Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

2 radiowozy i 3 kierowców w Straży Miejskiej

Czwartek, 29 stycznia 2015
 • 2 radiowozy i 3 kierowców w Straży Miejskiej

Straż Miejska w Gnieźnie dysponuje obecnie dwoma radiowozami. W komendzie pracuje 16 strażników. Tylko trzech funkcjonariuszy posiada uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym dotyczącym ilu strażników miejskich posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego. Odpowiedź jest zaskakująca. Jej treść publikujemy poniżej:

Szanowny Panie Redaktorze,

W odpowiedzi na zapytanie prasowe z dnia 23 stycznia br. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

W Straży Miejskiej zatrudnionych jest obecnie 16 strażników. Straż Miejska na swoim wyposażeniu posiada dwa radiowozy i dwa skutery. Upoważnienie do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego posiada obecnie trzech strażników. Upoważnienia zostały wydane przez Prezydenta Miasta Gniezna w miesiącu wrześniu 2011 roku i 2012 roku. Są one ważne do września 2016 roku i 2017 roku.

Z poważaniem,
Mateusz Fąfara
Szef Zespołu Prasowego
Urzędu Miasta Gniezna

Czy Straż Miejska w Gnieźnie jest dobrze zarządzana? Skoro tylko trzech strażników posiada uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, można mieć poważne wątpliwości.

Dla porównania zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie z zapytaniem ile podobnych zezwoleń zostało wystawionych Pogotowiu Ratunkowemu i Straży Pożarnej na terenie naszego powiatu. Odpowiedź poniżej:

Szanowny Panie Redaktorze,

W nawiązaniu do Pana zapytania, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie uprzejmie informuje, iż wymagania dotyczące kierujących pojazdami uprzywilejowanymi zostały zawarte w Ustawie o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 poz 600 z późn. zm). Zgodnie z dyspozycją przepisu starosta w drodze decyzji administracyjnej wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym dopiero po spełnieniu przez osobę określonych warunków. Wymogi te zostały wskazane w przywołanym wcześniej akcie prawnym, a mianowicie:
 • ukończenie 21 lat;
 • posiadanie prawa jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
 • uzyskanie orzeczenia:
- lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
- psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
 • ukończenie kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi lub posiadanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

Ważność zezwolenia jest określona w decyzji, którą wydaje starosta, nie może być ona dłuższa niż 5 lat, ale również musi być skorelowana z czasem, który obejmuje orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Oczywiście ma to znaczenie jedynie wówczas, gdy określone orzeczenie zostało wystawione na czas krótszy niż 5 lat.

Starosta Gnieźnieński wydał w zakresie swojej kompetencji następujące zezwolenia: Ochotnicza Straż Pożarna: 122 szt., Pogotowie Ratunkowe: 41 szt.

Ponadto należy wskazać, iż: Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione.
 
z wyrazami szacunku,
Radosław Gaca

(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • 02.02.2015 07:59  Odpowiedz na komentarz

  A i tak jeżdżą notorycznie bez zapiętych pasów i bez włączonych świateł. Skoro tego nie przestrzegają to pewnie bez uprawnień jeżdżą. Kto ich skontroluje. Banda darmozjadów. Tak dbają o bezpieczeństwo, że jak dwa dni temu na zatrzymywali się przed czerwonym to prawie za sygnalizator wjechali a jak się okazało, że zielone przepalone to nawet im się nie chciało zgłosić awarii...

 • 30.01.2015 15:10  Odpowiedz na komentarz

  Czyli tylko 3 może jeździć na sygnałach, a reszta z uprawnieniami na kat. B może jeździć tylko normalnie pojazdem Straży Miejskiej?

 • 30.01.2015 11:21  Odpowiedz na komentarz

  Straż Miejska to dobra i skuteczna formacja !!!!!!!!!!!!

  30.01.2015 16:01

  Ale palant prawdziwe jajo

 • straz miejska podczas sluzby ,dwoch roslych facetow,byla w kawiarni na deptaku, w mundurach,pili kawe,siedzieli,to byl chyba dzien kobiet,prosze o to zapytac prasowo straz miejska,mijaja juz chyba dwa lata od tego skandalu,jak dla mnie,zatem pytam,po co im prawo jazdy,skoro na deptak na kawe mozna isc pieszo,jestem jako obywtel gniezna wzburzonym czlowiekiem jak takie cos widze

 • 30.01.2015 07:59  Odpowiedz na komentarz

  To inni nie mają ???

 • 29.01.2015 23:21  Odpowiedz na komentarz

  I na pewno tylko tych trzech strażników robi za kierowców a reszta grzecznie siedzi na miejscu pasażera...

PODOBNE TEMATY
Jedna karetka na cały powiat! Ratownicy chcieli 50% podwyżek! Od dzisiejszego rana do godzin popołudniowych teren całego powiatu gnieźnieńskiego zabezpieczał jeden... Piątek, 27 marca 2020
Powiat wskazał miejsca zbiorowej kwarantanny! Decyzję podejmie wojewoda Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wskazało kilka miejsc, w których w razie potrzeby będzie można przeprowadzić... Piątek, 27 marca 2020
Potrącenie pieszego między Żelazkowem a Niechanowem! Na miejsce zadysponowano śmigłowiec LPR Dzisiaj ok. godz. 16.15 na drodze między Żelazkowem a Niechanowem kierujący samochodem osobowym potrącił... Piątek, 27 marca 2020
Pierwsze mandaty za gromadzenie się Dzisiaj w Gnieźnie nałożono pierwsze mandaty za gromadzenie się powyżej dwóch osób. Przypomnijmy, opublikowane... Piątek, 27 marca 2020