X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach zakończone!

Poniedziałek, 2 stycznia 2017
  • Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach zakończone!

W dniach 27 - 30 grudnia odbył się w Kolegium Europejskim w Gnieźnie Ogólnopolski Turniej Szachowy "Tu Powstała Polska", który stanowił jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego. W zawodach uczestniczyło 80 szachistów z takich ośrodków jak Gdańsk, Gorzyce Wielkie, Gdynia, Milicz, Toruń, Wrocław, Skoki, Lipusz, Częstochowa, Kańczuga, Poznań, Jemielno, Pleszew, Kościelec, Grójec, Środa Wlkp., Świekatowo, Zbąszyń, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Żnin, Zakrzewo i oczywiście Gniezno. Najmłodszy gracz miał 7, a najstarszy 84 lata.

Imprezę zainaugurowano patriotycznym akcentem. Podczas uroczystości rozpoczęcia turnieju, które przypadło w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uczestnicy uczcili minutą ciszy poległych bohaterów.

Rozgrywki przeprowadzono w trzech grupach turniejowych. Czterodniowe zawody w grupie zawodników z najwyższym rankingiem (OPEN A), zgromadziły na starcie 39 uczestników. Po rozegraniu dziewięciu czterogodzinnych rund pewne zwycięstwo odniósł 14-letni Iwo Godzwon z UKS Korona Gdańsk, który zgromadził 8 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się zawodniczka LKS Chrobry Gniezno Oktawia Wilk, a na trzecim Szymon Pawletko z UKS MDK Gdynia - oboje po 6,5 punktów. Miejsca czwarte i piąte zajęli odpowiednio Lech Karczyński z UKS WDA Lipusz i Dawid Romański z LKS Chrobry Gniezno, którzy zgromadzili po 6 punktów. Nagrodę dla najlepszego zawodnika z rankingiem FIDE 1801-2000 otrzymał Szymon Pawletko. Wśród uczestników z rankingiem 1601-1800 pierwsze miejsce zajęła Oktawia Wilk, zaś w grupie szachistów do rankingu 1600 triumfował Kacper Goliński z KSz Orły Pleszew. Najlepszym szachistą wśród weteranów (ur.1956 i starszy) okazał się Zdzisław Grabczyński z Częstochowy, najlepszym juniorem do lat 18 Iwo Godzwon, a najlepszą kobietą wyżej wspomniana Oktawia Wilk. Normy na kategorie szachowe wypełnili: na kandydata na mistrza Oktawia Wilk i Iwo Godzwon, na pierwszą Dawid Romański i Szymon Pawletko.

Trzydniowe rozgrywki w grupie turniejowej OPEN B, które na starcie zgromadziły 20 zawodników, przeprowadzono na dystansie siedmiu trzygodzinnych rund. Zwycięzcą okazał się Jarosław Orczykowski z LKS Chrobry Gniezno - 5 pkt., który wyprzedził Kajetana Żygadło z UKS Fala Świekatowo - 5 pkt. i Mikołaja Stacheckiego z MKS Wicher Zbąszyń - 4,5 pkt. W pierwszej, nagrodzonej szóstce znaleźli się także Bogumiła Walkowiak z AZS Poznań, Łukasz Kruszyński z SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza i Jan Kabziński z LKS Chrobry Gniezno - wszyscy po 4,5 pkt. Normy na kategorie szachowe wypełnili zawodnicy Chrobrego: na drugą Jarosław Orczykowski i na trzecią Jan Kabziński. Turnieje A i B sprawnie sędziował Szymon Banach.

Natomiast w piątek, 30 grudnia odbył się turniej przeznaczony dla zawodników do lat 15 (OPEN C), w którym udział wzięło 21 młodych adeptów królewskiej gry. Po rozegraniu 6 godzinnych rund pierwsze miejsce zajął Alan Jagodziński z SP Palmierowo, który zdobył 5 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Wiktor Tański, zaś na trzecim Matylda Brelińska - oboje ŻTMS Baszta Żnin, gromadząc po 4,5 punktów. Normy na kategorie szachowe wypełnili: na czwartą Adam Wiśniewski, na piątą Karol Stanisławski, Krzysztof Orczykowski, Jędrzej Szalbierz i Helena Śliwińska. Turniej C sprawnie sędziował Emil Wiśniewski.

Na uroczystości zakończenia turniejów obecny był Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym Marcin Makohoński. Organizatorem turnieju był Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno, zaś instytucjami wspierającymi Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Szczegółowe wyniki, relacje oraz galerie zdjęć znajdują się na stronie www.lkschrobry.gniezno.pl.
tekst: LKS Chrobry Gniezno
foto: LKS Chrobry Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Szachiści Chrobrego II awansowali do ogólnopolskich rozgrywek II ligi juniorów! W weekend, 15-16 lutego, odbył się w Ostrowie Wielkopolskim drugi i zarazem ostatni zjazd Wielkopolskiej... Poniedziałek, 17 lutego 2020
Szach i mat Szachy? Sport flegmatycznych pięknoduchów i nudziarzy, którzy godzinami zastanawiają się nad każdym... Piątek, 13 grudnia 2019
Mistrzostwa Gminy Gniezno w szachach Szkół Podstawowych i 3 klas Gimnazjum W czwartek, 4 kwietnia 2019r. w Zdziechowie odbyły się III Mistrzostwa Gminy Gniezno w szachach Szkół... Poniedziałek, 8 kwietnia 2019
Turniej Szachowy im. Powstańców Wielkopolskich w Zdziechowie 12 kwietnia w Zdziechowie odbył się drugi Turniej o Mistrzostwo Gminy Gniezno szkół podstawowych i klas... Wtorek, 24 kwietnia 2018