Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Stanowisko senatora Roberta Gawła w sprawie decyzji o likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie

Niedziela, 19 lutego 2017
 • Stanowisko senatora Roberta Gawła w sprawie decyzji o likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie

Publikujemy stanowiska Roberta Gawła - senatora Prawa i Sprawiedliwości - partii, która wprowadził reformę edukacji i postawiła samorządy przed trudnymi decyzjami, które budzą wiele kontrowersji - w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Gnieźnie.

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o decyzji władz Miasta Gniezna w sprawie nie powołania do życia Szkoły Podstawowej numer 4 w Gnieźnie. Uważam, że rządowa reforma oświaty, wprowadzająca ośmioklasowe szkoły podstawowe zamiast modelu sześcioletnie podstawówki plus trzyletnie gimnazja, stała się wyłącznie pretekstem dla zakończenia funkcjonowania szkoły.

Budynek przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie jest wykorzystywany na cele oświatowe od 2 września 1958 roku, natomiast 12 stycznia 1959 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o przyjęciu przez szkołę imienia "Powstańców Wielkopolskich 1918/19". Jako prezes gnieźnieńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego wyrażam głębokie ubolewanie, że jedną urzędniczą decyzją przerywa się bogate doświadczenie szkoły z tradycją powstańczą. W przyszłości nasi potomkowie, badający historię Gniezna, odbiorą to kontrowersyjne rozstrzygnięcie jako smutny symbol w przededniu obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mam nadzieję, że w przypadku zatwierdzenia decyzji władz Miasta Gniezna w sprawie likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie, znajdzie się odpowiednia placówka oświatowa, która przejmie tradycje powstańcze.

Jestem przekonany, że o tym, czy dana szkoła będzie istniała, czy nie, powinny decydować przede wszystkim wybory rodziców, posyłających swoje dzieci do poszczególnych placówek oświatowych. Wprowadzenie bonu edukacyjnego byłoby najlepszym rozwiązaniem, gdyż o sieci szkół decydowaliby wtedy w dużej mierze rodzice, a nie politycy. Mówiłem o tym na posiedzeniu Senatu RP podczas dyskusji na temat projektu ustawy Prawo oświatowe 15 grudnia 2016 roku.
Robert Gaweł
senator RP
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 21.02.2017 12:47  Odpowiedz na komentarz

  Senator Gaweł to zwykły karierowicz podobnie jak jego ojciec-działacz PZPR.

 • 20.02.2017 09:32  Odpowiedz na komentarz

  Może by jeszcze więcej parlamentarzystów z Gniezna bo tych kilku których mamy to jakoś nic albo niewiele potrafią zdziałać.

 • 19.02.2017 22:32  Odpowiedz na komentarz

  Senator tylko potrafi przedstawiać swoje stanowiska i na tym koniec. Brak działania oraz zaangażowania, brak konkretów, brak siły na zmianę złych decyzji. Skoda.

  20.02.2017 11:52

  Senator sobie kpi z nas. Najpierw głosuje za reforma, a teraz nam głupoty opowiada.Chyba nikt mu nie wierz ?

 • 19.02.2017 22:23  Odpowiedz na komentarz

  A ja szukam pracy jako wychowawca w świetlicy szkolnej. Miałam nadzieję, że może w SP 4 udałoby mi się ją dostać.

PODOBNE TEMATY
Będą walczyć o stan wody w wielkopolskich jeziorach Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat poziom wody w jeziorach położonych na terenie Powidzkiego Parku... Czwartek, 16 stycznia 2020
Czy Powiat Gnieźnieński zostanie uratowany? Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego przy wsparciu Rady podjął decyzję o przyjęciu programu postępowania ostrożnościowego.... Poniedziałek, 9 grudnia 2019
Czy ginekolodzy są fatalnymi przedsiębiorcami i z państwowych pieniędzy utrzymują prywatne gabinety? Jak już wiadomo, osiągnięto porozumienie z gnieźnieńskimi ginekologami. Okazuje się jednak, ze ginekolodzy... Piątek, 6 grudnia 2019
Paulina Hennig-Kloska wyśle nietypową "kartkę świąteczną" Zbigniewowi Dolacie Posłanka Paulina Hennig-Kloska wyśle w tym roku nietypową "kartkę świąteczną" posłowi Zbigniewowi Dolacie.... Środa, 4 grudnia 2019