Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sołtys Cielimowa wybrany

Wtorek, 25 stycznia 2011
  • Sołtys Cielimowa wybrany

Po wyborach samorządowych w ciągu sześciu miesięcy powinny odbyć się wybory sołtysów i rad sołeckich. Na terenie gminy Niechanowo od 18 stycznia br. odbywają się zebrania wiejskie, w czasie których dokonuje się wyborów rad sołeckich i sołtysów, którzy z mocy statutów rad sołeckich pełnią funkcje przewodniczących owych rad.

Zebrania w Arcugowie, Czechowie, Potrzymowie i Drachowie odbyły się w pierwszym terminie, tzn. że uczestniczyło w nich więcejniż 20% ogółu na stałe zameldowanych mieszkańców. Sołtysami wybranymi zostali: w Arcugowie ponownie Sylwester Knast, w Czechowie po raz pierwszy Kamila Bagrowska, w Potrzymowie ponownie Jan Gabrysiak, a w Drachowie po raz pierwszy Marek Gadziński. Najwięcej mieszkańców, bo 94 uczestniczyło w zebraniu, które odbyło się 24 stycznia w sali weselnej baru „Smakołyk” w Cielimowie. Ponadto w zebraniu uczestniczyli: Wójt Gminy Eugeniusz Zamiar, Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Sikora, pracownicy Urzędu Gminy: Marian Strzyżewski i Ryszard Zieliński oraz poseł Tadeusz Tomaszewski. Zebranie otworzył ustępujący sołtys - Henryk Krawczyk. Cel zebrania, zasady wyboru sołtysa i rady sołeckiej omówił Eugeniusz Zamiar. Zebranie wybrało komisję, która przeprowadziła wybory tajne wiejskiej władzy.
Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za ostatnie 4 lata przedstawił Czesław Krzywdziński - członek Rady Sołeckiej i nowy radny Rady Gminy w Niechanowie z Cielimowa. W latach 2006 - 2010 zrealizowano szereg inicjatyw, m.in. wybudowano boisko ORLIK, plac zabaw dla dzieci, kanalizację sanitarną, gazyfikację, wprowadzono jednolite oznakowanie ulic, postawiono 5 nowych przystanków autobusowych. Na bieżąco naprawiano drogi i przepusty drogowe. W Cielimowie po spotkaniu przedwyborczym w 2010 roku powstał Uczniowski Klub Sportowy „Orły” Cielimowo, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan i Urzędem Gminy zorganizował dla 70 dzieci imprezę na sportowo i świątecznie.
W czasie dyskusji mieszkańcy wnioskowali do władz samorządowych m.in. o:
  • utwardzenie ulicy Klonowej
  • budowę chodników
  • uzupełnienie oświetlenia oraz uruchomienie dodatkowego oświetlenia w tzw. Starym Cielimowie
  • zagospodarowanie placu zabaw i boiska sportowego oraz zbieranie nagromadzonych odpadów szkła w Starym Cielimowie
  • wystąpienie z wnioskiem do MPK w Gnieźnie o uruchomienie dodatkowych kursów w godz. 16.30 - 17.30, w szczególności dla młodzieży szkolnej oraz osób pracujących
Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Sikora omówił decyzję Rady Gminy dotyczącą prośby parafii w Żydowie w sprawie nieodpłatnego przekazania 5 tys. metrów kw. gruntów gminnych na budowę kaplicy. Rada Gminy po zaciągnięciu opinii mieszkańców i prawników nie wyraziła zgody na nieodpłatne przekazanie gruntu. Na tym gruncie w przyszłości mają być wybudowane przedszkole i świetlica wiejska.
Poseł Tadeusz Tomaszewski przedstawił odpowiedź Ministra Infrastruktury w sprawie remontu drogi krajowej nr 15. Zachęcił mieszkańców do wspólnej działalności i wsparcia powstałego UKS-u. Poseł zadeklarował wsparcie przy organizacji imprez sportowych i kulturalnych dla mieszkańców. W wyborach na sołtysa zgłoszono dwie kandydatury: obecnego sołtysa i Marię Żurawską - członka rady sołeckiej. Mieszkańcy wybrali na kolejną kadencję Henryka Krawczyka, który uzyskał 61 głosów. Na Marię Żurawska głosowało 28 mieszkańców. Do Rady Sołeckiej na 3 wybranych członków zgłoszono 6 osób. W wyniku wyborów do Rady Sołeckiej wybrano Marię Żurawską, Marię Pawlak i Mieczysława Baranowskiego z tzw. Starego Cielimowa. Zebranie wiejskie przy kawie i herbacie w sali weselnej baru „Smakołyk” zakończyło się po ponad 2,5 godzinach. Warto wspomnieć, że na zebraniu przed wyborami samorządowymi z kandydatami na radnych w Cielimowie było 28 mieszkańców.
Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • I w ten oto sposób dowiedziałem się, że muszę się szykować do wyprowadzki z Cielimowa. Wybudowałem tu dom między innymi dlatego, że nie ma tu kościoła. Z poprzedniego miejsca - mieszkania na Ustroniu musiałem się wyprowadzić, bo tam nie można żyć z powodu dzwonów kościelnych które hałasują. Kto tam mieszkał to wie o czym mówię. Nie mam złudzeń, że obecna odmowa na przekazanie parafii z Żydowa miejsca na kaplicę i w efekcie kościół nie odstraszy tego proboszcza od następnych starań o teren w Cielimowie. Podobno wypowiedział się on, że 90% mieszkańców Cielimowa jest za kaplicą więc nie spocznie dopóki nie załatwi tej sprawy - są opinie w internecie, że to człowiek czynu, więc tego dokona. Po doświadczeniach z Ustronia, gdzie w 1980 roku też zaczęło się od kaplicy napiszę co będzie dalej. Po wybudowaniu kaplicy, w krótkim czasie zostaną na zewnątrz niej zainstalowane głośniki, dzięki którym można będzie słuchać każdej odprawianej mszy z wielkiej odległości. Nie muszę dodawać, że okoliczni mieszkańcy chcą czy nie będą uczestniczyć we wszystkich mszach. Po czasie stanie w tym miejscu kościół, który musi mieć dzwonnicę. Po jej uruchomieniu, tylko od widzimisię obsługującego to urządzenie ( współcześnie instaluje się elektryczny napęd dla dzwonów) będzie zależało jak długo dzwony będą biły. Na Ustroniu człowiek z obłędem w oczach potrafił je włączać przez 15 min przed każdą mszą ( przed południem w niedzielę zaczynało się o 6.45 ). W ten oto sposób z zacisznego miejsca, gdzie latem w niedzielę można odpocząć w warunkach zbliżonych do ideału Cielimowo stanie się jeszcze jednym miejscem na mapie naszego kraju, gdzie tacy jak ja nie mają racji bytu. Z żalem już przymierzam się do sprzedaży domu - jeszcze przed spadkiem jego wartości spowodowanej spodziewanym hałasem. Rozżalony już chyba były mieszkaniec Cielimowa.

PODOBNE TEMATY