X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kościół na Pustachowie już z kopułą

Czwartek, 6 listopada 2014
 • Kościół na Pustachowie już z kopułą

W 2006 roku rozpoczęła się budowa Kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia na ul. Pustachowskiej w Gnieźnie. Budowa trwa cały czas, jednak 30 października nastąpił bardzo ważny moment - montaż kopuły na wieży.

Budowa rozpoczęła się w 2006 roku. Mury kościoła stawiane były przez więźniów Zakładu Karnego w Gębarzewie, gdzie ks. proboszcz Piotr Dworek jest kapelanem. 30 października 2014 to bardzo ważna data w budowie kościoła - moment zamontowania kopuły na wieży. Podstawa kopuły znajduje się na wysokości 21 m od ziemi, natomiast cała kopuła, razem z Krzyżem sięga 28 m. Długo czekaliśmy na tą chwilę - mówi ksiądz proboszcz Piotr Dworek. Praca rozpoczęła się w 2006 roku, krzyż, który jest na ziemi jest właśnie z 2006 roku, kiedy była wizytacja kanoniczna księdza biskupa, obecnego Prymasa Wojciecha Polaka, który poświęcił plac i krzyż. Można powiedzieć, że tak, jak rozpoczął jako biskup pomocniczy Gniezna, dzisiaj jako Prymas może cieszyć się, że już widać ten kościół, widać jego początek, widać modlitwę i wsparcie, które na pewno będzie trwało.
W 2010 roku zamontowano więźbę dachową, później nastąpiła 3 letnia przerwa. W 2013 roku podjęto decyzję o położeniu dachówki, jednak okazało się, że musi być zrobiona wieża.
Koszt wykonania kopuły to 60 tys. zł, natomiast Krzyż został ufundowany przez jednego z mieszkańców parafii. Krzyż, który jest na kopule został ufundowany przez Stefana Pokładeckiego, za co jestem bardzo wdzięczny - dodaje ks. proboszcz. Prace budowlane natomiast wykonuje firma również mojego parafianina, pana Markiewicza, za co również bardzo dziękuję. Oczywiście chcemy, żeby kościół był skończony jak najszybciej, jednak jeżeli to się stanie za 3 lata to będę się bardzo cieszył.
Ksiądz proboszcz wybudował już kaplicę oraz plebanię. Zwieńczeniem jego wysiłków będzie otwarcie Kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia.
J.P.

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 09.11.2014 15:28  Odpowiedz na komentarz

  firma pana Markiewicza ogłosiła upadłość

 • 07.11.2014 10:22  Odpowiedz na komentarz

  Takie inicjatywy powinny być doceniane i wspieranie. Brawo !!

 • Oby jak najszybciej się księdzu udalo !!!!!!!!

 • 06.11.2014 17:19  Odpowiedz na komentarz

  Chciałbym podziękować proboszczowi za Jego wielkie zaangażowanie. Od wielu lat, marzeniem ks. Dworka jest wybudowanie kościoła i miejmy nadzieje, że za te 3lata to się spełni. Bedzie to wielka nagroda dla księdza.
  ps.Droga redakcjo. Budowany kościół znajduje się na ul. Pustachowskiej a nie Półwiejskiej.

 • 06.11.2014 15:37  Odpowiedz na komentarz

  Na kościele są dwie wieża.
  Głupi daje, mądry bierze....

PODOBNE TEMATY
Co odkryto na Górze Lecha w Gnieźnie? Powoli kończą się prace wykopaliskowe w ramach "Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019". Trudno powiedzieć,... Wtorek, 17 września 2019
Gdzie mieszkał Mieszko? Nowy film o Gnieźnie od AIAGI "Architecture is a good idea", czyli jeden z najciekawszych i najbardziej znanych kanałów o architekturze... Poniedziałek, 9 września 2019
Pochowali kobietę w złym grobie, po czym po prostu przenieśli trumnę! Rodzina wygrała sprawę w Sądzie 8 marca 2018 roku odbył się pogrzeb Kazimiery Nowak. Chociaż miejsce pochówku zostało precyzyjnie wyznaczone,... Czwartek, 29 sierpnia 2019
Łukasz Kuropaczewski i Akademia Gitary ponownie w Gnieźnie W piątek, w gnieźnieńskiej katedrze odbył się koncert inaugurujący Akademia Gitary: Festiwal. 12. Edycja... Poniedziałek, 26 sierpnia 2019