrowski podsumował kadencję Ubiegając się o mandat posła RP, Krzysztof Ostrowski zapowiadał wykorzystanie swego wieloletniego doświadczenia... Środa, 28 sierpnia 2019