Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gra o wiedzę

Piątek, 20 lutego 2015
  • Gra o wiedzę

Uczniowie z powiatu gnieźnieńskiego już wybrali swoich bohaterów i tworzą kolejne wpisy do ?Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan?. Teraz staną do rywalizacji w internetowej potyczce edukacyjnej. Na dwa miesiące zamienią się w wielkopolskich badaczy i odpowiadać będą na pytania z zakresu wiedzy regionalnej oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Oprócz poszerzenia wiedzy mają także szanse na zdobycie cennych nagród. W powiecie gnieźnieńskim w projekcie biorą udział szkoły w Żydowie, Gnieźnie, Modliszewku, Dębnicy, Karniszewie, Niechanowie, Trzemesznie i Witkowie.

Od 16 lutego do 17 kwietnia 2015 roku każdy z uczestników projektu może wziąć udział w internetowych rozgrywkach polegających na rozwiązywaniu zadań i zagadek poświęconych naszemu regionowi oraz przedmiotom matematyczno-przyrodniczym. Pytania, na które będą odpowiadać, zostały ułożone przez samych uczniów. Zwycięzcą zostanie ten kto zdobędzie najwięcej punktów. W ubiegłym roku triumfował Łukasz Steckiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jastrowiu.

Uczniowie grają w trzyosobowych grupach, a sama gra podzielona jest na trzy zróżnicowane etapy. Na pierwszym etapie odpowiadają na pytania z zakresu wiedzy regionalnej. W ramach kolejnego rozwiązują zagadki z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Ostatnim etapem jest gra logiczna, mająca charakter rozgrywki na wirtualnym boisku.

Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” ma nie tylko przybliżyć uczniom postaci wybitnych Wielkopolan, ale także poszerzyć wiedzę o historii regionu i jego osiągnięciach – mówi Ewa Superczyńska, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, lidera projektu. Droga do tego wiedzie z jednej strony przez poszukiwanie informacji o wybranych postaciach, a z drugiej przez układanie pytań dla innych uczestników projektu. W te działania włączona jest technologia informacyjno- komunikacyjna, służąca jako narzędzie w realizacji projektu, a równocześnie dająca nowe możliwości np. wirtualnej gry edukacyjnej. To jest potrzeba czasu i projekt wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.

To już druga edycja projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, w którym bierze udział ponad 9000 uczniów z 226 wielkopolskich szkół podstawowych. Zadaniem dzieci jest stworzenie multimedialnych wpisów, poświęconych wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej gminy naszego województwa. W tej niezwykłej publikacji już wkrótce znajdzie się blisko dwa tysiące biogramów. Dziecięcych bohaterów dzieli wiele – wiek, pochodzenie, wykonywany zawód, poglądy. Łączy jednak jedno – są oni na tyle niezwykli, iż uczniowie uznali, że powinna usłyszeć o nich cała Polska.

Jakie będą wyniki gry? Tego dowiemy się za dwa miesiące. Wtedy też gotowa będzie pierwsza w naszym kraju encyklopedia stworzona wyłącznie przez dzieci. Nagrodzenie zwycięzców oraz podsumowanie projektu odbędzie się w czerwcu. Trzymamy kciuki za uczniów z naszego powiatu.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Orły Gnieźnieńskiego Sportu wręczone W miniony piątek, w hali im. Mieczysława Łopatki, odbyła się uroczysta Gala Gnieźnieńskiego Sportu.... Niedziela, 19 stycznia 2020
Dwie cenne lekcje dla MKS-u PR URBIS Gniezno Styczeń przyniósł naszej drużynie dwie cenne lekcje piłki ręcznej. W środę MKS PR URBIS Gniezno mógł... Czwartek, 16 stycznia 2020
W środę święto piłki ręcznej. Do Gniezna przyjeżdża brązowy medalista PGNiG Superligi! Przed nami święto piłki ręcznej w Gnieźnie! Już w środę do Pierwszej Stolicy Polski zawita superligowiec... Poniedziałek, 13 stycznia 2020
Niecodzienna wizyta w Przedszkolu nr 5 Małgorzata Tomczak, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie wraz z Mariolą... Piątek, 10 stycznia 2020