X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zmiany w systemie zwolnień lekarskich

Poniedziałek, 21 grudnia 2015
  • Zmiany w systemie zwolnień lekarskich

Już od styczniu 2016 roku e-zwolnienia zaczną zastępować papierowe zwolnienia lekarskie. Przyszły rok i następny będą okresem przejściowym, podczas którego obowiązywać będą zarówno zwolnienia elektroniczne, jak i tradycyjne.

Kiedy zwolnienia papierowe przestaną funkcjonować? Przewiduje się, że od 2018 r. obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia. Cały rok 2016 i 2017 będą funkcjonowały, obok siebie, dwie formy zwolnień - papierowe (na druku ZUS ZLA) i elektroniczne. Od nowego roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Jakie korzyści przyniesie to ubezpieczonym, np. chorującym pracownikom? Takie zwolnienie trafi natychmiast do ZUS i do pracodawcy, jeżeli będzie miał założony profil na PUE. Tym samym pracodawcy będą zwolnieni z obowiązku przekazywania zwolnień do ZUS, a pracownicy z obowiązku dostarczania, w ciągu 7 dni, zwolnień do zakładu pracy.

Czy wszyscy pracodawcy mają obowiązek posiadania profilu na PUE? Obowiązek ten, do końca 2015 roku, mają wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób (pozostali pracodawcy nie są do tego zobligowani przepisami, jednak mogą to zrobić). Również lekarze, wystawiając swoim pacjentom e-zwolnienia będą korzystali z Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub ze zintegrowanej z PUE aplikacji gabinetowej.

Co stanie się, gdy pracodawca nie będzie miał profilu na PUE? Pracodawca, który nie założy do końca 2015 roku profilu na PUE, ma obowiązek poinformowania pisemnie o tym fakcie swoich pracowników. Natomiast pracownik, któremu lekarz wystawi e-ZLA powinien dostarczyć pracodawcy wydruk e-ZLA. Będzie to jedyna podstawa do ustalania prawa do świadczeń z tytułu choroby, gdyż pracodawca nie mając profilu nie otrzyma tego zaświadczenia systemowo. Pracodawcy, którzy założą profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą natomiast liczyć na korzyści wynikające z wprowadzenia nowego systemu.

Które z korzyści są najbardziej oczywiste? Zakład pracy otrzyma automatyczne powiadamianie o wystawieniu e-ZLA pracownikowi; pracodawca będzie zwolniony z przekazywania zwolnienia lekarskiego do ZUS; e-ZLA umożliwi pracodawcy szybką kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika; pracodawca uzyska możliwość złożenia elektronicznego wniosku do ZUS o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Czy wprowadzenie e-ZLA skróci i ułatwi pracę lekarzy? Wystawienie elektronicznego zwolnienia będzie trwało krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia; dzięki PUE lekarze uzyskają dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny. Dzięki zmianom wprowadzonym od nowego roku lekarze zostaną zwolnieni z obowiązku dostarczania papierowych zwolnień do ZUS (e-ZLA zostanie automatycznie przekazane do systemu ZUS) oraz obowiązku przechowywania kopii zwolnień. Lekarze nie będą musieli pobierać w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA. PUE da również lekarzom możliwość przeglądania wcześniejszych zwolnień wystawionych pacjentowi, a tym samym możliwość sprawdzenia, kto je wystawił, na jakie schorzenie i na jaki okres.

Czym jest PUE? Platforma Usług Elektronicznych (PUE) jest zestawem nowoczesnych usług dla wszystkich klientów ZUS. Jej sercem jest portal internetowy pue.zus.pl. Dzięki tej wygodnej formie kontaktu z ZUS można zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu - przez Internet. Właśnie przez internet Klienci ZUS mogą uzyskać informacje o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach, a także sprawdzą wszelkie swoje dane zamieszczone na koncie w ZUS, złożą i odbiorą niezbędne dokumenty oraz rozliczą składki (ePłatnik). Platforma Usług Elektroniczny funkcjonuje od czerwca 2012 roku i posiada przeszło 1 mln 250 tys. użytkowników posiadających zarejestrowany profil.

Czy założenie profilu na PUE jest czasochłonne? Nie, założenie profilu na PUE nie zabiera wiele czasu, jest proste i bezpłatne. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń chętnie pomagają w założeniu profilu na PUE zarówno w siedzibie ZUS, jak i bezpośrednio w siedzibie firmy. Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Pani Arleta Chudy, numer telefonu: 61 424 06 50.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Gniezno 83. na liście miast, w których kierowcy najczęściej deklarują szkodę w historii OC To właśnie w Gnieźnie mieszka najmniej kierowców województwa wielkopolskiego deklarujących co najmniej... Czwartek, 8 kwietnia 2021
Czym charakteryzuje się współczesny przemysł? Globalna gospodarka w ostatnich latach nie przedstawiała się zbyt pozytywnie, a światowa ekonomia przez... Sobota, 3 kwietnia 2021
Jak wygląda lokalny rynek pracy w Gnieźnie? Rynek pracy w Gnieźnie, podobnie jak w innych miejscach kraju, zmienił się pod wpływem pandemii. Ograniczenia... Środa, 17 marca 2021
Nazwa i logo - jak wybrać Istotną rzeczą podczas zakładania firmy jest wymyślenie nazwy i stworzenie logo. Chwytliwa nazwa potrafi... Czwartek, 21 stycznia 2021