Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Betlejemskie Światło Pokoju w Gnieźnie

Piątek, 12 grudnia 2014
  • Betlejemskie Światło Pokoju w Gnieźnie

Co roku gnieźnieńscy harcerze przekazują mieszkańcom Gniezna Betlejemskie Światło Pokoju - znak miłości, braterstwa i pojednania. W tym roku do Gniezna przybędzie ono w okolicach 14 grudnia, a mieszkańcom Gniezna zostanie przekazane na uroczystej Mszy Św. w Katedrze Gnieźnieńskiej 21 grudnia o godz. 12.00. Mszy Św. przewodniczył będzie Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Tegoroczne hasło „Pokój jest w nas” zachęca nas, abyśmy przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju - płomień, którego źródłem jest miejsce narodzin Jezusa, przyjęli zaproszenie do pokonywania w sobie niepokoju, który wywołuje lęk, obawy. Niech nam przypomina, że „Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. Tyle bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra – ile uczynimy.
Ten ogień pochodzi z miejsca cudownego. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku przedstawiciele hufca ZHP Gniezno osobiście przywiozą Światło z Łysej Polany.
Gnieźnieńscy harcerze pragną obdarować Światłem wszystkich mieszkańców Gniezna i okolic, aby mogli w jego blasku zasiąść przy wigilijnym stole. Dlatego zapraszamy na wspólną Mszę Św. 21 grudnia o godz. 12.00. Niechaj każdy przyniesie ze sobą lampion, znicz, latarenkę, by w każdym domu w Święta Narodzenia Pańskiego zapłonął Ogień z Betlejem.
ZHP Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018 1 marca zostanie wręczona Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla... Środa, 6 lutego 2019
Kupując, pomożesz wspierać Spółdzielnia socjalna "NaWiniarach" otrzymała certyfikat "zakup prospołeczny" na "usługi cateringu okolicznościowego... Środa, 9 stycznia 2019
Każda złotówka na wagę złota Każdego roku od stycznia do kwietnia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zwraca się z prośbą o 1% Państwa... Środa, 9 stycznia 2019
Betlejemskie światło pokoju W imieniu Komendy hufca ZHP w Gnieźnie zapraszamy na oficjalne przekazanie Betlejemskiego światła pokoju,... Środa, 12 grudnia 2018