moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gmina Niechanowo wybiera sołtysów

Wtorek, 3 lutego 2015
  • Gmina Niechanowo wybiera sołtysów

Zebrania wiejskie dokonujące wyboru sołtysów i rad sołeckich na najbliższe 4 lata w gminie Niechanowo są już po półmetku. Na 22 wsie sołeckie odbyło się - 13 zebrań. W większości miejscowości jest dobra frekwencja tzn. zebrania odbywają się w pierwszym terminie.

29 stycznia odbyło się zebranie w Jelitowie. Mieszkańcy wybrali nową sołtys - Renatę Małolepszą, a do Rady Sołeckiej wybrano dotychczasową sołtys - Różę Szymańską i Łukasza Nawrotka. Po zebraniu wiejskim odbyło się zebranie wyborcze UKS Jelitowo. Prezesem Klubu wybrano Łukasza Nawrotka, a w skład Zarządu UKS-u wybrano Bogumiłę Raszkowiak i Małgorzatę Małolepszą.
Mieszkańcy od kilku lat z funduszu sołeckiego prowadzą budowę nowej kontenerowej świetlicy. Jednak nieuregulowanie stanu prawnego gruntu jest przyczyną opóźnień w tej ważnej dla Jelitowa inwestycji. Wójt Gminy Eugeniusz Zamiar zapewnił, że Rada Gminy w lutym dokona zmian w studium uwarunkowań i kierunku zagospodarowania przestrzennego, a następnie wystąpi do Agencji Nieruchomości Rolnych o przekazanie nieodpłatnie gruntów. Podobnie planuje się uzyskać grunty  pod świetlicę i boisko w Marysinie.

Mieszkańcy Mierzewa spotkali się na wyborze sołtysa 29 stycznia. Były to pierwsze wybory we własnej świetlicy wybudowanej w czynie społecznym i ze środków funduszu sołeckiego. Na zebraniu część mieszkańców domagała się wprowadzenia, za każdym razem kiedy wydawane są decyzje administracyjne na duże inwestycje gospodarcze, konsultacji społecznych przez całą wieś. Chodzi tutaj o obawy związane z planowaną w Mierzewie kopaliną na obszarze 16 ha na okres 50 lat.
Eugeniusz Zamiar wyjaśnił zebranym mieszkańcom, że w tej sprawie toczy się postępowanie odwoławcze przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Poznaniu. Także wątpliwości budziła forma prawna użytkowania gruntów, na których stoi świetlica, jest plac zabaw i boisko sportowe. Wójt zapewnił, że jest gwarantem stabilności infrastruktury wiejskiej w obecnym miejscu. Eugeniusz Zamiar zachęcił do odbioru w Urzędzie Gminy publikacji „Opowieści o Niechanowie… i okolicach” a jeden egzemplarz wręczył Dawidowi Kaźmierczakowi - najmłodszemu uczestnikowi zebrania. Wielu mieszkańców podniosło problem braku chodników przez wieś Mierzewo przy drogach powiatowych oraz braku reakcji na prośby mieszkańców związane z potrzebą wycinki drzew zagrażających bezpieczeństwu dzieciom szkolnym na przystanku autobusowym.
W tych sprawach interwencje zapowiedzieli Wójt Gminy i obecny na zebraniu radny powiatu gnieźnieńskiego Zbigniew Bręklewicz. Mieszkańcy po ciekawej i chwilami emocjonalnej dyskusji sprawnie wyłonili w wyborach tajnych władze wsi. Sołtysem ponownie wybrano Stanisława Wiśniewskiego, który wygrał z Beatą Miętkiewicz stosunkiem głosów 49:8. W skład Rady Sołeckiej wybrano: Piotra Marciniaka, Leszka Dratwiaka, Tomasza Kaźmierczaka i Piotra Mellera. Zebranie zakończyło się przy kawie, herbacie i białej kiełbasie śląskiej.

W zebraniach wiejskich w Żelazkowie, Czechowie, Jelitowie i Mierzewie uczestniczył również poseł Tadeusz Tomaszewski, który informował mieszkańców o zmianach w funkcjonowaniu funduszu sołeckiego, ustawie o ubezpieczeniach społecznych, programach rządowych wspierających aktywność obywatelską społeczności lokalnych oraz bezpłatnych dyżurach prawnika i wypełnianiu PIT-ów w swoim biurze poselskim.

Na dotychczas odbytych zebraniach sołtysami ponownie wybrano w Arcugowie - Sylwestra Knasta, Czechowie - Kamillę Bagrowską, Gurówku - Stanisława Krawczyka, Goczałkowie - Edytę Szymkowiak, Żelazkowie - Zenona Kwapicha, Drachowie - Marka Gadzińskiego, Trzuskołoniu - Antoniego Rogulskiego, a w Mierzewie - Stanisława Wiśniewskiego. Nowymi Sołtysami zostali w Karsewie - Jakub Kosz, Potrzymowie - Leszek Menes, Grotkowie - Patryk Adamczyk, Jelitowie - Renata Małolepsza, Gurowie - Bernadeta Zuber.
Warto zauważyć, że wśród nowych sołtysów są również młodzi ludzie, którzy swoja przyszłość wiążą z własną miejscowością.
SLD Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Polityczna Niespodzianka - komentarz posła Tadeusza Tomaszewskiego Publiczne poparcie przez Pana Prezydenta Tomasza Budasza kandydata na Prezydenta RP Pana Szymona Hołownię... Czwartek, 4 czerwca 2020
Młodzież zabrała głos w sprawie faszystowskich symboli Młodzież z Gniezna zabrała głos w sprawie zniszczenia m.in. Latarni na Wenei. Przypomnijmy, że w tym... Poniedziałek, 18 maja 2020
Wybory 10 maja, ale bez głosowania? W okręgu powołano 127 z 260 obwodowych komisji wyborczych Na terenie podległym Komisarzowi Wyborczemu w Koninie powołano raptem 127 z 260 obwodowych komisji wyborczych.... Piątek, 8 maja 2020
Robert Biedroń odwiedził Gniezno! Spotkał się z mieszkańcami Kandydat na Prezydenta RP, Robert Biedroń, spotkał się dzisiaj z mieszkańcami Gniezna. Wcześniej, podczas... Sobota, 22 lutego 2020