moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mateusz H. - chirurg z Gniezna, oskarżony o branie łapówek?

Czwartek, 16 lipca 2015
  • Mateusz H. - chirurg z Gniezna, oskarżony o branie łapówek?

Mateusz H. - chirurg, były zastępca dyrektora gnieźnieńskiego ZOZ-u, obecnie lekarz świdczący usługi m. in. dla szpitala powiatowego w Wągrowcu, został oskarżony o branie łapówek za wystawianie "lewych" zwolnień, dzięki którym dwaj mężczyźni uzyskali zasiłki chorobowe.

676 zł dla Mariusza F. oraz 1 363 zł dla Norberta B. - zasiłki w takich kwotach otrzymali dwaj mężczyźni, którym zdaniem Prokuratury Mateusz H. - chirurg z Gniezna wystawił "lewe" zwolnienia lekarskie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco monitoruje zwolnienia lekarskie. Podejrzenia wzbudziły dwie osoby - Mariusz F. i Norbert B. Obaj mężczyźni leczyli się u tego samego chirurga. Sprawa "sypnęła się" dzięki podsłuchom założonym przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzięki temu wyszło na jaw, że Mateusz H. wystawił zwolnienie Mateuszowi F. podczas pobytu pacjenta za granicą.

Na stronie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu pojawiło się oświadczenie w tej sprawie:
Wydział VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy wyłudzili zasiłki chorobowe oraz przeciwko lekarzowi, który poświadczył nieprawdę wystawiając zwolnienia lekarskie.
Mariusz F. i Norbert B. w związku z pracą zawodową doznali uszczerbku na zdrowiu i przebywali na zwolnieniu lekarskim. Przed upływem okresu niezdolności do pracy mężczyźni stawiali się w Poradni Chirurgicznej, w której pracował lekarz Mateusz H. Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego ustalono, że Mateusz H. w kolejnym zwolnieniu lekarskim wystawionym dla Mariusza F. oraz w historii jego choroby poświadczył nieprawdę o czasowej niezdolności pacjenta do pracy, po przeprowadzeniu osobistego badania. W rzeczywistości jednak Mariusza F. nie było na wizycie w dniu wystawienia zwolnienia i badanie nie zostało przeprowadzone.
Z kolei w historii choroby i w zwolnieniu lekarskim wystawionym dla Norberta B. lekarz wpisał przeprowadzenie zabiegu, który nie został wykonany.
Zarówno Mariusz F. jak i Norbert B. przedłożyli zwolnienia lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wyłudzając w ten sposób zasiłki chorobowe.
Oskarżeni Mateusz H. i Mariusz F. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Norbert B. przyznał się do popełnienia przestępstwa i złożył wyjaśnienia potwierdzając ustalony stan faktyczny.
Oskarżonym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Zabiegiem, który nie został przeprowadzony u Norberta B. było założenie gipsu po rzekomym złamaniu nogi. Pacjent skutecznie unikał kontroli ZUS-u, na którą był wzywany. Z nagrań, które udało się zdobyć dzięki podsłuchom wynika, że tak doradzał mu Mateusz H. Chirurg nie przyznaje się do winy. CBA prowadziło przez trzy lata śledztwo z donosu, że są ustawiane przetargi, brane łapówki itp. - mówi Mateusz H., chirurg z Gniezna. Przesłuchano ponad setkę pacjentów i dowodów na to nie znaleziono. Opierając się na podsłuchach prywatnych rozmów, pomimo stwierdzeń biegłych, że nie ma błędów w leczeniu i postępowanie było zasadne, postawiono mi zarzut nierzetelnego wypisania zwolnień lekarskich dwojgu pacjentom, którzy byli mi znani prywatnie i doskonale znałem ich sytuację zdrowotną. Uważam, że nie popełniłem żadnego błędu, czy nadużycia i dlatego spokojnie czekam na rozstrzygnięcie tej sprawy w sądzie.

Obaj mężczyźni, którzy są oskarżeni o wyłudzenie zasiłków chorobowych prowadzili działalność gospodarczą.
Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(20)

  • 23.07.2015 21:25  Odpowiedz na komentarz

    I tak ekipa PO w Gnieźnie rozpada się na dobre ! Wreszcie koniec z przekrętami.

  • 22.07.2015 23:15  Odpowiedz na komentarz

    Cała rodzina lubi kręcić na boku. Niech ktoś przypomni historie pani o tym nazwisku i sprawy z autami. To dopiero początek. Prokuratura musi sie rozkręcić i nie dać sie kupic

  • 21.07.2015 12:02  Odpowiedz na komentarz

    Mnie zastanawia inny fakt M. Hen traci stanowisko zaraz po tym zaczynają pojawiać się przeciwko niemu zarzuty nie o malwersacje na stanowisku i nie o przekręty tylko o lewe zwolnienia ??? Dlaczego akurat on przecież wszyscy dobrze wiemy iż większość lekarzy lub robi to samo albo przynajmniej toleruje ten proceder i CBA w to zaangażowane ???. Z tego co pamiętam to nie jedyna sprawa gdzie chciano go odstawić na boczny tor. Jeśli chodzi o jego wybryki po alkoholu to powinien być traktowany tak jak każdy inny obywatel jeśli nie został to tylko potwierdza iż coś jest nie tak z naszym Państwem

  • Szkoda, że tacy ludzie rządzili naszym szpitalem. Dobrze że to już za nami !

    21.07.2015 17:21

    Zostały tylko trzy m-c a potem niemiłe wspomnienia o PO/SLD.Czas leczy wszystkie rany.Zapomnimy.

  • 17.07.2015 22:29  Odpowiedz na komentarz

    Leszku nikt nie sądzi. Czytelnicy tylko ustosunkowują się do faktów, które przemawiają na niekorzyść Mateusza H. Dla sprawy nie jest istotne ile takich zwolnień wystawił. Istotnym jest fakt, że wystawił przynajmniej jedno takie zwolnienie.
    To mnie bulwersuje wypowiedź Mateusza H. " Z kolei drugi pacjent to alkoholik mający liczne kłopoty z prawem. Od razu przyznał, że nie był aż tak chory, bo liczy, że zostanie łagodnie potraktowany w innych swoich sprawach - powiedział w rozmowie z nami lekarz Mateusz H. " ~~~jakim prawem ten chirurg w swojej wypowiedzi ocenia, że ktoś jest alkoholikiem. W tym miejscu mam pytanie do Mateusza H. jak ocenił by człowieka, który mając 2,2 promila alkoholu wsiada na motolotnie, stanowi zagrożenie w ruchu lądowym i powietrznym a koledzy po wypadku niszczą sprzęt????? Przerażającym jest również fakt, że o ten cały kabaret pomawia swoją żonę. Obrona nie godna dżentelmena.

  • 17.07.2015 17:23  Odpowiedz na komentarz

    Nie sadźcie a nie będziecie sądzeni to czy Pan Hen jest winny czy nie orzeknie sąd a nie ten portal. Wszyscy pamiętajmy o zasadzie domniemania niewinności i nie skazujmy go już teraz. Wymaga tego przyzwoitość ponieważ nie wiadomo kiedy ktoś z naszych bliskich może być w podobnej sytuacji a wówczas moneta się odwróci

  • 17.07.2015 14:54  Odpowiedz na komentarz

    Beswina poczytajcie w innych miastach co pan potrafi.

  • 17.07.2015 06:58  Odpowiedz na komentarz

    Wreszcie ktoś się zainteresował długoletnią działalnością przestępczą tego "pana'

    17.07.2015 14:36

    Nareszcie !

  • 16.07.2015 22:28  Odpowiedz na komentarz

    Wychodzi na to, że Beswina miał dobrego nosa, wywalając tego gościa na zbity pysk.

  • 16.07.2015 21:21  Odpowiedz na komentarz

    Proszę sprawdzić kto wystawił L-4 panu: Kowalskiemu, Kruczkowi i Spachaczowi, którzy mieli dlugotrwale zwolnienia lekarskie po przegramjych wyborach prezydenckich

    23.07.2015 18:42

    Nic nie stoi na przeszkodzie żeby sprawdzić kto takie słynne zwolnienia wystawiał. Kowalski miał legal bo to ciężka choroba alkoholowa. Rafcio zapewne dlatego ze zwieracze już puszczały. Tak ktoś z rodziny jakiś handel żywym towarem uprawiał a jak to mówią jabłko od jabłoni daleko nie pada. Proszę napisać jak ktoś pamięta szczegóły.

    17.07.2015 21:19

    Nie rozpowszechniaj nieprawdy !!!

    17.07.2015 19:32

    O Spachacz go zatrudnił w Wągrowcu ...

    17.07.2015 14:50

    Złodziejskie PO

    17.07.2015 14:37

    a co wykorzystał zaległy urlop ????????? ten to ma dobrze )))))))

    17.07.2015 09:34

    Pan Kruczek nie miał ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego. Proszę nie rozpowszechniać fałszywych informacji!!!

    17.07.2015 09:24

    Też się tego domagam!

PODOBNE TEMATY
Mobilny punkt poboru wymazów przeżywa oblężenie! Zmieniono jego lokalizację Mobilny punkt poboru wymazów w Gnieźnie przeżywa oblężenie. Każdego dnia w godzinach szczytu w kolejce... Czwartek, 29 października 2020
Tragiczne potrącenie pieszego w Trzemesznie Dzisiaj ok. godz. 5.30 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o potrąceniu pieszego na skrzyżowaniu ul.... Środa, 28 października 2020
Bomba w Hotelu Pietrak! Ewakuowano gości i personel W piątek o godz. 19.10 do służb ratunkowych wpłynęła informacja o podłożonym ładunku wybuchowym w Hotelu... Niedziela, 25 października 2020
Wypadek w Waliszewie! Dwie osoby w szpitalu - w tym dziecko! W niedzielę ok. godz. 16.00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na skrzyżowaniu w Waliszewie... Niedziela, 25 października 2020