X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rusza Królewski Festiwal Artystyczny 2015

Wtorek, 9 czerwca 2015
  • Rusza Królewski Festiwal Artystyczny 2015

Tegoroczna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego po raz pierwszy odbędzie się w nowej formule. Kalendarz imprez i przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych oraz sportowych został rozciągnięty na okres od czerwca do sierpnia. Pozwoli to uatrakcyjnić ofertę turystyczną Pierwszej Stolicy Polski oraz ożywić miasto w czasie lata.

6 stanów skupienia Kultury
Mimo zmiany formuły kalendarza KFA, nie zmieniają się jego podstawowe fundamenty czyli formuła tzw. "6 stanów skupienia Kultury" - prezentowania artystycznego oblicza Miasta Królów poprzez Film, Literaturę, Teatr, Fotografię, Muzykę oraz Sztuki Plastyczne. W czasie IV edycji KFA na gnieźnian i gości przyjezdnych czekają zatem koncerty, wystawy, spektakle, akcje artystyczne, happeningi, spotkania literackie oraz pokazy filmowe - łącznie ponad 50 wydarzeń!
Bez zmian pozostaje także to, co od początku stanowi chyba największą wartość festiwalu - współpraca wielu środowisk i instytucji przy przygotowywaniu oraz realizowaniu jego bogatego programu.

Na otwarcie - Imieniny ulicy B. Chrobrego
IV KFA formalnie zainaugurują Imieniny Ulicy Bolesława Chrobrego, organizowane przez "SOS dla Gniezna" i Miasto Gniezno, którym w tym roku towarzyszyć będzie Truskawisko i Rajd Pojazdów Zabytkowych - efekt współpracy ze stowarzyszeniem "Światowid" i Automobilklubem Wielkopolskim. Choć będzie to już połowa miesiąca to zwrócić warto jednak uwagę na poprzedzające Imieniny wydarzenia: wystawę Memy Marty Frej Klubu Krytyki Politycznej, Wielką Wyprzedaż Garażową Teatru im. A. Fredry, Ptasie Radio czyli cykl spacerów po gnieźnieńskich terenach zielonych z ornitologiem Agatą Ożarowską-Nowicką czy wyjątkowa wystawę Anny Farman Światłopotworki w Miejskim Ośrodku Kultury. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wielowymiarowe przedsięwzięcie Don Kichot - 400 lat później, na które składają się wykłady, warsztaty, konkursy, debaty, a nawet wyjątkowy koncert. Swoją inaugurację będą też miały warsztaty filmowe i fotograficzne dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem "KFA w kadrze".
Niewątpliwie ważnym wydarzeniem czerwcowej odsłony KFA będzie Gala Królika & Ambasadora Gniezna, podczas której po raz drugi poznamy laureatów Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna, a po raz pierwszy zdobywców tytułu Ambasadora Pierwszej Stolicy Polski, który w zamierzeniu ma honorować osoby lub instytucje w sposób szczególny działające na rzecz promocji Gniezna. Galę uświetni koncert zespołu Mikromusic Acoustic Trio.
W czerwcu czekają nas jeszcze emocje związane z 25. Koncertem Katedralnym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, wystawą Gnieźnianie AD 2015, Artystycznymi śniadaniami na trawie Stowarzyszenia "Nowa Wspólna Droga" oraz grą miejską Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki "Fantasmagoria" Ścieżkami czasu - na tropie królewskiego dziedzica. Warto zwrócić uwagę na przedsięwzięcia stowarzyszenia "Ośla Ławka": Targi Mody i Designu MODEON oraz pierwszy z cyklu Pikników Miejskich. Podczas niedziel z kolei na gnieźnieńskim Rynku będzie można odkrywać alternatywne formy zabaw dla dzieci pod wspólną nazwą Gniezno na szczudłach! Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Lider". Czerwiec zamknie performance Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie Alicja, gąsienica i królik, towarzyszący premierze nowego spektaklu.

Rynek w sercu wydarzeń

Gnieźnieński Rynek stanie się naturalnym centrum wielu z wydarzeń KFA. Miasto Gniezno przygotowało specjalny program działań edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, których areną będzie właśnie przestrzeń jednego z najbardziej reprezentatywnych placów w Gnieźnie.
Począwszy od 1 lipca na Rynku pojawi się specjalnie zaimprowizowany namiot gnieźnieńskiego władcy, w którym będzie można wysłuchać lekcji historycznych, wybić okolicznościową monetę czy zamówić spacer po mieście z przewodnikiem. Inicjatywa nosi tytuł Przesłanie gnieźnieńskich władców i potrwa aż do końca sierpnia.
W tym samym miejscu na zaimprowizowanej scenie w piątkowe i sobotnie wieczory odbywać się będą koncerty w ramach nowej akcji pn. Wieczory otwartego mikrofonu, do której zapraszamy chętne amatorskie zespoły muzyczne, teatralne czy kabarety.
Nie zapominamy także o najmłodszych mieszkańcach Pierwszej Stolicy, którzy spędzać będą wakacje w mieście - dla nich przygotowany został program warsztatów artystycznych oraz kolejne odsłony akcji Gniezno na szczudłach! Wszystkich jednak zapraszamy do udziału w Królewskiej Szkole Tańca, w ramach której będzie można nauczyć się kroków podstawowych tańców tradycyjnych i współczesnych.
Ulica Tumska z kolei gościć będzie Kino Letnie, w ramach którego obejrzymy takie arcydzieła kinematografii światowej, jak "Mroczny rycerz" (we współpracy z Allegro) oraz "Bezdroża" (dzięki Festiwalowi "Transatlantyk").
Część powierzchni Rynku przeznaczona została na działania sportowe: w lipcu XIII Międzynarodowemu Turniejowi Koszykówki towarzyszyć będą boiska do gry w streetball; z kolei w sierpniu będzie można spróbować swych sił na boisku do gry w siatkówkę plażową.
W najbardziej gorące dni ulgę wszystkim z pewnością przyniesie specjalnie zainstalowana kurtyna wodna.

Lipiec - w oczekiwaniu na Koronację!
Ostatni weekend lipca to tradycyjny termin Koronacji Królewskiej, która w tym roku przybierze wyjątkową oprawę przynależną najważniejszej imprezie Roku Koronacji upamiętniającym 990. Rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na władców Polski.
Nim jednak nasze miasto zamieni się w stolicę państwa Pierwszych Piastów odbędzie się kilka przedsięwzięć wartych uwagi. Już na początku lipca stowarzyszenie "G:15" zaprasza na festiwal kultury hip-hop pn. Weekend Leniwych Kotów. Później czekają nas koncerty plenerowe muzyki poważnej podsumowujące projekt Zagraj z Mistrzem, Królewski Plener Artystyczny przygotowany przez Elżbietę Binkowską, wystawa Portrety Królów oraz kolejna edycja inicjatywy Miasto Płonie!, wypełniającej nasze miasto dźwiękami. Swoją odsłonę będzie miała także inicjatywa Miasto Trzech Kultur w formie Koncerty Hawdalowego na Zielonym Zapleczu MOK. W ostatni tydzień lipca Gniezno odwiedzą zabytkowe Fordy podczas Mustang Race, a na Rynku pojawi się wystawa Mężczyźni. W tym też czasie Gniezno wraz z Festiwalem Filmowym OFFELIADA będzie promować się na jednym z największych festiwali muzycznych w Polsce: Przystanku Woodstock.
 
Na finał - Luxtorpeda!
Sierpniowy kalendarz wydarzeń KFA zdominują festiwale. Na początku zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej odsłonie Powsinogi czyli święta podróżników, włóczykijów i ludzi ciekawych świata. Towarzyszyć mu będzie akcja Gniezno za pół ceny! Po raz drugi z kolei na terenie Parku Miejskiego odbędzie się Gamma, która zmierza do pozycji muzycznej wizytówki Pierwszej Stolicy. Podobnie jak przed rokiem, wrażenia festiwalu będzie można omówić na odbywającym się dzień później pikniku Delta, organizowanym przez "Oślą Ławkę". Na spotkanie z folklorem i kulturą ludową zaprosi IX Festiwal Sztuki Ludowej, zaś tradycyjne Noce Teatrów będą miały swoją odsłonę jako Bez Kurtyny - gnieźnieńskie spotkania teatrów ulicznych. Obejrzeć można będzie także wystawy: Duchy transformacji - Rewolucje oraz Kamienice z duszą oraz wysłuchać koncertu Muzyczna dla Gniezna. Swoją odsłonę będzie miała także kolejna edycja akcji Restaurant Day & Gniezno na talerzu, a także inicjatywa Nocne Zwiedzanie Gniezna.
Wszystko jednak zmierzać będzie do wielkiego finału czyli koncertu podsumowującego IV odsłonę KFA. Na gnieźnieńskim Rynku wystąpią gwiazda polskiej sceny muzyki alternatywnej - zespół Muchy oraz mistrzowie mocnego uderzenia, czyli Luxtorpeda.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • Nowy prezydent i od razu widać, że coś się ruszyło - nawet będąc niechętnym kilku jego pomysłom, trzeba przyznać, że takiej inicjatywy jeszcze w mieście nie było

PODOBNE TEMATY
"Trzeba kochać taką muzykę..." skomentowała Agnieszka Chylińska. Zespół Fan-Art na scenie Mam Talent! Zespół Fan-Art wystąpił w programie Mam Talent emitowanym przez Telewizję TVN! Zobaczcie jak ocenili... Poniedziałek, 15 października 2018
Otwarcie ścieżki rowerowej 11 października odbyło się otwarcie prawie 7 kilometrowego odcinka nowo wybudowanej ścieżki rowerowej,... Poniedziałek, 15 października 2018
Gala disco polo bez rewelacji Gala Disco Polo, która odbyła się w ramach MOKtoberfest okazała się niezbyt trafionym pomysłem. Nowa... Poniedziałek, 24 września 2018
Varius Manx i Kasia Stankiewicz porwali gnieźnieńską publiczność! Dzisiaj w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie odbył się koncert zespołu Varius Manx i Kasi Stankiewicz.... Piątek, 21 września 2018