X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Modernizacja gnieźnieńskiego muzeum

Czwartek, 16 grudnia 2010
  • Modernizacja gnieźnieńskiego muzeum

Na wtorkowej konferencji Muzeum Początków Państwa Polskiego, która odbyła się w auli I LO przedstawiono projekt przebudowy budynku. W muzeum zostaną odnowione obie sale wystawowe, klatki schodowe oraz zostanie zamontowana winda. Powiększą się również zbiory MPPP.

11 233 179,02zł to całkowita wartość inwestycji, które zostaną przeprowadzone w Muzeum Początków Państwa Polskiego w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - 1 etap”. Modernizacji ulegną dwie sale wystawowe i klatki schodowe. Zostanie również zamontowana winda, aby ułatwić poruszanie się po obiekcie osobom niepełnosprawnym. Sale wystawowe będą wyposażone w przesuwane ścianki działowe, co umożliwi dostosowanie ich wielkości do potrzeb wystaw oraz umożliwi ekspozycję kilku wystaw w jednym czasie. Będą wyposażone również w ekrany, dzięki czemu będą mogły odbywać się w nich edukacyjne pokazy multimedialne. Również instalacja elektryczna, klimatyzacyjna, grzewcza i alarmowa przejdą gruntowną renowację. Projekt realizowany jest wspólnie z Archidiecezją Gnieźnieńską, dzięki czemu do muzeum trafią nowe rzeźby:
Złożenie do grobu
Matka Boska Bolesna
Opłakiwanie
Św. Anna Samotrzeć
Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Całkowita wartość inwestycji 11 233 179,02zł
Kwota dofinansowania z EFRG w ramach WRPO 6 463 900,93zł
Kwota dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 600 000zł

Realizacja projektu jest przewidziana do końca roku 2011
  - mówi Gerard Radecki, dyrektor MPPP. Celem remontu jest udostępnienie powierzchni kulturowych większej ilości widzów niż do tej pory. Powstanie nowa wystawa multimedialna zatytułowana „Początki Państwa Polskiego”. Proszę naszych odbiorców o cierpliwość i wybaczenie nam tych kilkunastu miesięcy trudnej w odbiorze ekspozycji, którą mamy w tej chwili. W tej chwili jesteśmy ograniczeni do parteru budynku muzeum.
Czy muzeum zostanie oddzielone od szkoły? Na to pytanie odpowiedział Jacek Bartkowiak, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Patrząc od strony fachowców-budowlańców niestety nie jest możliwy tzw. podział po gruncie, natomiast możliwy jest podział funkcjonalny, czyli wydzielenie stref muzealnych i przestrzeni szkolnych. Muzea na Lednicy i w Gnieźnie muszą przyciągać turystów niezależnie od tego jak wielu ich przyjedzie do powstającego centrum interaktywnego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Naszą wspólną sprawą jest skierowanie ruchu turystycznego również do Gniezna.
Modernizacja, która już się rozpoczęła będzie największą w historii gnieźnieńskiego muzeum.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(2)

PODOBNE TEMATY
Archeologia Gniezna w Poznaniu Wystawa ukazuje historię badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początku aż do dzisiaj. Ta historia... Środa, 6 lutego 2019
Tajemnice Złotego Kodeksu Jakie tajemnice kryje Złoty Kodeks Gnieźnieński? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy... Wtorek, 29 stycznia 2019
Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce Pierwsza wystawa czasowa w nowym 2019 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja... Czwartek, 17 stycznia 2019
III koncert charytatywny Pragniemy Was zaprosić na kolejną III edycję koncertu charytatywnego, którego celem jest zbiórka pieniędzy... Wtorek, 8 stycznia 2019