X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dzień Nauczyciela

Środa, 14 października 2015
  • Dzień Nauczyciela

Oficjalnie 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, ja zostanę przy Dniu Nauczyciela. To właśnie Oni - Nauczyciele, pojawiają się na naszych ścieżkach edukacji, by rozbudzić w nas zapał do nauki, albo skutecznie go zgasić. Skupię się na tej pierwszej grupie. Są nauczyciele z powołania, którzy uczą, rozbudzają pasje i zainteresowania, poszerzają horyzonty i wierzą w ucznia. Traktują go indywidualnie, nie podcinają skrzydeł i doceniają jego szczere chęci. O nich dzisiaj myślę ze wzruszeniem i w ich kierunku ślę najlepsze życzenia.

Pamiętam, kiedy w ósmej klasie szkoły podstawowej przyszła nowa polonistka. Uczyła nas rok. Lekcje były ciekawe, przeplatane anegdotami. Z równym zapałem objaśniała nam gramatykę i opowiadała o Indiach, które zwiedziła. Zarażała śmiechem, z łatwością utrzymywała nas w skupieniu na lekcji. Wymagająca, konsekwentna, ale przyjazna uczniom. Nie wszyscy kochali język polski, nie wszyscy doceniali Mickiewicza, ale każdy wiedział co w trawie piszczy. Minęło tyle lat, a ja do dzisiaj pamiętam chruściki, które upiekła z okazji akademii, w której moja klasa grała główne skrzypce. Pogratulowała nam, poczęstowała herbatą i pokazała , jak ważne i konstruktywne są wspólne działania. Pamiętam też dyktanda - 100 słówek i nie było zmiłuj.

Kolejny nauczyciel - pani od matematyki. Uczyła przedmiotu, którego nigdy nie lubiłam , ale panią od matematyki, owszem. Za co? Za cierpliwość - to po pierwsze, po drugie - jeszcze raz za cierpliwość, z którą tłumaczyła matematykę, za wyrozumiałość i łagodne usposobienie, za sprawiedliwość, za motywację do nauki.

Chemia i pani, przed którą czuliśmy respekt i szacunek. Energiczna, sprawiedliwa, wymagająca. Większość symboli i wartościowości pierwiastków tablicy Mendelejewa zapisały się w mojej pamięci do teraz. Trudne zagadnienia tego przedmiotu potrafiła wytłumaczyć w jasny sposób. Do dzisiaj pamiętam prasówki, wycinane chyba ze Świata Młodych. Tak, to było jakiś czas temu.

Żeby nie było za bardzo nostalgicznie, dodam tylko, że córki całkiem niedawno ukończyły gimnazjum. Bardzo dobrze wypowiadają się o nauczycielach z Gimnazjum nr 3, z którymi miały zajęcia przez 3 lata. Wniosek jest taki, że w czasie, w którym dużo mówi się o tym, że młodzież jest coraz gorsza, nadal można wypracować sobie szacunek i autorytet.

W Dniu Święta Nauczycieli, nie chciałabym dodawać łyżki dziegciu do beczki miodu. Pozwoliłam sobie na wspomnienie najlepszych w mojej ocenie. Nie wymieniłam oczywiście wszystkich, o których po latach myślę z sympatią i którym nisko się kłaniam.

Drodzy Nauczyciele! O czym marzycie - niech się spełni! Cieszcie się zdrowiem, szacunkiem i sympatią uczniów. Niech Wam chętnie mówią na ulicy Dzień Dobry długo po tym, jak skończą szkołę.

Na moją prośbę redaktor naczelny zgodził się, na niezamieszczanie pod felietonem komentarzy o negatywnym zabarwieniu. (Rozumiem, że są nauczyciele, którzy niekoniecznie dobrze zapisali się w pamięci, ale nie o nich dzisiaj mowa). W dobie wszechobecnego hejtu internetowego, który jest o tyle łatwy, że anonimowy, chciałabym wykorzystać Dzień Edukacji Narodowej do okazji wyrażania pozytywnych myśli, nie obrażających innych ludzi. Edukacja jest ustawiczna - trwa przez całe życie, może przyszła pora na to, byśmy nauczyli się wyrażać z szacunkiem o drugim człowieku.

tekst: Małgorzata Rakowska

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Prawa kobiet pod respiratorem Nie płacą, bo nie mają z czego - twierdzą alimenciarze. Matki, które wychowują ich dzieci, wyrażają... Środa, 30 marca 2016
Jaja zaczną się po świętach Podwórko zapuszczone to i roboty dużo. Nie starczyło zimy na posprzątanie tego bałaganu. Szykują się... Piątek, 25 marca 2016
Deficyt empatii głębszy niż Rów Mariański? O tym drugim wiemy przynajmniej tyle, że ma około 10 994 metrów głębokości i należy go szukać na Oceanie... Wtorek, 15 marca 2016
Strach ma wielkie oczy Pejzaż na Mazurach dwa tygodnie temu bardziej zimą niż wiosną malowany. Śnieg trzymał się ziemi i gałęzi... Wtorek, 8 marca 2016