moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gra o wiedzę

Piątek, 20 lutego 2015
  • Gra o wiedzę

Uczniowie z powiatu gnieźnieńskiego już wybrali swoich bohaterów i tworzą kolejne wpisy do ?Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan?. Teraz staną do rywalizacji w internetowej potyczce edukacyjnej. Na dwa miesiące zamienią się w wielkopolskich badaczy i odpowiadać będą na pytania z zakresu wiedzy regionalnej oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Oprócz poszerzenia wiedzy mają także szanse na zdobycie cennych nagród. W powiecie gnieźnieńskim w projekcie biorą udział szkoły w Żydowie, Gnieźnie, Modliszewku, Dębnicy, Karniszewie, Niechanowie, Trzemesznie i Witkowie.

Od 16 lutego do 17 kwietnia 2015 roku każdy z uczestników projektu może wziąć udział w internetowych rozgrywkach polegających na rozwiązywaniu zadań i zagadek poświęconych naszemu regionowi oraz przedmiotom matematyczno-przyrodniczym. Pytania, na które będą odpowiadać, zostały ułożone przez samych uczniów. Zwycięzcą zostanie ten kto zdobędzie najwięcej punktów. W ubiegłym roku triumfował Łukasz Steckiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jastrowiu.

Uczniowie grają w trzyosobowych grupach, a sama gra podzielona jest na trzy zróżnicowane etapy. Na pierwszym etapie odpowiadają na pytania z zakresu wiedzy regionalnej. W ramach kolejnego rozwiązują zagadki z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Ostatnim etapem jest gra logiczna, mająca charakter rozgrywki na wirtualnym boisku.

Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” ma nie tylko przybliżyć uczniom postaci wybitnych Wielkopolan, ale także poszerzyć wiedzę o historii regionu i jego osiągnięciach – mówi Ewa Superczyńska, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, lidera projektu. Droga do tego wiedzie z jednej strony przez poszukiwanie informacji o wybranych postaciach, a z drugiej przez układanie pytań dla innych uczestników projektu. W te działania włączona jest technologia informacyjno- komunikacyjna, służąca jako narzędzie w realizacji projektu, a równocześnie dająca nowe możliwości np. wirtualnej gry edukacyjnej. To jest potrzeba czasu i projekt wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.

To już druga edycja projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, w którym bierze udział ponad 9000 uczniów z 226 wielkopolskich szkół podstawowych. Zadaniem dzieci jest stworzenie multimedialnych wpisów, poświęconych wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej gminy naszego województwa. W tej niezwykłej publikacji już wkrótce znajdzie się blisko dwa tysiące biogramów. Dziecięcych bohaterów dzieli wiele – wiek, pochodzenie, wykonywany zawód, poglądy. Łączy jednak jedno – są oni na tyle niezwykli, iż uczniowie uznali, że powinna usłyszeć o nich cała Polska.

Jakie będą wyniki gry? Tego dowiemy się za dwa miesiące. Wtedy też gotowa będzie pierwsza w naszym kraju encyklopedia stworzona wyłącznie przez dzieci. Nagrodzenie zwycięzców oraz podsumowanie projektu odbędzie się w czerwcu. Trzymamy kciuki za uczniów z naszego powiatu.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Najmłodsi uczniowie Dwójki pamiętali o Żołnierzach Wyklętych Już od 10. lat Szkoła Podstawowa nr 2 obchodzi Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W poprzednich... Poniedziałek, 1 marca 2021
Prawie ćwierć miliona złotych na lekcje religii w gminie liczącej około 6 tysięcy mieszkańców 241 tys. zł wynosiło wynagrodzenie pedagogów za lekcje religii w Gminie Kiszkowo, w roku szkolnym 2019/2020.... Czwartek, 25 lutego 2021
Dokumentowanie pracy pedagoga szkolnego w nauczaniu zdalnym Zgodnie z § 18 tego rozporządzenia pedagog, psycholog, logopeda, doradca zawodowy, terapeuta pedagogiczny... Niedziela, 21 lutego 2021
Zapisy do Językowego Przedszkola Prymus Rozpoczęły się zapisy do Językowego Przedszkola Prymus mieszczącego się przy ul. Artyleryjskiej 1, w... Czwartek, 11 lutego 2021