Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wszystko co musisz wiedzieć o szkodzie rzeczowej

Środa, 26 października 2016
  • Wszystko co musisz wiedzieć o szkodzie rzeczowej

Czy wiesz, jakie masz prawa po wypadku albo kolizji drogowej? Jeśli z winy innego kierowcy, zostałeś w zdarzeniu tego typu poszkodowany - najprawdopodobniej należy Ci się odszkodowanie. Wyjaśniamy, co to dokładnie znaczy, na czym taka szkoda ma polegać i kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Szkoda jest ubytkiem, uszczerbkiem w dobrach prawnie chronionych (takich jak: zdrowie, życie, mienie), którego ktoś doznał wbrew swojej woli. W związku z tym, szkoda komunikacyjna może dotyczyć zarówno uszczerbku doznanego na mieniu jak i na osobie. Szkodą na mieniu można nazwać więc ubytek w majątku poszkodowanego powstały w związku z ruchem pojazdu. Natomiast na sprawcę nałożony jest obowiązek przywrócenia majątku poszkodowanego do stanu sprzed wystąpienia zdarzenia.

Zgodnie z prawem cywilnym, szkoda może polegać na:
  • stracie, która jest rozumiana jako zmniejszenie majątku poszkodowanego w wyniku zdarzenia, z którym wiąże się czyjaś odpowiedzialność. W tym przypadku stratą będą więc koszty poniesione przez poszkodowanego;
  • utraconych korzyściach, gdy na skutek danego zdarzenia poszkodowany nie powiększył swojego majątku, a co mogło się stać, gdyby do zdarzenia nie doszło.

Szkodę możesz zgłosić albo u ubezpieczyciela sprawcy wypadku (w większości przypadków, innymi sytuacjami zajmiemy się w osobnym artykule) lub u swojego ubezpieczyciela. Żeby jednak skorzystać z tej ostatniej możliwości - musisz mieć wykupioną usługę bezpośredniej likwidacji szkody (BLS). Warto przy tym wiedzieć, że nie wszystkie szkody można zlikwidować w ramach BLS. Zanim zatem w taki sposób zgłosisz zdarzenie w swoim zakładzie ubezpieczeniowym - dopytaj się, czy faktycznie BLS będzie miał w Twoim przypadku zastosowanie. Warto wiedzieć również wiedzieć o tym, że Twoje prawa po szkodzie w pojeździe nie ograniczają się jedynie do możliwości uzyskania pieniędzy na naprawę auta.

Z tytułu szkody rzeczowej można ubiegać się o:
  • zwrot poniesionych kosztów za naprawę pojazdu (szkoda częściowa);
  • wypłatę równowartości uszkodzonego pojazdu pomniejszonej o wartość „wraku” (szkoda całkowita);
  • rekompensaty utraty wartości rynkowej pojazdu;
  • zwrot poniesionych kosztów na holowanie pojazdu, parking do dnia oględzin oraz wynajem auta zastępczego;
  • zwrot utraconego dochodu i niezrealizowanych kontraktów;
  • odszkodowanie za uszkodzone lub zniszczone rzeczy osobiste;
  • odszkodowanie za uszkodzony lub zniszczony ładunek.

Odszkodowanie wypłacane jest w większości przypadków z OC sprawy zdarzenia. Są jednak sytuacje, kiedy otrzymujesz je od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub skorzystać musisz z polisy AC, jeżeli taką posiadasz.

Szkodę majątkową można rozliczyć na dwa sposoby. Poszkodowany może sam wybrać, jaką metodę wybierze i w jaki sposób chce się rozliczyć z ubezpieczycielem. Wybór formy uzależnij od tego, na czym Ci zależy.
1. Rozliczenie szkody na podstawie przedstawionych faktur lub rachunków.
W formie naprawy bezgotówkowej poprzez zgłoszenie do warsztatu naprawczego, który współpracuje z ubezpieczycielem. Wybór warsztatu należy do poszkodowanego. Gdy oddaje on tam pojazd do naprawy, wypełnia upoważnienie do odbioru odszkodowania na rzecz warsztatu naprawczego, który jest od początku w kontakcie z ubezpieczycielem i dokonuje napraw w oparciu o protokół oględzin.
Poprzez refundację poniesionych kosztów na podstawie przedstawionych dokumentów

2. Kosztorysowe rozliczenie sprawy - zaletą tej metody jest krótki czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania oraz ograniczenie formalności do minimum. Poszkodowany nie musi decydować się wtedy na naprawę pojazdu. Pamiętać przy tym należy, że zakład ubezpieczeń zobowiązany jest wypłacić odszkodowanie uwzględniające niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu z uwzględnieniem cen występujących na lokalnym rynku.

W następnych artykułach opiszemy dokładniej składniki likwidacji szkody oraz w jaki sposób rozwiązywać sporne kwestia dotyczące odszkodowania. Zachęcamy do śledzenia naszej serii i komentarzy.
VOTUM S.A.
Nikola Korwel
Asystent w Departamencie Sprzedaży Korporacyjnej

Jeżeli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszym Kierownikiem Regionalnym
Sławomir Maciejewski

Tel.: 660-545-965
E-mail: slawomir.maciejewski@votum-sa.pl
tekst: Artykuł sponsorowany

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Wypadek motocyklisty na "piętnastce"! Jednoślad stanął w ogniu W niedzielę na drodze krajowej nr 15 między Gnieznem a Trzemesznem doszło do wypadku z udziałem motocyklisty.... Niedziela, 11 marca 2018
"Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi" Pod takim hasłem w sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie zorganizowane zostało spotkanie dla... Czwartek, 8 lutego 2018
68-latek potrącił kobietę na przejściu dla pieszych W poniedziałek, 8 stycznia, przed godziną 9.00 na ul. Orzeszkowej w Gnieźnie, na oznakowanym przejściu... Wtorek, 9 stycznia 2018
Poparzony chłopczyk zabrany przez śmigłowiec LPR W sobotę ok. godz. 13.00 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala 3-letniego... Niedziela, 7 stycznia 2018