moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Gloria Artis" dla Chóru Prymasowskiego

Niedziela, 28 września 2014

Obchodzący w tym roku setną rocznicę istnienia gnieźnieński Chór Prymasowski uhonorowany został Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie wręczono podczas jubileuszowego koncertu, który odbył się 27 września w katedrze gnieźnieńskiej.

Do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie przybyli licznie przyjaciele i sympatycy chóru, jego byli członkowie, przedstawiciele władz samorządowych, gnieźnieńscy duchowni oraz mieszkańcy miasta, którym śpiew zespołu jest znany m.in. z celebracji w katedrze gnieźnieńskiej oraz dorocznych uroczystości świętowojciechowych. Obecni byli także byli dyrygenci chóru: ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak oraz ks. kan. Ryszard Figiel, którzy na prośbę obecnego dyrektora ks. kan. Dariusza Sobczaka jeszcze raz stanęli przed chórzystami i pokierowali ich śpiewem.
W czasie jubileuszowego koncertu zespół wykonał m.in. Kyrie eleison i Agnus z Missa brevis in C-major Wolfganga Amadeusza Mozarta, Magnificat Jacka Różyckiego, Panis angelicus Cesara Francka, psalm Kleszczmy rękoma Mikołaja Gomółki, Antyfonę o św. Wojciechu, Chorał z Kantaty 147 Jana Sebastiana Bacha oraz Pie Jesu Andrew Loyd Webera za zmarłych dyrektorów, muzyków, organistów i śpiewaków zespołu. Na koniec zabrzmiała pieśń "Choć kwitną ich tysiące" skomponowana przez założyciela chóru ks. Stanisława Tłoczyńskiego do słów bp. Lucjana Bernackiego. Zaśpiewali ją wspólnie byli i obecni chórzyści.
Koncert galowy był również okazją do szczególnych podziękowań i uhonorowania zasłużonych. Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczył medale "Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej" byłym i czynnym śpiewakom, którzy z chórem związani są od kilkudziesięciu lat. Cały zaś zespół został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", który przyznawany jest za wybitne zasługi na polu kultury. Na ręce dyrektora chóru ks. Dariusza Sobczaka odznaczenie wręczył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Za szczególne zasługi w krzewieniu kultury muzycznej dyplomami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeni zostali także wspomniani już dyrygenci: ks. Ireneusz Pawlak, ks. Ryszard Figiel oraz ks. Dariusz Sobczak. Z wdzięcznością wspominano także byłych chórzystów, akompaniatorów i darczyńców. Bogu niech będą dzięki za przeszłość naszego Chóru Prymasowskiego, za wszystkich, którzy go wspierali i wspierają, także za moich poprzedników łącznie z kard. Stefanem Wyszyńskim, który nazwał ten chór prymasowskim - mówił do zgromadzonych abp Wojciech Polak. Macie zadanie ewangelizowania, otwierania ludzkich serc, pobudzania do wiary. To wielkie zadanie i wielka radość. I tej radości życzę wszystkim chórzystom, muzykom, akompaniatorom, księżom dyrektorom. Niech wam Bóg błogosławi - życzył zespołowi metropolita gnieźnieński.
Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem koncertu wysłuchali: bp Krzysztof Wętkowski oraz abp senior Józef Kowalczyk i abp senior Henryk Muszyński. Obecny był także ks. infułat Jerzy Stefański, który niegdyś do zespołu należał oraz ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry. Podczas koncertu zaprezentowano także księgę pamiątkową wydaną z okazji jubileuszu pod dyrekcją ks. dr. hab. Piotra Wiśniewskiego. Nie zabrakło także gratulacji i życzeń, w tym tych najważniejszych, przesłanych przez papieża Franciszka.
Chór Prymasowski przy bazylice archikatedralnej w Gnieźnie powstał w kwietniu 1914 roku. Wywodzi się z kapel muzycznych istniejących w katedrze gnieźnieńskiej już w XVI wieku, natomiast jako etatowy zespół pod nazwą Capella Musices Ecclesiae Metropolitanae Gnesnensis działał od 1629 roku. Kapele odegrały bardzo ważną rolę w kształtowaniu kultury muzycznej Kościoła w Polsce i na świecie. W 1810 roku Kapituła katedralna postanowiła zmienić nazwę z Capella Musices na Bursa Musicorum, która w 1835 roku została przekształcona w Chór Kościoła Metropolitalnego Gnieźnieńskiego, składający się z kapeli instrumentalnej i głosów wokalnych. Na skutek reformy cecyliańskiej w 1914 roku ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński  rozwiązał orkiestrę katedralną, a rozbudował chór. Odtąd  muzykę w katedrze wykonywał Chór Archikatedralny, który z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego. Jest to jedyny zespół mieniący się tą nazwą i związany bezpośrednio z każdym kolejnym Prymasem Polski.
Chór jest prowadzony przez dyrektorów muzyki, którzy są mianowani przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Urząd ten pełnili kolejno: ks. kan. Stanisław Tłoczyński (1914-1958), ks. inf. Władysław Zientarski (1959-1965), ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak (1965-1970), ks. kan. Ryszard Figiel (1970-2008), ks. kan. Dariusz Sobczak (od 2008). Zespołowi śpiewaczemu towarzyszą akompaniatorzy, którzy zazwyczaj pełnią funkcję organisty tytularnego bazyliki prymasowskiej. Należą do nich: Arthur Zepke (1914-1923), Teoophil Barczyński (1923-1939), Stanisław Jerzy Bury-Burczyński (1945-1953); muzycy nieetatowi proszeni przez dyrektora o akompaniowanie chórowi: Klemens Waberski (1953-1958), Andrzej Galantowicz, Helena Szymczak, Jacek Weiss, Tadeusz Ochowiak (do 1963); kolejni organiści tytularni: Antoni Kowalicki (1963-1974), Longin Kosiński (1974-2005), Ryszard Superczyński (od 2005).
Chór Prymasowski z racji wykonywania muzyki liturgicznej w każdą niedzielę i uroczystości posiada bogaty repertuar muzyczny. Wykonuje m.in. utwory: Wacława z Szamotuł, M. Zwierzchowskiego,  G.G. Gorczyckiego, L. Hasslera, J.S. Bacha, G.F. Haendla, W.A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethovena, F. Schuberta, C. Francka, G. Pucciniego, G. Faure, A. Loyda Webera, J. Różyckiego, S. Kwiatkowskiego, H. Botora i wielu innych kompozytorów. Choć jest to zespół amatorski, utrzymuje się na dość wysokim poziomie artystycznym dzięki dobrze prowadzonej emisji głosu. Obecnie zespół śpiewaczy liczy 57 członków.
Dla uczniów jest to przybliżenie kultury krajów Europy zachodniej - tych krajów, których języki są nauczane w gimnazjum, a więc jest to język angielski, francuski i niemiecki. W związku z tym jest organizowany szereg konkursów i zajęć, które popularyzują języków obcych. Mamy zajęcia w każdej kategorii życia, tzn. sportowe, plastyczne, taneczne, spotkanie z Australijką, filmy DVD, zajęcia komputerowe, lekcje pokazowe z mapą świata. Bardzo efektownym, wizualnym aspektem są konkursy plastyczne, które dały nam piękne prace uczniowskie, przestrzenne, bo to jest konkurs w kategorii 3D. Zaangażowane są wszystkie klasy. Odbył się także quiz językowy przez radiowęzeł szkolny. Klasa, która będzie miała najlepsze wyniki otrzyma nagrodę.
foto: J.P., (Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(3)

 • 29.09.2014 09:49  Odpowiedz na komentarz

  Od lat śpiewacy tego chóru zachwycają; cały czas na wysokim pozimie!Piękne, że tylu jest młodych śpiewaków.

  05.02.2015 18:11

  A o emerytowanych chorzystach czy o tych co odeszli z roznych przyczyn kanonik ze swoim sygnetem zapomnial a to bedzie na Jego sumieniu.Opinia zla za nim pojdzie dlugo i nikt mu nie zapomni!!!!!!

 • 29.09.2014 08:06  Odpowiedz na komentarz

  Piękny Jubileusz ! Udany koncert. Zasłużone brawa !
  Mam tylko jedną uwagę dla przyszłych organizatorów podobnych koncertów w katedrze.
  Ta nasza prześwietna świątynia ma bardzo dobry pogłos ale nie ma amfiteatralnej widowni. Wskazane byłoby więc przygotowanie małego PODIUM dla solistów. Śpiewaków solo, słucha się z wielką przyjemnością, ale chciałoby się ich również zobaczyć!! I to także z ostatnich rzędów krzeseł.
  Z góry dziekuję w imienu mieszkańców Gniezna kochających muzykę.

PODOBNE TEMATY
"Krótka rozmowa ze śmiercią" w finale VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" Spektakl "Krótka rozmowa ze śmiercią" Teatru im. Aleksandra Fredry, w reżyserii Marcina Libera, znalazł... Środa, 27 stycznia 2021
Niedzielny zachód Słońca nad Gnieznem Niezwykle piękny zachód Słońca nad Gnieznem uchwycił SzamoDron PHOTO. Zdjęcia zostały wykonane w mroźną... Poniedziałek, 18 stycznia 2021
Gnieźnianin w The Voice of Senior! Przeszedł do kolejnego etapu! Cezary Olszewski z Gniezna wziął w udział w przesłuchaniach w ciemno do programu The Voice of Senior.... Poniedziałek, 11 stycznia 2021
"Jazz na białe święta" Agencja Artystyczna JazzGra znana jest z organizacji koncertów jazzowych. Ponieważ pandemia nie sprzyja... Niedziela, 3 stycznia 2021