moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Przedwyborcze spotkanie z Barbarą Nowacką

Środa, 21 października 2015
  • Przedwyborcze spotkanie z Barbarą Nowacką

W minioną niedzielę w gnieźnieńskim Centrum Kultury "Scena To Dziwna" odbyło się spotkanie przedwyborcze z liderką Zjednoczonej Lewicy, Barbarą Nowacką. Poniżej przedstawiamy skrót przemówienia - przerywanego gromkimi oklaskami - jakie wygłosiła przed zwolennikami i sympatykami tej opcji politycznej. Gospodarzem spotkania był poseł Tadeusz Tomaszewski.

"Szanowni Państwo
Tadeusz Tomaszewski mówił, że polityka powinna być bliżej ludzi. Ale nie wszędzie trzeba na to pracować. Są regiony i są osoby, które zawsze są bliżej ludzi. I właśnie taką osobą, wzorcowym posłem jest Tadeusz Tomaszewski. (...) Dziś polska scena polityczna próbuje znowu być rozdarta między Platformę i PiS, dzieląc resztę Polski. Organizują sobie debaty pomiędzy sobą twierdząc, że cała reszta jest nieważna. Jak to jest nieważna? Mamy takich posłów, jak Tadeusz Tomaszewski, jak Jacek Kwiatkowski, którzy dzielą się nie tylko swoją pracą, swoim zapałem, ale również wspomagają najbardziej potrzebujących. (...) Mamy takie samo prawo mówić o Polsce.

Lewica nie jest potrzebna jako sztuka dla sztuki. Lewica jest potrzebna, bo właśnie ona przeprowadzi zmianę społeczną, dzięki której będzie się żyło troszeczkę lepiej. (...) Polak nie może zarabiać najmniej w Europie. Nie ma na to zgody Lewicy. Postulat podniesienia płacy minimalnej do 2 500zł złożymy po raz kolejny w Sejmie. Polacy zarabiają na stawce godzinowej skandalicznie mało. Wprowadzenie normalnej stawki pomoże każdemu, kto pracuje, żyć godnie. To pobudzi gospodarkę i spowoduje jej dynamiczny rozwój.

Kolejna rzecz o której warto mówić, to to, że żeby mieć dobrą pracę, trzeba mieć dobre wykształcenie. Dlatego polska szkoła musi się zmienić (...) Należy budować infrastrukturę pod inwestycje tak, by ci, co tu przyjeżdżają mogli godnie opłacać polskich pracowników. I to jest kolejna rzecz, którą Lewica będzie próbowała zrobić.

Prawo do mieszkania. Dziś wiemy, że jednym z głównych problemów młodych ludzi jest to, że mieszkania są bardzo drogie i bardzo często zmuszani są do brania kredytów. Zatem trzeba rozwijać budownictwo mieszkaniowe. (...) Bez tego nie będzie dynamiki. Mieszkanie nie może być towarem.
Godność się nie starzeje. Jest w Polsce bardzo widoczne, że często zapomina się o osobach starszych. Nie może tak być, by polski senior stanął przed dylematem, czy kupić ma lekarstwo, czy chleb. (...)

Polityka jest dla ludzi i my pokazujemy, jak ją robić. Warto pamiętać, że musimy być wolni. Wolni od biedy i wykluczenia, ale także posiadać wolność do stanowienia o samej sobie. Także wolność do decydowania czy chcemy mieć naukę, czy chcemy chodzić na religię. Zjednoczona Lewica opowiada się za państwem neutralnym światopoglądowo. Chcemy, by stanowili o nas stosowni specjaliści, a nie biskupi.

Ta dobra polityka jest możliwa. Tylko nie ma szans na zmiany tak długo, jak długo są rządy Platformy i PiS-u. One naprawdę są takie same. Platforma wypuściła spot o PiS, PiS o Platformie Obywatelskiej. A gdzie tutaj Polacy? Gdzie tutaj Polki? Gdzie tutaj zmiana? Nie ma żadnej zmiany. Zmiana jest tutaj, na tej sali. Chcemy, żeby Polska była krajem wolności, sprawiedliwości i równości szans. Głosujcie na Zjednoczoną Lewicę. My nie boimy się Platformy i PiS-u. My boimy się niektórych ludzi i niektórych ustaw. Jednak nasza obawa powoduje, że chcemy im stawić czoła. Chcemy im powiedzieć "nie - nie będziecie zmieniać Konstytucji!", "nie - nie będziecie ograniczać wolności słowa!", "nie, Panie Jarosławie Kaczyński - nie będziecie gardzić ludźmi!" - Zjednoczona Lewica wam na to nie pozwoli!"
tekst: Alicja Tylkowska
foto: Alicja Tylkowska

Napisz komentarz

Komentarze(3)

PODOBNE TEMATY
Młodzież zabrała głos w sprawie faszystowskich symboli Młodzież z Gniezna zabrała głos w sprawie zniszczenia m.in. Latarni na Wenei. Przypomnijmy, że w tym... Poniedziałek, 18 maja 2020
Wybory 10 maja, ale bez głosowania? W okręgu powołano 127 z 260 obwodowych komisji wyborczych Na terenie podległym Komisarzowi Wyborczemu w Koninie powołano raptem 127 z 260 obwodowych komisji wyborczych.... Piątek, 8 maja 2020
Robert Biedroń odwiedził Gniezno! Spotkał się z mieszkańcami Kandydat na Prezydenta RP, Robert Biedroń, spotkał się dzisiaj z mieszkańcami Gniezna. Wcześniej, podczas... Sobota, 22 lutego 2020
Robert Biedroń już w sobotę odwiedzi Gniezno Jak informuje Wasze Radiom FM, Robert Biedroń podczas objazdu Wielkopolski zagości również w Gnieźnie.... Wtorek, 18 lutego 2020