Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Przerwana pierwsza Sesja Rady Powiatu

Poniedziałek, 1 grudnia 2014
 • Przerwana pierwsza Sesja Rady Powiatu

Przerwano pierwszą Sesję Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Zostanie ona wznowiona jutro o godz. 17.00. Dzisiaj zaprzysiężono nowych radnych. Jedynym nieobecnym był dotychczasowy Prezydent Miasta Gniezna - Jacek Kowalski.

Sądzę, że w związku z wczorajszym głosowaniem na Prezydenta Miasta Gniezna sytuacja diametralnie się zmieniła - mówi senator Piotr Gruszczyński. Silny argument, którego używał PSL, że większość powinna decydować, pewnie skłania PSL do zastanowienia się, czy większością - w przypadku wyborów prezydenckich - jest przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, czy PiS-u. Będziemy obserwować z pozycji opozycji jak będą realizowane zadania. Jeżeli platformie przyjdzie być w sytuacji, że będzie w opozycji, na pewno nie dojdzie do takich sytuacji, jakie obserwowaliście państwo przez ostatnie 4 lata, że wszystko będzie destrukcją. Na pewno będziemy wspierać, ponieważ mamy potencjał intelektualny i na pewno koalicji nasi ludzie się przydadzą. Jeśli nastąpi koalicja PiS - PSL - Ziemia Gnieźnieńska - Gniezno XXI, to rzeczywiście ustalenia, które były podjęte ponad miesiąc temu przestały obowiązywać po wyborach. Jest to o tyle dziwne kiedy wsłuchujemy się w słowa prezesa PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego, który mówi, że PSL jest partią prorosyjską, czy jest beneficjentem największego fałszerstwa. Dla mnie to oznacza, że co niektórzy nie identyfikują się z szyldem politycznym oraz traktują ugrupowanie, które dało możliwość zdobycia mandatu radnego jak brudną ścierkę do wycierania brudów, ale to jest problem PSL-u.
Wszystko wskazuje jednak na to, że powstanie koalicja PiS - PSL - Ziemia Gnieźnieńska - Gniezno XXI. Koalicję utworzymy z osobami, z którymi rozmawialiśmy wcześniej - mówi Jerzy Berlik, radny powiatowy PSL-u. Będzie to PSL, Prawo i Sprawiedliwość, Ziemia Gnieźnieńska. Były rozmowy z "górą" PSL-u, która naciskała, żeby utworzyć koalicję z PO. W życiu tak naprawdę boję się tylko Pana Boga. Patrzymy na nasz samorząd i co jest dla nas najważniejsze w tym momencie.
Radni Ziemi Gnieźnieńskiej - Gniezno XXI również zabrali głos w kwestii koalicji. Wszystko okaże się na sesji, na której zostanie zaprzysiężony zarząd, zostanie wybrane prezydium rady i wtedy będziemy mówić, że jest ta koalicja - mówi Robert Gaweł. Dzisiejsza sesja zostanie przerwana po zaprzysiężeniu radnych do dnia jutrzejszego, ponieważ trzeba usiąść i wszystko ustalić - jak ma wyglądać zarząd, bo kształt zarządu określa funkcjonowanie powiatu na kolejne lata. Takiego wyboru dokonali mieszkańcy. Jedna partia nie zdominowała powiatu, więc trzeba zawierać koalicje, a żeby zawierać koalicje, to trzeba się porozumieć. Wczoraj zakończyły się wybory samorządowe w Gnieźnie. Dzisiaj jest za mało czasu, żeby pod presją czasu i informacji to dogadać. My proponujemy sytuację taką, która będzie wpływała w kolegialny sposób na tryb pracy zarządu, to znaczy, żeby PiS miało większość i, żeby każde z ugrupowań, które wchodzi do zarządu miało ważny głos do powiedzenia, żeby jedna partia nie zdominowała zarządu. Są duże naciski ze strony PSL-u na gnieźnieńskie struktury. Proszę zrozumieć, że Sejmik Województwa złożony jest z PSL-u i Platformy Obywatelskiej. Tam jest różnica tylko jednego mandatu. Sejmiki Wojewódzkie dzielą pieniądze unijne i to też wpływa na to, jak wygląda samorząd niżej. Polityka zdominowała samorząd, zresztą wczorajsze wybory samorządowe to pokazały, bo ponownie zdominowała je walka Platformy z PiS-em.
Pewne jest, że starosta będzie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Będzie koalicja Prawa i Sprawiedliwości, Ziemi Gnieźnieńskiej, Gniezno XXI i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówi Marcin Makohoński, radny PiS-u. Myślę, że w ciągu kilkunastu najbliższych godzin wszystko się wyjaśni. Nie chciałbym teraz zdradzać żadnych nazwisk. Teraz będzie już końcówka negocjacji, zwieńczenie tego, do czego się przygotowywaliśmy. Starosta będzie na pewno z Prawa i Sprawiedliwości.
Po zaprzysiężeniu radnych dwóch z nich zgłosiło oficjalny wniosek o przerwanie sesji. Pierwszy zrobił to Robert Gaweł z Ziemi Gnieźnieńskiej - Gniezno XXI z propozycją kontynuacji sesji 2 grudnia o godz. 17.00. Zaraz po nim podobny wniosek, jednak z inną proponowaną datą, złożył członek Platformy Obywatelskiej Radosław Sobkowiak. Radni zagłosowali według kolejności złożenia wniosków. W wyniku pierwszego głosowania, w którym udział wzięło 25 radnych, dzisiejsza sesja została przerwana i kontynuowana będzie jutro. Za wnioskiem Roberta Gawła głosowało 15 radnych z PiS-u, Ziemi Gnieźnieńskiej oraz PSL.
tekst: (Buk)
foto: J.P.

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • 01.12.2014 20:58  Odpowiedz na komentarz

  Jak Polska długa i szeroka , każdy wie , że PSL to sprzedawczyki. Tak pokazuje historia.

 • 01.12.2014 20:07  Odpowiedz na komentarz

  Gruszczyński - pociąg z Gniezna w nieznane odjeżdża wnet!Bye

 • Gruszczyński i przystawki kręcili, kręcili i popłynęli. Teraz znów próbuje następnych przekrętów. Chłopaki z PSL nie dajcie się omamić. Szpital oczekuje na wasze rozsądne decyzje.

 • 01.12.2014 16:44  Odpowiedz na komentarz

  Brawo dla pana Berlika. Naprawdę Monika ma szczęście. Bóg, honor i ojczyzna tylko to się liczy a nie donosy Gruszczyńskiego i Arndta na Pana do Piechocińskiego.

 • 01.12.2014 16:03  Odpowiedz na komentarz

  Pan Gruszczyński, jak się okazuje, jest gotów uderzyć do samego lucyfera, byle utrzymać dotychczasowe gnieźnieńskie status quo... Jakie to żałosne i beznadziejne.

 • 01.12.2014 15:15  Odpowiedz na komentarz

  p.Gruszczyński skończyło się PO/SLD,a niedługo pan i Tomaszewski Żegnajcie!

  01.12.2014 16:28

  Nie skończyło się . Dopóki te czerwone przydupasy i ich rodziny zajmują miejsca pracy to tak długo będzie syf. Naprawdę nie wiem dlaczego nie wyjadą na wschód tam gdzie ich nauczyciel Putin. Teraz Kujawa z Kowalskim zajmą się robieniem lodowiska na stadionie żużlowym bo marionetka obiecał. No i jest jak było.Ciągle plotkują że senator z czerwonymi za pan brat. Chroni ich ,ciekawe czy mają na niego papiery czy tylko interesy biznesowo polityczne????

 • 01.12.2014 12:55  Odpowiedz na komentarz

  Brawo PSL ! Panowie dla takich ludzi jak Wy warto żyć. Jeszcze Polska nie zginęła,
  Kiedy my żyjemy,
  Co nam obca przemoc wzięła,
  Szablą odbierzemy.
  Marsz, marsz, Dąbrowski,
  Z ziemi włoskiej do Polski,
  Za twoim przewodem
  Złączym się z narodem.

 • 01.12.2014 12:40  Odpowiedz na komentarz

  Uważajcie na loczka bo to komuch

  01.12.2014 15:07

  A kto to jest loczek?

  01.12.2014 14:34

  A kto to loczek?

PODOBNE TEMATY
Wiosna Biedronia w Gnieźnie zorganizowała niestandardową akcję na ulicach Pierwszej Stolicy Lokalni działacze Partii na czele z Kacprem Parolem, koordynatorem powiatowym, umiejscowili symboliczne... Wtorek, 30 lipca 2019
Dzisiaj wybory do europarlamentu! Sprawdź gdzie możesz oddać głos Dzisiaj w całej Polsce odbywają się wybory europarlamentarne. Przypominamy, gdzie możecie oddawać swoje... Niedziela, 26 maja 2019
Łączmy siły z całym światem w walce z kryzysem klimatycznym! Takim hasłem Gnieźnieńska młodzież zachęca do wzięcia udziału w "Pikniku dla Klimatu" - wydarzeniu w... Środa, 22 maja 2019
Kandydatki do Europarlamentu zabrały głos w sprawie PKS-u! Mają pomysł na rozwiązanie problemu W niedzielę przed dworcem PKS w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa kandydatek Wiosny do Europarlamentu.... Poniedziałek, 20 maja 2019