Logo

Deficyt empatii głębszy niż Rów Mariański?

Artykuł dodany: Wtorek, 15 marca 2016
Deficyt empatii głębszy niż Rów Mariański?
REKLAMA

O tym drugim wiemy przynajmniej tyle, że ma około 10 994 metrów głębokości i należy go szukać na Oceanie Spokojnym. Głębokość tego pierwszego wydaje się niezmierzona. Miejsce występowania - zmienne, w zależności od tego, gdzie aktualnie przebywa posłanka.

Odważna emerytka ośmieliła się poskarżyć wykształconej nad wyraz posłance, że po przepracowaniu 50 lat, dostała 5,46 zł podwyżki emerytury, a jej mąż 5,34. Niepotrzebnie zresztą zapytała posłankę, której wiedzie się całkiem dobrze, co ona na to? Bo posłanka śmiechem nad poczuciem krzywdy polskiej emerytki wybuchnęła. Posypała się tyrada, że trzeba było się uczyć, rozwijać, studiować, tak jak pani Krysia. Pracować na dwóch, trzech etatach. Przestać jojczeć, tylko "wziąść" się za robotę. No tak, a skąd posłanka wie, że emerytka, która dostała po 40 latach tę zawrotną podwyżkę, z której ośmieliła się zakpić, nie pracowała w pocie czoła na dwóch etatach. Albo na jakiej podstawie radzi, że trzeba było się uczyć i rozwijać? Czyżby pani Krysia wiedziała o czymś, czego my nie wiemy? Skąd ona to wie? Kobieca intuicja, czy może raczej...?

Może jednak emerytka w młodości kształcić się nie chciała. Albo nie mogła. Załóżmy, że nie ma matury. Jest po szkole zawodowej. Mogło też się zdarzyć, że emerytka wychowywała się w domu, w którym była przemoc i alkohol. Pragnąc wyrwać się z piekła rzuciła szkołę i zatrudniła się w pierwszej, lepszej fabryce. Chodziła do pracy codziennie, by utrzymać rodzinę. W międzyczasie wychowała czworo dzieci, które dzisiaj mają możliwość "studiować nieustająco". Jedno z dzieci jest nauczycielem, drugie ma swoją firmę, trzecie pracuje w banku, a czwarte pomimo ukończonych dwóch fakultetów nie pracuje zawodowo, bo opiekuje się chorym dzieckiem. Różnie może się w życiu układać.

Czytała kiedyś pani Krysia wiersz zatytułowany: "Który skrzywdziłeś"? Poeta, który go napisał też otrzymał literacką nagrodę Nobla, podobnie jak Wisława Szymborska. Pani Krysia nie dała się porwać poezji Szymborskiej. Zabrakło w niej polskiej wierzby i czegoś jeszcze. Ciekawe co sądzi o Miłoszu?

A zapoznała się Pani Krysia z fraszką "Na zdrowie", poety z Czarnolasu? Płynie z niej nieśmiertelna mądrość, która nigdy nie straci na wartości.

Następnym razem, gdy pani Krysi przyjdzie do głowy, żeby z przekąsem zapytać o zdrowie ojca pana Macieja, niech weźmie pod uwagę, że rak w swojej rażącej niesprawiedliwości jest paradoksalnie sprawiedliwy. Nie zagląda nikomu do teczek, ani do kieszeni. Rozsmakowuje się w organizmie człowieka bez względu na to, czy zaatakowany jego okrucieństwem człowiek skończył szkołę aktorską, czy jest posłem/posłanką, albo zamiata ulice. Nie życzę nikomu okazji do wykorzystania możliwości, żeby w szyderczym tonie zapytać o zdrowie pani Krysieńki. Czy pani Krysia widziała z bliska zmagania osoby chorej na raka? Jeśli tak, tym gorzej o pani to świadczy.

Już jakiś czas temu Jan Brzechwa napisał, że w głowie się często przewraca. Warto czasem poszukać "Wody sodowej" w bibliotece, a nie tylko w sklepie spożywczym.
tekst: Małgorzata Rakowska

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (2)

Librly
11.06.2017 22:44

niestety; w pędzie dnia powszedniego nie dostrzegamy potrzebujących. z drugiej strony państwo obdziera nas z pieniędzy na każdym kroku a i tak niewydolny socjal jest widoczny. a może inaczej - socjal skierowany do nie koniecznie potrzebujących a pomijani są ci prawdziwe..
co do kultury posłanki, przemilczę..
http://librly.com/

Odpowiedz
Dociekliwy
23.03.2016 07:32

Celnie ujęte. Gratuluję

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno