moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Muzyczne przestrzenie Pierwszej Stolicy

Wtorek, 1 marca 2011
  • Muzyczne przestrzenie Pierwszej Stolicy

Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski oraz Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego w Gnieźnie zapraszają między 9 a 17 września 2011 roku na niezwykłe wydarzenie muzyczne, jakim będzie I Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyczne przestrzenie". O szczegółach całego wydarzenia poinformowano na specjalnej konferencji prasowej.

Założyciele Fundacji, która powstała zaledwie przed pięcioma miesiącami postawili sobie za cel wspieranie i popularyzowanie szeroko pojętej kultury i sztuki zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Jednym z najważniejszych projektów nowopowstałej organizacji będzie Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne przestrzenie”, który będzie miał miejsce we wrześniu 2011 roku na terenie Wielkopolski. Muzyka wypełni przestrzenie Katedry Gnieźnieńskiej, Kościoła Garnizonowego w Gnieźnie, Kościoła Farnego w Poznaniu, Kościoła Św. Bartłomieja w Koninie, zabrzmi w salach Pałaców w Rogalinie i Dobrzycy oraz Zamku w Gołuchowie. Będzie to wydarzenie wyjątkowe na skalę europejską. Soliści, którzy na co dzień występują z najlepszymi orkiestrami na całym świecie, spotkają się na tydzień, aby wspólnie wykonywać muzykę kameralną. Usłyszymy dzieła polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, które poprzez zawirowania historyczne zostały niesłusznie niedocenione i zapomniane: Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Witolda Maliszewskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Zabrzmi także muzyka Witolda Lutosławskiego, Pawła Łukaszewskiego i Pawła Mykietyna - kompozytorów współczesnych. Zostaną przypomniane kompozycje z epok wcześniejszych, kiedy tworzyła się muzyka polska: Adama Jarzębskiego, Wacława z Szamotuł oraz Franciszka Lessela. Nie zabraknie dzieł największych kompozytorów europejskich, a więc: Bacha, Liszta, Brahmsa, Boccheriniego, Mozarta, Ravela, Debussy’ego, Holsta. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Janusz Wawrowski, dyrektorem kreatywnym - Danuta Słomczyńska. Jest to moja pierwsza konferencja w Urzędzie Miejskim od ponad czterech lat - mówi senator Piotr Gruszczyński. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że jest ona związana z tematem kultury. Jestem pełen podziwu dla artystów, którzy oprócz realizowania się jako artyści jednocześnie podejmują się zadania organizacji Festiwalu. Ciężko będzie jednak zrealizować ten projekt bez wsparcia lokalnego biznesu.
Na Festiwalu wystąpią wybitni artyści z Polski i zagranicy: Katarzyna Budnik, Michał Dąbrowski, Robert Dymowski, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Jose Gallardo, Magdalena Karolak, Jan Krzeszowiec, Rafał Kwiatkowski, Malwina Lipiec, Lena Neudauer, Jadwiga Rappe, Artur Rozmysłowicz, Janusz Wawrowski, Janusz Widzyk, Marcin Zdunik oraz jeden z najlepszych na świecie zespołów wokalnych - King’s Singers. Często zapominamy o polskich dziełach muzycznych - mówi prezydent Jacek Kowalski. W trakcie tego Festiwalu każdy artysta będzie musiał wykonać przynajmniej jeden polski utwór. Ważne jest, żeby w sztuce obecna była polskość.
Kim jest dyrygent? Jak grać na perkusji? Co to jest partytura? Na te i inne ciekawe pytania znajdą odpowiedź dzieci, które 12 września 2011 roku wezmą udział w warsztatach „Artystyczna euforia” w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Będzie to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z artystami, instrumentami, światem nut i dźwięków.
Swoje drzwi przed najmłodszą publicznością otworzy również Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, który 9 września 2011 r. zaprasza dzieci i młodzież szkolną na „Spotkanie z Gelsomino” - głównym bohaterem muzycznej baśni.
Organizatorzy Festiwalu, poza ciekawym programem muzycznym, przygotowali dla swoich odbiorców jeszcze inne artystyczne rarytasy. Pragnąc przedłużyć moment zanurzenia się w sztuce zapraszają do ogrodów pałacowych, w których przed i po koncertach publiczność będzie mogła obejrzeć instalacje muzyczno-przestrzenne (zaprojektowane przez Pracownię Projektową PTASIA30). Będą one niejako uosobieniem koncepcji Festiwalu, który ma opierać się na integracji pałacu i ogrodu, wnętrza i tego co na zewnątrz, a czynnikiem łączącym jest muzyka.
Program Festiwalu obejmuje również inne wydarzenia towarzyszące, a wśród nich wystawę skrzypiec i wiolonczel jednego z najlepszych polskich lutników - Wojciecha Topy. Na jego instrumentach grają muzycy w Polsce i zagranicą, m.in.: A. Bauer, S. Kamasa, K.A. Kulka, I. Monighetti oraz muzycy młodszego pokolenia: R. Groblewski, J. Wawrowski, M. Zdunik.
Działalność Fundacji to nie tylko Festiwal. Organizacja ubiega się o środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację cyklu pełnych muzyki, zabawy, ruchu i śmiechu koncertów-bajek „W Królestwie Muzyki” skierowanych do najmłodszych melomanów w wieku od 4 do 12 lat. Dzieci podczas tych koncertów będą nie tylko słuchaczami, ale aktywnie uczestniczą w przedstawieniu.
Organizatorzy konferencji podkreślili, że w ciągu ostatnich lat bardzo mocno spadły wydatki z sektora prywatnego na pomoc w organizacji wydarzeń kulturalnych. Pięć lat temu było to 1,5 milirda złotych rocznie. Dzisiaj jest to niecała połowa tej kwoty. Nie ma już tak wielkich sponsorów w Wielkopolsce jak chociażby Jan Kulczyk. Dlatego organizatorzy apelują o pomoc prywatnych inwestorów.
tekst: www.gniezno.eu, (Buk)
foto: (Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
13 lipca rusza przebudowa ul. Okulickiego 13 lipca rusza przebudowa nawierzchni ulicy Leopolda Okulickiego oraz budowa parkingu buforowego Park&Ride... Piątek, 10 lipca 2020
Rusza budowa parkingu buforowego Park&Ride 13 lipca rusza budowa parkingu buforowego Park&Ride. W związku z powyższym, przy ulicy Wrzesińskiej... Piątek, 10 lipca 2020
Rafał Trzaskowski odwiedzi Gniezno We wtorek, 7 lipca, o godz. 16.00 na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się spotkanie kandydata na Prezydenta... Poniedziałek, 6 lipca 2020
Kolejny gnieźnianin świętował setne urodziny Jubileusz 100. urodzin obchodził 1 lipca jeden z gnieźnian - przedstawiciel znanej, rzemieślniczej rodziny,... Niedziela, 5 lipca 2020