moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rada Społeczna bez opozycji

Środa, 17 grudnia 2014
 • Rada Społeczna bez opozycji

15 grudnia odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, na której zmieniono skład Rady Społecznej. W skład nowej rady zasiada 10 członków z PiS, PSL i Ziemi Gnieźnieńskiej - Gniezno XXI.

Sesja została zwołana bardzo szybko. Zaraz na początku posiedzenia radny Telesfor Gościniak, spytał się czemu rada została tak szybko zwołana, skoro w ustawowym terminie 7 dni od momentu złożenia wniosku przez Zarząd Powiatu, a w tej dacie mieściłaby się sesja z dnia 18 grudnia. Jak poinformowała starosta Beata Tarczyńska sytuacja jest trudna i postanowiła zwołać tą radę, ponieważ każdy dzień się liczy i uważa, że to słuszna decyzja. Rada nie może funkcjonować bez przewodniczącego, a taką sytuację teraz mamy, bo pani Alina Kujawska-Matanda nie została zaakceptowana w tych wyborach i nie znalazła się w składzie Rady Powiatu, a dodatkowo od 1 grudnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym zwołanie Rady Społecznej jest po prostu utrudnione - mówi starosta Beata Tarczyńska. Jeśli chodzi o czas zwoływania tej sesji ze względu na to zwołałam tą sesję, ponieważ rada społeczna musi podjąć się opiniowania uchwał, które wpłynęły z ZOZ-u. Jest to m.in. uchwała dotycząca zmiany planu finansowego. Jest to koniec roku i zdaję sobie sprawę z tego, że każdy dzień jest cenny. Zmienił się skład osobowy rady powiatu, są nowi radni, kluby będą funkcjonowały w nowych składach, wiec chciałam dać szansę nowym radnym jak również klubom. Uważam, że postąpiłam tutaj słusznie i taka była decyzja zarządu.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Dariusz Pilak w odpowiedzi na słowa pani starosty poinformował, że Alina Kujawska-Matanda nie startowała w wyborach do Rady Powiatu oraz że przewodniczącym Rady Społecznej nie musi być żadna osoba, która zasiada w Radzie Powiatu. Uważa, że wprowadza się teraz osoby zupełnie nowe, które w radzie nie pracowały i nie mają doświadczenia, w bardzo newralgicznym punkcie. Dla nas jest dużym zaskoczeniem, że w bardzo szybkim terminie, w tej chwili wymienia się członków Rady Społecznej ZOZu, kiedy tak naprawdę jej kadencja kończy się z upływem stycznia 2015 roku - mówi Dariusz Pilak. Takie wtórne sobie wybory urządzamy, dzielenie radnych na lepszych i gorszych, no bo część osób zostaje, część się odwołuje. Interpretuje się nieobecność przewodniczącej w związku z jej absencją chorobową, co wcale też nie daje wątpliwości, że starosta może też tą radę powołać i uruchomić. Dużo wątpliwości, które radny Rafał Spachacz bardzo merytorycznie przedstawił zagrożenia i wątpliwości prawne, które wychodzą z tych uchwał. W związku z tym radni PO nie poparli odwołania członków i powołania nowych. Teraz proponuje się osoby, które nie mają doświadczenia, bo wcześniej w tej radzie nie funkcjonowały. Wymaga to na pewno dłuższego okresu zaznajomienia się, a podkreślam raz jeszcze: urządzamy sobie jakieś wtórne wymiany i podmiany na 1,5 miesiąca, bo nowa kadencja będzie od lutego. Nie rozumiem takiego postępowania, daję to na kark troszeczkę braku doświadczenia obecnego zarządu, w związku z tym budzi to szereg wątpliwości.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu zadał pytanie radcy obecnemu na sali, czy możliwe jest, aby Radę Społeczną mógł zwołać starosta, czy tylko przewodniczący Rady Społecznej. Niestety odpowiedź nie była jasna i jednoznaczna. Jeśli chodzi o kwestie zwołania rady są tutaj takie wątpliwości interpretacyjne - mówi radca Dorota Ambroziak. Zarząd oraz starosta powinien przede wszystkim zapewnić sprawne funkcjonowanie takiej rady społecznej i w takiej sytuacji wyjątkowej nie ma jednoznacznie odpowiedzi, ale mógłby teoretycznie taką radę społeczną zwołać, ale przede wszystkim dążyć do tego, aby ta rada mogła sprawnie funkcjonować i usunąć przeszkody, które uniemożliwiają dalsze funkcjonowanie. Są wątpliwości interpretacyjne. Nie jestem sądem, żeby je rozstrzygać.

Po ogłoszonej przerwie radny Dariusz Pilak w imieniu Platformy Obywatelskiej poinformował, że Platforma nie będzie uczestniczyć w pracach Rady Społecznej ZOZ. Zgody na udział w jej pracach nie wyrazili także: Jacek Kowalski i Piotr Staszczak. Po tej informacji radny Marcin Makohoński poprosił ponownie o przerwę, po której zgłoszono kandydatów z koalicji: Adama Kwapicha i Piotra Kujawskiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Roberta Gawła z klubu Ziemia Gnieźnieńska - Gniezno XXI.
Ostatecznie uchwałę o zmianach w Radzie Społecznej przegłosowano w stosunku 15 głsów za i 100 przeciw. W skład nowej rady wchodzą:  Jerzy Berlik (PSL) - przewodniczący oraz członkowie: M. Makohoński, M. Łykowski, Z. Bręklewicz, A. Kwapich i P. Kujawski (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości), M. Gotowała i R. Gaweł (Ziemia Gnieźnieńska - GnieznoXXI), Karolina Domagała-Nowak oraz przedstawiciel wojewody.
J.P.

Napisz komentarz

Komentarze(9)

 • 18.12.2014 21:14  Odpowiedz na komentarz

  Żeby jak najszybciej skończyły się czerwone kadencje ETATOWYCH P....OSŁÓW BO ONI LATAMI WYPIERDZIELI DO 15 STEJ w dziadostwo w porównaniu do Wrześni, gdzie miasto się rozwija , ku zazdrości Pierwszej Stolicy Polski, a my mamy Katedrę , fontannę i SEMINARIUM oraz tysiące bezrobotnych....

  18.12.2014 22:30

  Będzie jeszcze gorzej , to ludzie bez wyobraźni w piastowaniu stanowisk państwowych i samorządowych !
  Czas pokaże !!!

 • 18.12.2014 17:03  Odpowiedz na komentarz

  Doprowadzili do czego doprowadzili i jeszcze pyszcza ehhhh brak slow

 • 18.12.2014 07:57  Odpowiedz na komentarz

  Widać,że stary starosta i nowy starosta, to ten sam MODEL !

 • 18.12.2014 01:22  Odpowiedz na komentarz

  Zdjęcie nr 5 i 6 bezcenne. Gruszczyński w towarzystwie śpiącej dyrekcji i zabierający głos Pilak. Ta grupa wpisuje się w historię najnowszą powiatu gnieźnieńskiego. Czy aktywizacja Pilaka to przedstawienie osoby poszukującej zatrudnienia, odnawiającej łaski u obserwatora (patrz) punkt G?

 • Ile takich "...bardzo newralgicznych punktów ma " Pilak ???
  Mnie osobiście zastanawia rozkapryszenie radnych PO, którzy od samego początku odmówili udziału. Te bosy gnieźnieńskiej platformy zapomniały, iż wybrani zostali przez społeczeństwo do roboty a nie tylko do siedzenia i pobierania apanaży. Ich zachowanie jest nie tylko przerażające ale przede wszystkim niemoralne....chyba, że nygusy wybierały nygusów.

 • 17.12.2014 19:11  Odpowiedz na komentarz

  Radny Pilak nie chce uczestniczyć w Radzie Społecznej ZOZ-u ponieważ stanowisko dyrektora ZOZ-u nie pełni już jego wybraniec...Oj Panie były starosto...czepiamy się decyzji nowych radnych ? A Pan miał doświadczenie ?Nie pozostawił Pan po sobie dobrych wspomnień.....pańskie 5 minut już minęło...

 • 17.12.2014 17:09  Odpowiedz na komentarz

  A nowy Starosta już zaczyna mataczyć ??? Zmienić radcę prawnego.

 • 17.12.2014 15:42  Odpowiedz na komentarz

  ale cuda się dzieją teraz w powiecie, to jest śmiech na sali - skandal. i teraz bez opozycji to działanie tej całej rady zacznie być korupcjogenne i interesowne. będą obie podejmowac uchwały jak chcą!!!to jest niezgodne z demokracja!

PODOBNE TEMATY
Laboartorium Szpitala ponownie czynne od 8 czerwca Informujemy, że od 8 czerwca Laboratorium Szpitala wznawia działalność dla pacjentów ambulatoryjnych.... Sobota, 30 maja 2020
Mobilne centrum pobrań prób COVID-19 od poniedziału w Gnieźnie! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, iż od najbliższego poniedziałku (1 czerwca)... Piątek, 29 maja 2020
Gnieźnieński szpital - postęp budowy z lotu ptaka Mamy dla Was zdjęcia Szpitala Pomnik Chrztu Polski z lotu ptaka. Jak już wiadomo, prace budowlane zakończą... Czwartek, 28 maja 2020
W Centrum Kultury eSTeDe trwają prace budowlane Realizacja inwestycji "Zwiększenie atrakcyjności instytucji kultury powiatu gnieźnieńskiego Centrum... Wtorek, 26 maja 2020