Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak zabezpieczyć materiały budowlane przed zimą?

Środa, 24 sierpnia 2016
  • Jak zabezpieczyć materiały budowlane przed zimą?

Zima to okres niskich temperatur, intensywnych opadów deszczu i śniegu, porywistego wiatru, dlatego konieczne jest zabezpieczenie niewykorzystanych materiałów budowlanych, tak aby wiosną nadal mogły być przydatne podczas budowy.

Budowa domu to przedsięwzięcie, które często wymyka się starannie przygotowanym harmonogramom. Jeśli budowa przeciągnie się w czasie i część zaplanowanych prac nie zostanie wykonana przed zimą, konieczne będzie zabezpieczenie placu budowy. Nie tylko przed zimnem, ale również przed złodziejami.

Jeśli materiały oraz sprzęt będą niewłaściwie przechowywane podczas zimowych przymrozków, mogą nie tylko się zepsuć, ale również w przypadku materiałów, stracić swoje właściwości.

Składowanie materiałów

Jeśli inwestor nie chce ponieść znacznych strat materialnych powinien dobrze zabezpieczyć materiały do budowy domu jednorodzinnego. Najlepiej jeśli ma możliwość składowania ich w szopie, garażu, czy innym zadaszonym miejscu. W przypadku takich materiałów jak wełna mineralna, styropian, stal, chemia budowlana, konieczne jest składowanie w szczelnie zamkniętym miejscu. Podobnie tynki, zaprawy, czy kleje oraz inne materiały płynne zamarzają w minusowych temperaturach.

Ważne, aby zabezpieczyć podłoże przed kwasami, materiałami łatwopalnymi i korozją, którą łatwo zachodzi źle zabezpieczona stal. Łatwopalnych materiałów nie można również przechowywać w pobliżu środków chemicznych. Jeśli inwestor nie wie w jaki sposób przechowywać materiały, warto aby zapoznał się z wytycznymi jakie zawierają Polskie normy dotyczące przechowywania materiałów budowlanych.

Materiały sypkie, takie jak gips, czy cement znajdują się najczęściej w workach, które układa się w warstwach. Nie więcej niż 10 równo ułożonych krzyżowo stosów. Odległość od ściany w przypadku gipsu nie może wynosić mniej niż 0,5 m, a w przypadku cementu 15 cm.

Materiał nie powinien być składowany bezpośrednio na ziemi. Jako podstawę warto wykorzystać palety lub podłogę drewnianą zrobioną na legarach.


Piasek, pospółkę, czy żwir można usypać w pryzmach, pod którymi znajduje się betonowe podłoże z odpowiednim spadkiem, który umożliwi usunięcie wód opadowych.

Cegły orz pustaki warto przechowywać na utwardzonym i wyrównanym gruncie. Jeśli materiały znajdują się na palecie, nie ma potrzeby ich zdejmowania. Jeśli jednak je zdjęto, dla wygody i bezpieczeństwa najlepiej ułożyć je ponownie na palecie.

Elementy ścienne oraz stropowe również powinno układać się na paletach. Na podkładach składuje się również wielkowymiarowe materiały budowlane. Elementy układa się pionowo lub pochyło. Należy je od siebie oddzielić przekładkami z miękkiego materiału. Dobrze sprawdzi się płyta pilśniowa. Jeśli materiał układany jest poziomo, warstwy oddziela się od siebie przekładkami drewnianymi.

Wełnę mineralną koniecznie należy składować w magazynach z dobrą wentylacją. Warstwa ułożonej wełny nie może być większa niż 3 m. W przypadku większej ilości, wełna może ulec sprasowaniu.

Dachówki można układać rzędami w 2-5 warstwach w stosie po 250 sztuk. Dodatkowo zabezpiecza się je folią.

Blachodachówka powinna również znaleźć się w pomieszczeniu suchym i przewiewnym. Należy również zadbać, aby nie uległa zarysowaniu.

Blacha oraz elementy stalowe powinny być magazynowane przede wszystkim w miejscu suchym, tak aby nie pojawiła się na nich rdza.

Urządzenia sanitarne oraz materiały izolacyjne przechowuje się w suchych, zamkniętych pomieszczeniach.

Stolarkę okienną ustawia się z daleka od wilgoci oraz promieni słonecznych. Jako podłoże posłuży tektura falista, czy też styropian.

Deski oraz materiały drewnopochodne układa się najczęściej w stosy w pomieszczeniach przewiewnym oraz suchym. Podobnie układa się płyty pilśniowe oraz sklejki.

Farby suche również przechowuje się w miejscach suchych, natomiast płynne, głównie ze względu na zawartość łatwopalnych składników, składuje się w odpowiedniej temperaturze, której należy przestrzegać. Zbyt niska spowoduje rozkład farby, natomiast zbyt wysoka temperatura parowanie farby.

Sprzęt budowlany na okres zimowy powinien zostać przede wszystkim dokładnie oczyszczony. Sprzęt tego typu powinien stać w suchym, dobrze zabezpieczonym miejscu.

Napisz komentarz

Komentarze(2)

PODOBNE TEMATY
20 000 zł rabatu na zakup domu podczas Black Friday i całego miesiąca! Dlaczego Black Friday ma trwać tylko jeden dzień? Wybór domu wymaga czasu i uwagi, dlatego dajemy Wam... Poniedziałek, 18 listopada 2019
Remont wiaduktu im. ks. Jerzego Popiełuszki przesunięty w czasie! W przyszłości zostanie wyłączony z użytkowania Informujemy, że od poniedziałku 18 listopada wiadukt w ciągu ulicy Warszawskiej w Gnieźnie (DW 260)... Sobota, 16 listopada 2019
Wieczornica już 17 listopada w Szczytnikach Duchownych 17 listopada o godz. 16.00 w Zespole Szkół w Szczytnikach Duchownych odbędzie się Wieczornica z okazji... Piątek, 15 listopada 2019
Koncert "Dla tej co nie zginęła" Co roku w listopadzie czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii, odzyskanie niepodległości... Piątek, 15 listopada 2019