moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uzbrojony mężczyzna wtargnął do PWSZ! Padły strzały!

Środa, 23 listopada 2016
  • Uzbrojony mężczyzna wtargnął do PWSZ! Padły strzały!

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie przeprowadzono symulację wtargnięcia "aktywnego strzelca" do szkoły. To element szkolenia, jaki ma za zadanie przygotowanie placówek oświatowych na taki rodzaj zagrożenia. W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej przy współpracy uczniów klas policyjnych z III Liceum Ogólnokształcącego.

Celem pokazu było wyrobienie nawyku prawidłowych zachowań oraz zaprezentowanie działania służb mundurowych i ratowniczych w rozwiązaniu sytuacji związanej z atakiem zabójcy. Pokaz został przygotowany na podstawie scenariusza opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach programu "Razem bezpieczniej" pod tytułem "Wtargnięcie napastnika do szkoły".

Ćwiczenia z zakresu wtargnięcia "aktywnego strzelca" do obiektu przeprowadzone zostały po raz pierwszy na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Tematyka pokazu związana była ze zjawiskiem, które występuje na całym świecie. Aktywny zabójca to osoba, której celem nie jest wyeliminowanie konkretnej osoby, tylko zabicie w danym miejscu jak największej liczby ludzi, bez względu na wiek, płeć, przekonania, czy wiarę.

Ze względu na brak jednoznacznych motywów aktywny zabójca nie formułuje żądań, które warunkują rozpoczęcie bądź zaprzestanie działania. Stąd negocjacje w jego przypadku najczęściej nie mają zastosowania.

Po wtargnięciu do budynku napastnika kadra profesorska wraz ze słuchaczami stosowała się do zasad, które były omawiane przez Policję dwa tygodnie wcześniej podczas szkoleń teoretycznych z zakresu algorytmu postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego. Następnie do  akcji wkroczyli policyjni antyterroryści realizując plan wcześniej omawiany.

Organizatorem pokazu, który przeprowadzono na zaproszenie rektora prof. dr hab. Józef Garbarczyka była Nieetatowa Grupa Realizacyjna z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przy współpracy klas policyjnych z III Liceum Ogólnokształcącego oraz  Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
26-latka za kradzież w warunkach recydywy może trafić na 7,5 roku za kratki Policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali 26-latkę, którą podejrzewają o kradzież z jednego... Piątek, 18 września 2020
Odnalazły się skradzione rowery. Policja szuka właścicieli Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Trzemesznie podczas wykonywania czynności służbowych zabezpieczyli... Piątek, 18 września 2020
Ciężarówka wpadła do wykopu na ul. Franciszkańskiej Od czwartku na ul. Franciszkańskiej w Gnieźnie można zobaczyć ciężarówkę, która częściowo osunęła się... Piątek, 18 września 2020
Wjechał w Biedronkę przy ul. Paczkowskiego W czwartek, w godzinach popołudniowych służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że... Piątek, 18 września 2020