moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"NIE dla muzułmańskiej dzielnicy w centrum Gniezna!"

Piątek, 2 października 2015

To hasło wiodące przemarszu przeciwników osiedlania się w Gnieźnie uchodźców, który odbył się wczoraj o godz. 19.00. Główną organizatorką manifestacji była Katarzyna Radlińska.

Był to tak naprawdę impuls - mówi Katarzyna Radlińska. Skłonił mnie do tego list wystosowany do władz Gniezna przez pana Piotra Śrubę, gdzie deklarował przyjęcie islamskich uchodźców do budynków, którymi administruje.

Zainteresowanie wydarzeniem, które Katarzyna Radlińska utworzyła na serwisie społecznościowym Facebook było ogromne, o czym świadczyła ilość osób przybyłych na manifestację - ok. 400. Przypuszczałam, że słowa krytyki będą padały w kierunku mojej osoby, ale było jednak więcej osób, które zmotywowały mnie do dalszego działania - dodaje organizatorka. Mieszkam w Gnieźnie od urodzenia i nie wyobrażam sobie, żeby tutaj islamiści mogli stworzyć jakieś osiedla, gdzie będziemy wieczorami bać się wychodzić z dziećmi, bo ci ludzie są nieprzewidywalni. My jesteśmy dla nich zagrożeniem, ponieważ nie wierzymy w to, w co oni wierzą. Przyjeżdżając tutaj będą, tak naprawdę, chcieli nas zdominować. Byłam w niedalekim Londynie, jak dzielnice zwyczajnych Brytyjczyków zamieniły się na dzielnice typowo islamskie, gdzie Brytyjczycy po zmroku już się nie wypuszczają.

Przemarsz był legalny, spokojny, a towarzyszyły mu hasła sprzeciwiające się obecnej polityce imigracyjnej naszego kraju. Przed rozpoczęciem wymarszu, na placu przed teatrem, pojawiła się grupa ludzi przebrana w stroje arabskie. Chcieli zakłócić manifestację występem tanecznym, jednakże nie zyskali aplauzu. Zostali zatrzymani przez Policję i spisani za zakłócanie spokoju. Chcieli chyba zyskać darmową publikę - powiedziała organizatorka. Było to niezmiernie żenujące.

Gnieźnianie przemaszerowali od Teatru im. A. Fredry, przez ulice Chrobrego, Mieszka I, Dąbrówki do Rynku, gdzie miały miejsce przemówienia osób zaangażowanych w protest. My nie jesteśmy rasistami - powiedział na Rynku prowadzący manifest Marcin Tomczak ze Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci. Nam nie chodzi o kolor skóry. Nam chodzi o zachowanie i przynależność kulturową, która determinuje takie ich zachowanie, które można oglądać w Internecie, bo telewizja rzadko takie rzeczy pokazuje. Imigrantom muzułmańskim na asymilacje nie pozwoliłaby, po prostu, ich fanatyczna religia. Oni przybywają tutaj głównie po socjal. Głównie po to, by żerować na gospodarzach. Mamy ustrój rzekomo demokratyczny, w którym władza ma obywateli gdzieś. Takie manifestacje mają na celu udowodnić, że potrafimy wyjść na ulicę, dla dobra swojego i swoich rodzin. Bo dziś, to my mówimy "nie" muzułmańskim imigrantom w Gnieźnie i w Polsce! Mówimy "nie" tym politykom, którym nie chodzi o dobro zwykłych Polaków! I to będziemy podtrzymywać! Jeśli zajdzie potrzeba, to wyjdziemy na ulicę ponownie!

Do Pierwszej Stolicy przyjechali również Trzemeszeńscy Patrioci. Na wiecu obecny był także Krzysztof Ostrowski, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Mam nadzieję, że wybory, które niebawem będą, zmienią na tyle sytuację w Polsce, że będziemy budować normalne, zdrowe państwo, gdzie wy będziecie się czuć bezpiecznie! - powiedział radny.

Bartosz Jóźwiak, prezes Unii Polityki Realnej z Wrześni powiedział, że podziela obawy gnieźnian przed imigrantami islamskimi. Nie są to żadni uciekinierzy przed wojną - mówi Bartosz Jóźwiak. Nie są w tych krajach prześladowani. Generalnie Polska ich mało interesuje, bo ma mały socjal. To Niemcy próbują zrzucić odpowiedzialność za nich jeszcze na Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię i inne kraje Europy Środkowej. To my mamy płacić rachunki za ich fanaberie! A my tych rachunków płacić nie chcemy! Pamiętajcie. Islam, tam, gdzie postawi meczet, uważa tę ziemię za swoją! My nie jesteśmy nietolerancyjni - my bronimy naszych rodzin! My, jako, wg nich, niewierni, jesteśmy im niepotrzebni!

To jest prowokacja narodu polskiego wobec Gniezna, kolebki polskości! - powiedział uczestnik manifestacji Ryszard Majewski, przewodniczący "Solidarności" Rolników Indywidualnych. A ci dranie demontują nam ojczyznę! Mam nadzieję, że nie oddacie żadnego głosu na rząd sprzedawczyków!

Manifestacja zakończyła się odśpiewaniem, w całości, hymnu Polski.

Niestety niesmak budzi kilka rzeczy. Pierwszą jest miejsce, w którym zebrali się manifestujący gnieźnianie. Nie chodzi tutaj o teatr. Na Rynku przemarsz zatrzymał się przed lokalem gastronomicznym należącym do Turka. Jest to miejsce, które naprawdę licznie na co dzień odwiedzają gnieźnianie, z miła obsługą. Na pewno przemówienia i wykrzykiwanie haseł "Gniezno wolne od Islamu" w tym miejscu były co najmniej nietaktem. Źle wyglądały także zakryte twarze niektórych uczestników manifestacji kojarzące się tym samym z osobami chcącymi wywołać zamieszki. Wmawianie, że "było zimno" na niewiele się zda 1 października.
tekst: Alicja Tylkowska, Andrzej Bukowski
foto: Alicja Tylkowska, Tomasz Antkowiak, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(15)

 • 08.10.2015 12:12  Odpowiedz na komentarz

  Sprzedam mieszkanie imigrantowi jade za praca do UK

 • 05.10.2015 10:51  Odpowiedz na komentarz

  Jak macie znajomych w Niemczech to zadzwońcie i zapytajcie co się tam teraz dzieje.oni się boją wyjść na ulicę ,są przypadki gwałtów ,kradną co się da.Trzeba ratować ojczyznę a nie czekać żeby gwałcili wam córki i niszczyli dobytek.Podziękujmy budaszowi i starościnie-to oni latali do wojewody aby ściągnąć emigrantów.Niedługo będziecie odwozić dzieci do szkoły bo same będą się bały

  12.12.2015 23:02

  Zgłoś się do psychiatry.

 • 04.10.2015 22:10  Odpowiedz na komentarz

  Nikt nigdy nie będzie nam mówił jak mamy żyć! Jak komuś to nie pasuje to niech wypier***a z tego kraju. To nasze domy, nasze miasto i nasz kraj!

 • 03.10.2015 07:48  Odpowiedz na komentarz

  Zobaczmy kto sie pojawił na manifestacji?? kto startuje w wyborach do Sejmu??To inscenizacja wyborcza by dołożyć rządowi i PO.. i zebrać głosy ,,ciemnego ludu,,..Administrator mieszkań zaraz po wyborach wycofa się pod byle pretekstem ze swych obietnic takiego dysponowania nieswoja własnością.300 mieszkań to kilkudziesięciu właścicieli skąd taka jednomyślność wszystkich?? a może to dotyczy tylko jednego właściciela?? tylko rozbitego na wiele podmiotów prawnych????Gdy ktoś chce dać do dyspozycji mieszkania Urzędowi ds Cudoziemców , Urzędowi Miasta czy tez MSW nie ogłasza tego w gazetach tylko składa oferte na piśmie i negocjuje czynsz za wynajem. A nie opowiada tego w mediach.. Takie działanie to podburzanie przeciwko rządowi i PO.... skoro jest w Poznaniu 30.000 tys mieszkań to 300 to zaledwie 1 procent a dlaczego pozostali nie ogłaszają swych zamiarów publicznie??? zobaczmy kto się pojawił na manifestacji i kto kandyduje do Sejmu i co obiecywał przemawiając do zebranych.. Chłopak położył szpital w Gnieźnie a teraz chce iść w posły?? Ucieka w immunitety?? Co znalazł NIK w sprawie budowy szpitala w Gnieźnie w dokumentacj finansowej?? To nie pachnie Chanel Noo.5.. oj nie Panie Radny Sejmiku Wielkopolskiego... w dokumentacji jest fetor.

  04.10.2015 20:47

  Dziwny komentarz .. skoro mentalność kombajnisty istniej to istnieje również mentalność mąciciela.. na usługach obcych służb?? na przykład rosyjskich ..Cudzoziemcy - imigrańci i rozpętywanie obaw przed nimi to taki drugi kult smoleński ....Tyle w nim treści i prawdy co obietnicach wyborczych.

  03.10.2015 21:40

  Przemyślenia godne obrońcy PO. Typowe...... jak mentalność kombajnisty.

 • 02.10.2015 23:52  Odpowiedz na komentarz

  "Zakrywanie twarzy"- rozumiem że autorka artykułu będzie miała takie samo nastawienie do tego problemu gdy zobaczy na ulicy kobietę (?) w burce?

 • 02.10.2015 19:10  Odpowiedz na komentarz

  A może stop kościoła w życiu tego miasta na każdym polu....

 • 02.10.2015 18:15  Odpowiedz na komentarz

  Kochani ja słyszałam ,że było ok 2000 ludzi na manifestacji a tu piszą ,że ok 400 .Jaka jest faktycznie prawda?W Bydgoszczy podobno brało udział ok 10000 a pisali że 1000 .

 • Nie rozumiem po co włodarze Gniezna rozkręcają spiralę nienawiści do imigrantów, po co każą urzędnikom przebierać się za Arabów (jak donoszą niektórzy komentatorzy), przecież pan Śruba powiedział wyraźnie, że mu chodzi tylko o biznes i chce wynająć mieszkania lokatorom, którzy będą mu płacili czynsz. Miasto Gniezno nie jest zaś w stanie zapewnić lokali dla Gnieźnian, którym zasądził lokale sąd, czy władze miasta nie powinny zaprosić pana Śruby do stołu i zaproponować mu, że wynajmą od niego mieszkania w tych kamienicach. Czy sądzicie, że się nie zgodzi na to by mieć lokatorów, za których zapłatę gwarantuje Miasto. W ten sposób, jedną rozmową, można zlikwidować trzy problemy. W Gnieźnie nie pojawią się imigranci, bo nie będzie dla nich mieszkań. Gnieźnianie czekający na mieszkania komunalne, uzyskają je zaraz. Miasto Gniezno wypełni swoje obowiązki wobec mieszkańców i nie będzie musiało wypłacać odszkodowań za niedostarczenie mieszkań orzeczonych wyrokiem sądowym. Nie rozumiem dlaczego pan Prezydent Gniezna jeszcze nie zasiadł do rozmowy, skoro rozwiązanie problemu jest tak proste i oczywiste. Czy to że jest z PO i obiecał Pani Premier z PO, że przyjmie w naszym mieście arabskich imigrantów, powoduje, że zapomina o interesach Gnieźnian?

 • 02.10.2015 15:21  Odpowiedz na komentarz

  Na kilkaset osób chyba tylko 2 miały zakryte twarze. Zatrzymanie się w tym, a nie innym miejscu, to akurat przypadek.

 • 02.10.2015 15:05  Odpowiedz na komentarz

  Rynek w Gnieznie. mhh... zastanawiam sie czy nie zawsze bylo miejscem gdzie zazwyczaj odbywaly sie imprezy,starocie a w tym roku nawet PLAZA z palmami?! Idiotyzmem jest teraz wynajdowanie jakis spekulacji.

 • Przepiękna manifestacja.Piękna jedność w słusznej sprawie.

 • 02.10.2015 13:44  Odpowiedz na komentarz

  Jaki niesmak? To był totalny przypadek, że akurat koło tej restauracji były przemówienia. Szczególnie, że jak wspomniał Marcin Tomczak - popieramy asymilujących się ludzi w Polsce. Ten człowiek uczciwie pracuje - gratulacje dla niego.
  Druga sprawa: zakrywanie twarzy. Rozumiem, że można byłoby się do tego doczepić gdyby doszło do jakichś zamieszek, stało się COKOLWIEK negatywnego. Tak to zwyczajne szukanie dziury w całym. Nie każdy chce być nagrywany przez Policję ;)

PODOBNE TEMATY
Polityczna Niespodzianka - komentarz posła Tadeusza Tomaszewskiego Publiczne poparcie przez Pana Prezydenta Tomasza Budasza kandydata na Prezydenta RP Pana Szymona Hołownię... Czwartek, 4 czerwca 2020
Kolejne prace dla oczyszczenia "Wenecji" udowa nowego kolektora kanalizacji przy ul. Kostrzewskiego, utrzymanie systemu filtrującego wodę na... Czwartek, 4 czerwca 2020
W tym roku miasto nie będzie usuwało rdestnicy z Jeziora Winiary Co roku z budżetu miasta pokrywano koszt usuwania rdestnicy kędzierzawej, która od kilku lat w nadmiarze... Środa, 3 czerwca 2020
Miasto Gniezno z dofinansowaniami na nowy miejski żłobek Miasto Gniezno otrzymało dwa dofinansowania na tworzenie miejsc w nowopowstającym żłobku miejskim. Całość... Wtorek, 2 czerwca 2020