X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Kontynuacja budowy budynku D to ogromny błąd"

Czwartek, 29 stycznia 2015

Radni Platformy Obywatelskiej negują pomysł władz powiatu dotyczący rozbudowy szpitala przy ul. 3 Maja. Jednomyślnie twierdzą, że przerośnie to budżet powiatu oraz przeciągnie się w czasie, co uniemożliwi kontraktację z NFZ-em.

Prośba nasza, jako klubu Platformy Obywatelskiej, do obecnych władz i pani starosty jest, aby naprawdę rozpatrzyć jeszcze raz projekt przygotowany gorącej platformy, który daje realne szanse na kontraktację po 2016 roku i harmonogram pozwala na to, abyśmy do grudnia 2016 roku zdążyli spełnić wymogi rozporządzenia ministra zdrowia, które będą niezbędne przy NFZ-cie do kontraktacji - mówi Dariusz Pilak, radny powiatowy. Budynek D jest w tej chwili budynkiem z dużą wadliwością konstrukcyjną, jak również wykonawczą. Są na to ekspertyzy i nie ma zabezpieczonych środków. Poza tym powierzchnia 9 tys. m kw. do 5 tys. m kw. gorącej platformy pokazuje, że 4 tys. m kw. mamy więcej. Przecież można to robić etapami. Można zrobić gorącą platformę i w drugim etapie zastanowić się nad zespoleniem szpitala. Przeciągnie się to troszeczkę w czasie, ale na pewno nie będziemy tutaj utrzymywać pustostanów czy powierzchni zbyt dużych. Wartość kontraktów, które są przewidywane dla szpitali powiatowych na najbliższe lata spada, w związku z czym nie będziemy mieli aż takiej ilości pieniędzy, żeby utrzymać tego typu obiekty. Nie wolno również żonglować rozporządzeniami ministerialnymi, które mówią jednoznacznie o terminach wymogów. Jeżeli wymogu nie będzie, będziemy jako mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego leczyć się we Wrześni i w Poznaniu.

Były dyrektor ZOZ-u obawia się, że większość oddziałów nie uzyska kontraktacji z NFZ-em. W bardzo pesymistycznej wersji, jeśli minister zdrowia faktycznie nie wydłuży warunków kontraktowania, nie będzie w Gnieźnie chirurgii, ortopedii, ginekologii, położnictwa, neonatologii, hemodynamiki, intensywnej opieki medycznej, intensywnej opieki kardiologicznej - mówi Jacek Frąckowiak, były dyrektor ZOZ-u. Tak naprawdę zostanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, paliatyw, interna i pediatria. Moim zdaniem kontynuacja budowy budynku D to ogromny błąd, ponieważ nie mamy pewności co do decyzji ministra, czyli spekulujemy, że on to zmieni. Jest to w ogóle parametr niezależny od nas - ani od starosty, ani od dyrekcji ZOZ-u, a decydenci sami przyznają, że nie zdążą. Nie wierzę, że zmieszczą się w 33 mln zł, ponieważ nie wynika to z dokumentów, kosztorysów, z których można by to wyliczyć. To są na razie szacunki, które wynikają z tego, że tak przewiduje wieloletnia prognoza finansowa dla powiatu. Pierwotnie była przewidywana kwota ponad 50 mln zł na realizację tej budowy z pełnym wyposażeniem.

Zdaniem przewodniczącego klubu PO budowa gorącej platformy to jedyny rozsądny pomysł. Mając przygotowaną dokumentację dotyczącą gorącej platformy i przeniesienia tych wszystkich elementów, które są wokół tej gorącej platformy, czyli lądowisko dla helikopterów i Pogotowie Ratunkowe, bardzo prosimy, żeby ta szczegółowa analiza całej dokumentacji wraz z przetargami, które faktycznie zakończyłyby się do końca 2016 roku, była jeszcze raz gruntownie i syntetycznie przeanalizowana przez ekspertów budowlanych i osoby wspomagające - mówi Radosław Sobkowiak, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej.

Przez 4 lata rządów Platformy Obywatelskiej w powiecie gnieźnieńskim na placu budowy szpitala nie wbito nawet szpadla. Teraz ówczesne władze zabierają głos w sprawie, w której potrafiły jedynie przeprowadzać konkursy, ekspertyzy i przygotowywać dokumentację.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(28)

 • 04.02.2015 17:42  Odpowiedz na komentarz

  Ogromnym błedem jest to,ze "trzej muszkieterowie" od spieprzenia swojej roboty, decydują co dalej z ICH bublem mają zrobić inni ! Chyba jakieś jaja. Panie Gruszczyński, wstyd,ze takich ludzi trzyma pan w partii ! Nikt Pana nie wybierze - to Pan przegra !

 • Ci trzej, na zdjęciach wyżej, niech szukają roboty poza Gnieznem ! Lata zmarnowali na "robienie dobrej miny", a nie pracy ! Wara od spraw zwiazanych z Gnieznem i jego przyszłością !!!

 • Tym Panom już dziękujemy. Nic dobrego nie zrobili.

 • 02.02.2015 22:36  Odpowiedz na komentarz

  Można zrozumieć różnego rodzaju przepychanki słowno stołkowe ale nasuwa się pytanie Dlaczego nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za stan tej budowali ? Przecież na 100 % zarzuty prokuratorskie powinien dostać INSPEKTOR NADZORU nie mówiąc o wykonawcy za fuszerkę budowlaną i budowę niezgodną z projektem..można by dużo i długo wymieniać winnych tego bubla prawie w centrum ale RĘKA RĘKĘ MYJE ,,,mam tylko nadzieję że PANI starościna nie da się przekręcić na ciemną stronę mocy...

 • 01.02.2015 11:19  Odpowiedz na komentarz

  PiS to też elita i tak samo NIC nie warta jak pozostałe PO, LEWICA, PSL i te drobiazgi, jeśli jeszcze są !!!. Zanim zagłosujemy - dobrze pomyślmy. Wolę nawet głos nieważny, od byle jakiego !

  02.02.2015 07:28

  Do BISSSS :Kulturą, wiedzą i inteligencja, to Ty nie dorastasz do pięt Grodzkiej !
  Wolę na tę osobę, niż na nieuków, nierobów, ignorantów i kolesiów, którzy biorą bez skrupułów pieniadze za ...no wlaśnie za CO... ?

  01.02.2015 23:30

  Jak ci sie nie podobają to pozostaje ci tylko Grodzka :)

 • 31.01.2015 10:38  Odpowiedz na komentarz

  Fajne zdjęcie sama szychy znająca się na rujnowaniu, po co ich wogóle pokazujecie, nie chce się nawet oglądać, elita PO !

 • a co robili nasi posłowie zwłaszcza nasi Gnieźnieńscy ETATOWI OD SAMEGO POCZĄTKU taki tomaszewski z pzpr nadal rozdaje odznaki sportowe na boiskach dla kariery i po 15 stej spiedzielają z biura a drugi PO ...seł nie warto nawet pisać dalej z peło ..... !!! to jak mogło się rozwijać Gniezno w tych warunkach do dziś . Nie ma DUCHA do pracy tylko do koryt,..!! i to się nazywa Pierwsza Stolica Polski .... b. smutne pamiętajcie WYBORCY !!! JUŻ NIE ŻARTY ..

 • 30.01.2015 19:46  Odpowiedz na komentarz

  Co taki Pilak czy Sobkowiak wiedza o gospodarcze jak żaden nawet przez miesiąc firmy swojej nie miał. Najpierw trzeba się wykazać na swoim a później państwowymi pieniędzmi zarządzać. Ale u nas po POwsku zawsze odwrotnie jak ktoś nie ma żadnego pomysłu na biznes to go na urzędnika państwowego wciskają i dają mu państwowe pieniądze do roztrwonienia.

  03.02.2015 20:58

  Pilak katecheta więc zna się na.... katechiźmie?? a sobkowiak - uczył informatyki to też bez szału!! za to w stołki przepięknie potrafia pierdzieć

 • 30.01.2015 19:18  Odpowiedz na komentarz

  Dwóch Wielkich : Pilak I Frąckowiak zabrało głos!!!! Głos krytyki !! Panowie co zrobiliście w sprawie budowy szpitala przez ostatnie lata ??? Dbaliście o swoją karierę,a właściwie o swoje portfele.Mało Wam ?Pogódźcie się z tym,że mamy Waszych twarzy i głosów DOŚĆ !!! Zabierajcie się za uczciwą pracę,a może jest problem z odpowiednimi etatami ? Pan Pilak wszak może wykładać katechezę ,a pan Frąckowiak może dyrektorować w wybranej sieciówce,

 • 30.01.2015 18:49  Odpowiedz na komentarz

  te cwaniaki chciały po cichu szpital dziekanka wykolegować z kontraktów,wojewoda osobiście odszczekiwał w dziekance. won na łąke żaby liczyć

 • 30.01.2015 18:45  Odpowiedz na komentarz

  na moje oko to ci panowie powinni się spowiadać u prokuratora, a nie mieć czelność robić konferencje . kury wam macać a nie w polityce robić jak mawiał J.P. do rolnika może wam da widły i gnój wyrzucać. A w niedziele w wory się ubrać i ludzi przepraszać .
  całe województwo się smieje z Gniezna .obciach i wstyd

 • 30.01.2015 16:02  Odpowiedz na komentarz

  Tym panom z PO już dziękujemy.
  Mięli swoje 5 minut, osiągnęli wielkie NIC, do wyborów dużo już nie zostało...

 • 30.01.2015 13:07  Odpowiedz na komentarz

  Krzyczą "do boju" ci z ostatnich szeregów...

 • 30.01.2015 12:45  Odpowiedz na komentarz

  Niech Oni decydują o sobie, a nie o inwestycjach i naszych sprawach. Ich czas się skończył i całe szczęście !

 • 30.01.2015 12:37  Odpowiedz na komentarz

  Sobkowiak - cwaniak i karierowicz,Pilak - ekspiesek Ostrowskiego i marionetka, nie wspomnę o Frąckowiaku - totalna porażka!

 • 30.01.2015 08:04  Odpowiedz na komentarz

  Taki Pilak i taki Frackowiak, nie powinni być nawet dopuszczeni, do rozmów na temat szpitala ! Przez lata swojej działalności, nie kiwnęli palcem w bucie, żeby działać ! Mam wątpliwości, czy tam chociaz "byli sobie popatrzeć", ot tak,bo to miała być ich robota !

  31.01.2015 08:26

  Nie róbcie z siebie PAJACÓW ! Gnieżnianie sie za was wstydzą, a wy jeszcze chcecie mieć wpływ na nasze, gnieznieńskie sprawy ? Kto ich przyjął do partii, niech ich wywali. Będzie tak, jak w UM . Pracownica "usunęła" siebie i dwóch prezydentów .To była dobra robota !

 • 30.01.2015 08:02  Odpowiedz na komentarz

  A jak nie zdążą to kto poniesie konsekwencje ??

 • Nie chce sie już na nich patrzeć !!!

 • 30.01.2015 06:35  Odpowiedz na komentarz

  Trzeba właśnie mówić prawde. Racja panowie

 • 30.01.2015 04:14  Odpowiedz na komentarz

  Jaja, tyle złego zrobili, zostali odesłani na bocznicę i jeszcze próbują motać? Farsa, tym panom już podziekowano, teraz na własny rachunek niech kręcą lody

 • Platforma stale jest na fali ŚMIECIO-medialnych relacji wyborczychi szybko zrobimy ODCZEPINY kiepskich "specjalistów" i koniecznie ROZLICZYMY .....!!! po P O...lsku ..

 • 29.01.2015 22:08  Odpowiedz na komentarz

  Pilak jakoś tak wychudł i kiepsko wygląda, oby nie trafił go gnieźnieńskiego szpitala.

  03.02.2015 07:48

  Niech trafi, zobaczy jak to jest być pacjentem w Gnieźnieńskim szpitalu.

 • 29.01.2015 20:42  Odpowiedz na komentarz

  BRAWO PANOWIE !!!

PODOBNE TEMATY
Zostawił dzieci w samochodzie! Interweniowali świadkowie Wczoraj przed godz. 22.00 na jednym z parkingów przy ulicy Roosevelta w Gnieźnie, ojciec zostawił dwójkę... Wtorek, 22 czerwca 2021
Seniorka straciła ponad 40 tysięcy złotych! Nie dajcie się oszukać Seniorka z gminy Kiszkowo straciła ponad 40 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy do osób starszych... Wtorek, 22 czerwca 2021
Bus ważył o 6 ton za dużo! Sześć ton za dużo ważył jeden ze skontrolowanych przez wielkopolskich inspektorów busów. Walka z patologią... Wtorek, 22 czerwca 2021
Nie żyje 15-latka! Ratownikom nie udało się jej uratować W poniedziałek, w godzinach wieczornych do służb ratunkowych wpłynęła informacja o 15-latce, której... Wtorek, 22 czerwca 2021