Logo

REKLAMA
Plik banneru

Znak przekreślonego kłosa w lokalu gastronomicznym

Artykuł dodany: Czwartek, 16 lipca 2015
Znak przekreślonego kłosa w lokalu gastronomicznym
REKLAMA

Będąc na diecie bezglutenowej, która nie jest przejściową fanaberią dyktowaną modą, a koniecznością, konsumpcji pizzy czy schabowego, zmuszeni jesteśmy oddać się w zaciszu domowym. Nie ma w Gnieźnie lokali, w których kelner przywitałby nas kartą menu ze znakiem przekreślonego kłosa.

Program MENU BEZ GLUTENU Polskiego Towarzystwa Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, zachęca przedstawicieli gastronomii do poszerzenia swojej grupy konsumentów o osoby będące na diecie bezglutenowej. Zainteresowanym proponuję odwiedzić stronę: www.menubezglutenu.pl. Stowarzyszenie oferuje materiały, na podstawie których można dowiedzieć się, czy lokal spełnia kryteria do prowadzenia kuchni bezglutenowej, zapewnia szkolenie personelu w tym zakresie, przyznaje certyfikat i wyraża zgodę na prawo do używania logo MENU BEZ GLUTENU.

Żeby uwiarygodnić istotę problemu, posłużę się danymi tego Stowarzyszenia:
Alergie pokarmowe dotykają około 1,5 mln Polaków. Liczba osób uczulona na pszenicę i inne zboża ma tendencję wzrostową. Można stwierdzić w przybliżeniu, że 380 tysięcy osób w Polsce cierpi na Celiakię (trwałą nietolerancję glutenu). Diecie bezglutenowej poddawane są osoby, u których stwierdzono autyzm, nadwrażliwość na gluten, przejściową nietolerancję glutenu będącą wynikiem na przykład rekonwalescencji po zakażeniu układu pokarmowego, czy antybiotykoterapii.
   
Miło byłoby popatrzeć na "bezglutenowców", którzy z wypiekami na twarzy uważnie studiują kartę menu. Wahają się pomiędzy burgerem, naleśnikiem, a pierogami. W cukierni nie mogą zdecydować się pomiędzy jednym, a drugim ciastkiem. Wybierają dwa.
 
Zdaję sobie sprawę, że ten felieton będzie miał wąskie grono odbiorców. Nie wszyscy rozumieją ten problem, co nie znaczy, że nie warto go rozważać.
Małgorzata Rakowska
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno