Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Inwestycja na lata

Poniedziałek, 27 października 2014
  • Inwestycja na lata

Od kilku miesięcy w Lulkowie, niedaleko Gniezna, powstaje nowoczesny, ekologiczny Zakład Zagospodarowania Odpadów. Środki finansowe na tę inwestycję pozyskano w większej części z Unii Europejskiej.

W maju 2013 roku, w obecności inicjatora projektu pt. "System unieszkodliwiania odpadów komunalnych dla gmin objętych Porozumieniem wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie", prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego, podpisano umowę pomiędzy spółką URBIS, realizującą zadanie, a firmą Control Process S.A. z Krakowa - która ma wybudować obiekt do czerwca 2015 roku. Ze strony Spółki URBIS umowę podpisał Prezes Edmund Młodzikowski oraz Członek Zarządu Henryk Gędek, a ze strony CPSA - Prezes Wojciech Wiatr i Członek Zarządu Mariusz Płonka. Koszt całkowity projektu wynosi ponad 81,5 mln zł, natomiast wartość unijnego dofinansowania to 46,5 mln zł. Projekt obejmuje budowę nowoczesnego ZZO w Lulkowie oraz stacji przeładunkowej w Bardo to zdecydowanie największa inwestycja naszego regionu w ciągu ostatnich lat.
Choć pomysłodawcą projektu jest Miasto Gniezno, to jego zakres geograficzny jest o wiele większy i obejmuje 14 gmin leżących na terenie dwóch powiatów: gnieźnieńskiego i wrzesińskiego, które także korzystać będą z nowego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Są to Miasto Gniezno, Miasto i Gmina Czerniejewo, Miasto i Gmina Kłecko, Miasto i Gmina Trzemeszno, Miasto i Gmina Witkowo, Gmina Gniezno, Gmina Kiszkowo, Gmina Łubowo, Gmina Niechanowo, Gmina Kołaczkowo, Miasto i Gmina Miłosław, Miasto i Gmina Nekla, Miasto i Gmina Pyzdry, Miasto i Gmina Września. Wszystkie te gminy zamieszkuje łącznie 212 613 osób. Tak więc ten lokalny projekt przyczyni się do polepszenia sytuacji ekologicznej w całym regionie.
Celem tego potężnego przedsięwzięcia jest stworzenie systemu ograniczającego składowanie odpadów komunalnych oraz odpadów ulegających biodegradacji. W efekcie ma się to przyczynić do rozwoju systemowej gospodarki odpadami komunalnymi, spełniającej wymagania przepisów wynikających z obowiązujących w tej kwestii dyrektyw UE. Zgodnie z nimi, od 2020 roku gminy będą zobowiązane ograniczyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska do nie więcej niż 35% w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku. Dzięki inwestycji w Lulkowie i Bardo - Miasto Gniezno i inne gminy Porozumienia korzystające z przyszłego ZZO, unikną kar za nieosiągnięcie poziomów odzysku, recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów ulegających biodegradacji, nakładanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Będzie więc nie tylko bardziej ekologicznie, sprawnie i czyściej, ale także taniej.
Zakres przedsięwzięcia ZZO w Lulkowie obejmuje przede wszystkim budowę uniwersalnej sortowni odpadów komunalnych zmieszanych wraz z linią doczyszczania odpadów surowcowych, budowę instalacji do biostabilizacji odpadów, kwaterę nr II do składowania odpadów balastowych, segmentu rozdrabniania i frakcjonowania gruzu budowlanego oraz zakup wyposażenia zakładu i stacji przeładunkowej wraz ze sprzętem.
W Lulkowie i Bardo cały czas trwają zaawansowane prace budowlane. Przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie w Lulkowie powstają: nowa kwatera składowania nr II, zbiornik na odcieki, instalacja do biostabilizacji tlenowej w systemie zamkniętym wraz z biofiltrem, budynek hali sortowni (z częścią przeznaczoną na sortownię z linią technologiczną, halą przyjęcia i czasowego magazynowania odpadów oraz z częścią socjalno-warsztatową), wiaty garażowe z pomieszczeniem na agregat prądotwórczy, zbiornik infiltracyjny z funkcją podczyszczania wód opadowych, boksy magazynowe na surowce wtórne, ogrodzenia przyszłego ZZO, drogi wewnątrzzakładowe i budynek wagowego z dwiema wagami. Wykonywana jest też makroniwelacja terenu, roboty wodno-kanalizacyjne, drogi wewnątrzzakładowe oraz ogrodzenie i obsadzanie zielenią.
Zaawansowane prace postępują również przy budowie stacji przeładunkowej w Bardo. Wszystkie docelowe elementy stacji są na ukończeniu.
tekst: Ewa Menz
foto: Ewa Menz, Jerzy Andrzejewski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Autobusem MPK na plaże w Skorzęcinie, Powidzu i Przybrodzinie! Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Gnieźnie ponownie uruchamia autobusy na plaże. W tym roku mieszkańcy... Środa, 30 maja 2018
Czy w Gnieźnie systematycznie wprowadzany jest totalitaryzm? Kolejny zakaz dla przedsiębiorców Podczas Sesji Rady Miasta Gniezna radni przegłosowali zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w dzielnicy... Środa, 30 maja 2018
Gnieźnieński kataryniarz odwiedzi dzieci w szpitalu! Potrzebni sponsorzy słodyczy 1 czerwca, z okazji dnia Dziecka, gnieźnieński kataryniarz odwiedzi Oddział Dziecięcy szpitala przy... Wtorek, 29 maja 2018
15 królików w komplecie! Trakt Królewski w Gnieźnie wzbogacił się o kolejne 4 króliki. Oznacza to, że 15 królików mamy już w... Wtorek, 29 maja 2018