Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paulina Hennig-Kloska i Tadeusz Tomaszewski o oświacie i łączeniu gmin

Piątek, 23 października 2015
  • Paulina Hennig-Kloska i Tadeusz Tomaszewski o oświacie i łączeniu gmin

Podczas debaty parlamentarnej, która odbyła się w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium kandydaci do parlamentu mogli przedstawić swoje poglądy najbardziej burzliwe kwestie, które praktycznie nie znikają w ostatnim czasie z pierwszych stron gazet. Przyjrzyjmy się jakie zdanie na temat m.in. oświaty i łączenia gmin mają Paulina Hennig-Kloska i Tadeusz Tomaszewski.

Jedno z pytań dotyczyło połączenia Miasta Gniezna z Gminą Gniezno. Oto jak odpowiedzieli na nie kandydaci do parlamentu:

Paulina Hennig-Kloska (.Nowoczesna)

Uważam, że dobrze wyszłoby nam połączenie Miasta Gniezna z Gminą Gniezno. Musimy także pamiętać, że moglibyśmy skorzystać z tzw. premii wyłączeniowej, czyli plus 5% do wpływów z podatku PIT. Miasto nie ma zbytnio terenów, które można by przeznaczyć pod nowych inwestorów, gmina takie tereny posiada a nie są zbytnio podejmowane działania. Istotnie w Zielonej Górze takie połączenie wyszło na plus i uważam, że Gniezno również mogłoby na tym skorzystać.Tadeusz Tomaszewski (SLD)
Rozmawiamy sobie tutaj tak swobodnie o połączeniu jednej gminy z drugą. Ale przecież tam mieszkają mieszkańcy. Mają swoje władze, sołectwa, organizacje społeczne. My mówimy, że wiemy lepiej tu z za zielonego stolika. Dzisiaj prawo pozwala tworzyć związki komunalne, aglomeracje, porozumieć się. Myślicie państwo, że dla przedsiębiorcy ważne jest, że jest w gabinecie prezydenta a nie wójta, żeby inwestować w tym samym miejscu tylko z inną granicą. Nie! Tu musi zwyciężyć zdrowy rozsądek i demokracja. Jestem przeciwny nadaniu Gniezno statusu grodzkiego, bo powiat gnieźnieński będzie karłowaty, będzie miał 72 tysiące. W tej chwili jesteśmy czwartą aglomeracją w Wielkopolsce.

Kolejne pytanie dotyczyło systemu edukacji i 6-latków oraz gimnazjów. Poniżej odpowiedzi kandydatów:

Paulina Hennig-Kloska (.Nowoczesna)

Jestem mamą dziecka, które poszło w tym roku do pierwszej klasy. Nie jest istotne jak nazywa się budynek, do którego chodzi dziecko. Istotne jest to, jak została przygotowana reforma i jakie są warunki kształcenia - czy infrastruktura budynku jest przygotowana do przyjęcia najmłodszych dzieci, czy szkoły nie są przepełnione - są przepełnione stołówki, korytarze, a to powoduje, że dzieci przechodzą pewien etap wycofania. Ważne jest także to, czy nauczyciele są odpowiednio przygotowani do pracy z takim dzieckiem i to jest najistotniejsze. Jeżeli chodzi o gimnazja to nie wyobrażam sobie, żeby 6-latki i 13-latki łączyły ze sobą dwa światy i chodziły do jednej szkoły. To, że 100 tys. nauczycieli straci pracę też nie może być jedynym argumentem do podtrzymywania gimnazjów, ale trzeba zmienić w całym szkolnictwie, żeby przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum było łatwiejsze.

Tadeusz Tomaszewski (SLD)
System edukacyjny to bardzo wrażliwy element funkcjonowania państwa. To nie urząd, który można rozwiązać i urzędników z odprawami wysłać do domów, ale po 15 latach funkcjonowania gimnazjów powinniśmy dokonać rzeczywistej i dobrej merytorycznie oceny i na jej podstawie podjąć decyzję długofalową, wyprzedzającą, idącą w kierunku zmian, bo zmian trzeba dokonać. Jeśli chodzi o 6-latki, to sam sens jest właściwy - to wyrównywanie szans edukacyjnych. Popatrzcie nie tylko przez miasto - popatrzcie przez wieś. Ilu młodych ludzi tych, którzy nigdy by nie poszli do przedszkola, a potem do szkoły ma tą szansę. Po drugie była ona źle przygotowana pomimo tego, że termin jej wdrażania przełożono. Po trzecie jestem z wielkim szacunkiem dla polskich gmin - one podjęły wszystko, co jest możliwe. Mają za mało pieniędzy, dlatego opowiadamy się za tym, żeby tak jak była subwencja oświatowa, żłobkowa oraz subwencja dla szkół. Trzeba wzmocnić rolę kuratora.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Seminarium "Energia Kobiet" już 26 kwietnia Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie oraz... Poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Prezydent Tomasz Budasz prowadzi rozmowy z PiS-em? Z jakiej listy wystartuje w wyborach? Jak udało nam się ustalić, Prezydent Miasta Gniezna - Tomasz Budasz, prowadzi rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością... Niedziela, 8 kwietnia 2018
Czarny Piątek na ulicach Pierwszej Stolicy Gniezno przyłączyło się do Czarnego Piątku. W protest przeciwko zakazowi aborcji włączyło się spore... Sobota, 24 marca 2018
Czarny Piątek w Gnieźnie! Ogólnopolski Strajk Kobiet wzywa do czarnego piątku! Kto może - będzie w Warszawie, kto nie może - walczy... Środa, 21 marca 2018