X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"SOS dla Gniezna" przeciwne budowie nowego hipermarketu

Poniedziałek, 23 lutego 2015

Publikujemy stanowisko Stowarzyszenia "SOS dla Gniezna" w sprawie przetargu na sprzedaż pod hipermarket gruntu przy ul. Poznańskiej.

Stowarzyszenie „SOS dla Gniezna” zdecydowanie sprzeciwia się sprzedaży pod hipermarket gruntu przy ul. Poznańskiej.

Stowarzyszenie „SOS dla Gniezna” protestowało przeciwko takiemu niszczącemu miasto działaniu już w momencie uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w 2012 roku. Wówczas poprzedni Prezydent nie chciał decyzji o sprzedaży zmienić, więc na szczęście mieszkańcy postanowili zmienić Prezydenta.

Niestety jedną z pierwszych gospodarczych decyzji nowego Prezydenta było ogłoszenie trzeciego przetargu na sprzedaż działki pod ten ogromny 7-hektarowy hipermarket, nadal bez jakichkolwiek badań i analiz, jak to wpłynie na gospodarkę miasta.

W dniu 7 stycznia 2015 roku członkowie Stowarzyszenia „SOS dla Gniezna” spotkali się w tej sprawie z Panem Prezydentem, przedstawiając pismo z prośbą o odwołanie przetargu.  Argumentując swój wniosek, członkowie „SOS dla Gniezna” stwierdzili, że każdy  supermarket niszczy miasto, a skutki powstania tak olbrzymiego hipermarketu to upadek miasta, szczególnie jego centrum (ale nie tylko), to brak handlu w mieście, to brak funduszy na remonty kamienic, to wzrost bezrobocia (jedno miejsce pracy  w supermarkecie niszczy 3-4 miejsca pracy w drobnym handlu i drobnej produkcji). Ten ostatni argument  jest szczególnie ważny  w Gnieźnie, gdzie bezrobocie jest jednym z najwyższych w Wielkopolsce.

Ponadto uważamy, że tak ważna dla miasta decyzja powinna być poprzedzona profesjonalnymi badaniami i analizą, jak wpłynie na gospodarkę miasta. Stowarzyszenie „SOS dla Gniezna” sugeruje, aby powołać zespół fachowców, który na podstawie tych badań  zaproponuje zupełnie inny, korzystny dla miasta sposób zagospodarowania tego terenu przy zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Proponujemy  rozpatrzenie możliwości  wykorzystania na ten cel funduszy unijnych.

Poza tym jeśli środki ze sprzedaży tego gruntu mają być przeznaczone na budowę hali widowiskowo-sportowej, to wg nas zamiast na ten cel sprzedawać grunt, należałoby na halę pozyskać fundusze zewnętrzne.

Członkowie „SOS dla Gniezna” podczas spotkania zwrócili również Panu Prezydentowi uwagę na to, że problem pustych lokali i braku ruchu w mieście dotyczy nie tylko budynków prywatnych, ale też tych, które stanowią własność miasta. A przecież alternatywą uzyskania jednorazowej kwoty ze sprzedaży działki pod niszczący miasto hipermarket, powinny być comiesięczne wpływy czynszów za wyremontowane i wynajmowane lokale miejskie, które dziś są puste.

Reasumując, członkowie Stowarzyszenia „SOS dla Gniezna” starali się przekonać Pana Prezydenta, że Gniezno potrzebuje działań prorozwojowych, a nie niszczących miasto, że Gnieznu potrzebne są zakłady produkcyjne, a nie supermarkety.
Niestety z odpowiedzi Pana Prezydenta z dnia 29 stycznia 2015 roku dowiedzieliśmy się, że nie będzie odwołania przetargu, że Pan Prezydent nie zdecydował się na takie rozwiązanie.

Zapewniane przez Pana Prezydenta inne metody ożywienia centrum miasta uważamy za półśrodki, niewystarczające w tak poważnej sytuacji zagrożenia miasta.
Katarzyna Grodzka Stowarzyszenie „SOS dla Gniezna”

Napisz komentarz

Komentarze(33)

  • Trzeba obudzić tych,którzy odpowiadają za rozwój Gniezna.Bo inaczej zamiast
    miasto obudzą szczury.

  • 26.02.2015 15:40  Odpowiedz na komentarz

    W Gnieżnie jeszcze brakuje parę marketów o dużej powierzchni .Liczymy na
    szansę ich powstania ,np. terenie po Poloknach,plac po koszarowy na ul.Chrobrego i innych atrakcyjnych terenach.Prywatne sklepiki przechodzą do
    lamusa .

  • A co z ziemią którą P.Kowalski ofiarował pod rozbudowę Kolegium w Gnieżnie
    całkiem za darmo.Poznań nie ma takiego gestu Tam uniwersytet A M za tereny
    pod zabudowę budynków uniwersyteckich płaci potężne miliony.Ofiarowana ziemia
    przez byłego prezydenta ,stoi odłogiem.Rozbudowy nie widać.Nowa Galeria dla
    Gniezna to szansa rozwoju Skiereszewa.

  • 26.02.2015 09:51  Odpowiedz na komentarz

    Ja jestem za budowa nowego hipermarketu może w koncu nie będe musiał jeździć do Poznania na zakupy, a co do sklepów w centrum to niech zejdą z cenami w dół to nie beda musieli zamykać sklepów. Bezrobocie jest w Gnieźnie na papierze i tworzą je ludzie którzy nie chcą pracować !!! Jak człowiek chce zatrudnic kogoś do pracy to niestey nie ma NIKOGO !!! Wiec przestancie narzekać i bierzcie się za ROBOTE !!

  • PAMIĘTAJCIE!!!!Przy takich inwestycjach sporo urzędasów sobie kupkę odłoży. Potrzeba trochę pozwoleń, trzeba będzie coś tam w papierkach ominąć i pasuje.Głupi naród dostanie kolejny spacerniak bo jak mówią sprzedający i tak nie ma kto płacić. Tylko inwestycja w zakład produkcyjny ma sens tylko taki VW nie będzie skory do płacenia łapówek -to nie warto z podobnymi gadać. Pan prezydent się nagadał ale widać nie ma władzy. Już pisałem żę ktoś inny pociąga za sznureczki tej marionetki. Facet jest z układu i bez ambicji żeby coś udowodnić. Musi słuchać senatora

  • 25.02.2015 08:17  Odpowiedz na komentarz

    No i na szczęście Wichniewicz już na marginesie ! A senator, może nie być senatorem i co wtedy ? Będzie dobrze, a może coraz lepiej !

  • Marzyciele o tysiącach miejsc pracy , o godnych pensjach , o ożywieniu miasta , znowu daliście się wpuścić w maliny. Popatrzcie sobie lepiej na Poznań, Wrześnię, Konin, Kalisz - tam jest życie

  • 24.02.2015 22:57  Odpowiedz na komentarz

    To już jest koniec handlu w Gnieźnie..DROGERIA n ul. Dąbrówki zamknięta..coż budzimy to miasto nie ma co...

    25.02.2015 08:22

    Drogeria była w kamienicy prywatnej. I własciciel im wypowiedział lokal. Stoi tych straszących wygladem i pustką, cała masa.kamienic. Tak sie wlaścicielom widać opłaca !

  • SOS dla Gniezna, czas skończyć z własną glupotą i rozwiązać to stowrzszenie

  • Wielkim przeciwnikiem budowy Galerii Gniezno był senator p.Gruszczyński,
    przeciwniczką budowy Lidla była p.Wichniewicz twierdząc że,w tym rejonie miasta będzie bum komunikacyjny.Mieli rację,czy własny interes?

  • 24.02.2015 20:06  Odpowiedz na komentarz

    a kto was pytał o zdanie???? SOS dla gniezna niech wreszcie przestanie myslec przestarzale!

  • 24.02.2015 19:53  Odpowiedz na komentarz

    Żadnej galerii prace dla ludzi jakaś firma logistyczna bardzo dobry dojazd...

  • SOS dla Gniezna,to hamowanie rozwoju miasta.

  • 24.02.2015 18:01  Odpowiedz na komentarz

    Prezydent Kowalski nie mógł zagospodarować tego terenu .Pan Budasz może
    to rewelacja tak dalej.Teraz czas na inwestycje po terenie ,Pol-okna.

  • 24.02.2015 17:45  Odpowiedz na komentarz

    GNIEŻNIANIE Trzeba z żywymi naprzód iść ,a nie żyć ciągle historią .Bo zostaniecie głęboko w tyle .Dowód ? GNIEZNO było trzecim miastem pod względem wielkości po POZNANIU I KALISZU .DZISIAJ NA PRZED OSTATNIM
    MIEJSCU !!!! Z miast prezydenckich !!!!!!!! NIE HAMOWAĆ ROZWOJU MIASTA
    POD ŻADNYM WZGLĘDEM.Musi osiągnąć 100 tys. mieszkańców,wtedy będzie się liczyć na mapie województwa i Polski !!!!!!!!!!.

  • Popieram budowę. Konkurencja w handlu daje niższe ceny towarów klientowi detalicznemu, czyli nam, choć oczywiście wolałbym żeby Volkswagen budował fabrykę u nas a nie we Wrześni, która ma szczęście przylegać do autostrady A2. Jednakże z Gniezna dojedzie się tam do pracy w czasie kilkakrotnie krótszym niż w Warszawie z Ursynowa do centrum i to bez stania w korkach, a i koleją czy autobusem można tam dotrzeć. To tak dla tych, którzy czekają, aż pod oknami ich domu wyrośnie kopalnia odkrywkowa, tudzież terminal kontenerowy z wakatem na stanowisku prezesa. Kolejne, aczkolwiek dopiero drugie, prawdziwe centrum handlowe w Gnieźnie, odciąży ulice centrum miasta od nadal jeżdżących tam w dużej liczbie i parkujących pojazdów spalinowych. Natomiast puste lokale na starówce czas już zamieniać ze spożywczaków i sklepów odzieżowych na restauracyjki, kafejki, herbaciarnie, galerie sztuki itp., podobnie, jak to ma miejsce w centrach innych urokliwych miast i miasteczek. Jak będę potrzebował nabyć gatki, na pewno nie udam się na Rynek pierwszej stolicy Polski tylko do centrum handlowego, za to chętnie pójdę do miasta na spacer i do kawiarni. I wreszcie, nieprawdą jest jakoby centrum handlowe trzykrotnie zmniejszało zatrudnienie w handlu w mieście, który rzekomo tak doskonale zasila podatkami budżet naszego, cały czas biednego państwa, wręcz przeciwnie. Nie zdziwiłbym się, gdyby "SOS dla Gniezna" reprezentowało takie właśnie stanowisko w porozumieniu z grupą właścicieli kamienic żyjących z wysokich czynszów oraz handlowców z centrum, którzy zatrudniają niewielu za pieniądze, za które sami nie wyszliby z domu i do tego głównie na śmieciówkach. Obudźcie się "SOS dla Gniezna" i pomóżcie lepiej budować obiekt widowiskowo - sportowy, na który i Gniezno i Gnieźnianie zasługują, a czekają już zbyt długo. Nie idźcie pod prąd zmian dobrych, nowoczesnych i pożądanych, bo skończycie jak warzywniak przy ul. Dąbrówki, na śmietniku historii. I zmieńcie tę fatalną, choć pasującą do Waszej mentalności, nazwę, która zdradza nieporadność stowarzyszenia. Może na "Razem dla rozwoju Gniezna" czy coś podobnie zobowiązującego. Jak się chce być poważną organizacją, lepiej nieść pomoc niż jej wzywać, lepiej ją organizować niż przyjmować, lepiej coś budować i rozwijać niż być niepełnosprytnym hamulcowym do końca swoich dni, choć żeby zaistnieć to w zupełności wystarczy, bo, przytaczając klasyka "... tak to już jest na świecie, że największą uwagę zwraca na siebie idiota ...".

    25.02.2015 13:48

    nie masz pojęcia o konkurencji, to określenie już nie istnieje- żyby market udawał konkurencje musi sprzedawać to samo gorsze z niższą gramaturą albo zatrudniać połowę potrzebnego personelu. Dobudowanie kolejnych pogarsza los konsumentów i pracowników bo aby się utrzymać trzeba kombinować. Wy szare ludki myślicie że dobry towar ma wielką marżę z której łaskawie konkurencja zacznie schodzić. Tak było 15 lat temu. W tej chwili takie NETTO zatrudnia na zmianie 3 niewolników którzy wyprują sobie żyły po to aby jakiś burak miał uciechę żę za coś da 20 groszy mniej. Lepiej pomyślcie ile zwykłych sklepów dało by miejsca pracy przy uzyskaniu podobnych obrotów

    25.02.2015 09:10

    Najlepiej niech kościół wybudują aptekę i bank bo Gniezno to dziura zabita dechami nic się nie dzieje miasto idzie spać z kurami i miasto emerytów i rencistów wstyd mi ze mieszkam w takiej dziurze

  • 24.02.2015 00:43  Odpowiedz na komentarz

    Nie rozumiem, wszystkich piszących o nowych miejscach pracy? Na 7ha co najwyżej kilkaset miejsc. Jak by powstała fabryka na tej powierzchni to miejsca pracy można by liczyć w dziesiątkach tysięcy, ale przecież słoik który pracuje w Poznaniu i wydaje pieniądze w gnieźnieńskich galeriach tego nie zauważy.

  • 9 komentarzy i same lemingi! :) czemu w małych sklepikach drożej? gdzie odprowadzają podatki duże markety? dlaczego nie chcecie zasilać polskiej gospodarki? co może być tam innego od markowych sklepów znajdujących się w centrum handlowym na winiarach? tyle czasu tamto pole stoi puste, czemu nie szukano inwestorów pod budowe zakładów jakiejś produkcji? ok może 7 ha to mało dla konkretnych firm ale kilka hal mogłoby powstać.

  • 23.02.2015 21:31  Odpowiedz na komentarz

    Gniezno umiera i to widać gołym okiem. Handlu nie ma sklepy to same ciucholandy i banki. Jak mamy prezydenta autobusiarza i biegacza to w tym kierunku idzie miasto czyli opłaty za parkowanie w sobotę żeby ludzie autobusami jeździli, jakieś biegi i maratony oraz zatrudnianie swoich ludzi. Nie ma i nie będzie więcej miejsc pracy a firmy działające ledwo się trzymają. Brak słów na niego i śmiesznych radnych w tym mieście.

    24.02.2015 07:09

    Jak Obywatel taki mądry i wszystko wie, to czemu nie został prezydentem ? A co Obywatel "gołym okiem" widział przez 10 lat poprzednich za byłego prezydenta K.. ? Nic - to jasne, bo to wtedy dogorywało !

  • Ciekawy jestem, kto zasiada w tym SOS dla Gniezna ? Chyba przeciwnicy rozwoju naszego miasta. Smutne, ale prawdziwe. Wszystko im nie odpowiada

  • Czasy "kolonialek" i "blaszaków" już minęły. Czas na nowe inwestycje, które daja miejsca pracy i ...jesli spożywcze - tańszą żywność Jestem za decyzją prezydenta !

    25.02.2015 13:52

    młoda matka i naiwna - co najwyżej możesz kupić jeszcze niższą jakość zapakowaną w mniejsze pudełka. Nie masz pojęcia o życiu a wszystko co widzisz to tylko cena .Właśnie przez takich obywateli markety mogą sprzedawać coraz lepszy syf.

  • 23.02.2015 18:47  Odpowiedz na komentarz

    Uwazam, ze SOS dla Gniezna jest stowarzyszeniem negatywnie nastawionym na rozwoj gospodarczy naszego miasta. Caly kompleks handlowy przyniesie nawet setki miejsc pracy. Zakupy w drogich osiedlowych sklepikach z przeterminowanymi towarami niech przejdzie lepiej do historii.Prosze zobaczyc ile jest w Suwalkach hipermarketow i wszyscy sa zadowoleni. Czekamy na dalsze inwestycje - dawne polokna i lokomotywownia.

  • 23.02.2015 18:36  Odpowiedz na komentarz

    Września ma Volkswagena , Konin dowiercił się do jakiegoś super źródła geotermalnego , Gniezno jak zwykle zajmuje się swoimi pierdołami

  • 23.02.2015 18:23  Odpowiedz na komentarz

    Dobra wiadomość .Dobra decyzja prezydenta.Tak dalej.

  • 23.02.2015 18:07  Odpowiedz na komentarz

    Prywatni sklepikarze obawiają się konkurencji .W innych miastach buduje się
    sklepy o dużych powierzchniach z dużym zadowoleniem mieszkańców .
    POPIERAMY DECYZJĘ PREZYDENTA .Nam konsumentom podoba się zaopatrywać w dużych marketach!!!!!

  • 23.02.2015 18:07  Odpowiedz na komentarz

    Wrzesnia nie ma wcale i sie rozwija u nas glupie komentarze ze tyyyleee ich mamy... wybuduja tu na witkowdkiej i na gdanskiej i halnel lokalny padnie calkowicie. Zaluje ze zaglosowalem na Pana Budasza

  • 23.02.2015 17:51  Odpowiedz na komentarz

    Uważam, że robienie szumu wokół nowego supermarketu jest bezsensu. Tak czy tak nikt nie chce robić zakupów z małych sklepikach, bo to jest nieopłacalne (nie oszukujmy się - kto woli wydać 5zł za "produkt" zamiast 3 zł w większym sklepie?). Poza tym jeśli ktoś chce zabrać się za rozwój miasta to niech weźmie się za coś związanego z kulturą, żeby ludzie chcieli tu przyjeżdżać.

    25.02.2015 13:57

    nie każdy jest głupi- cena w marketach jest z reguły wyznacznikiem podłej jakości albo zmniejszonej gramatury. Dlaczego żeby kupić dobrą szynkę trzeba jechać do JAGODY na winiary - no proste bo tylko tam mają umowy z dobrymi producentami. Dlaczego markety -nie mają tego towaru????Zgodnie z waszym płytkim mysleniem powinni zapchać lodówki aby ucieszyć naiwniaków. jAKIE SPOŁECZEŃSTWO -TAKI TOWAR . Większość byle co że nawet pies nie chce ruszyć

PODOBNE TEMATY
Debata z udziałem kandydatów na Prezydenta Miasta Gniezna Stowarzyszenie SOS dla Gniezna zaprasza na debatę kandydatów na Prezydenta Miasta Gniezna. Debata odbędzie... Poniedziałek, 3 listopada 2014